Stary temat - grzybki a pelnia ksiezyca!


sectroyer
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1896
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 17:20
Imię: Michał
Ulubione grzyby: Kanie, Podgrzybki, Maślaki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 439 razy
Pochwalony: 694 razy
Kontakt:

Stary temat - grzybki a pelnia ksiezyca!

Post autor: sectroyer » środa, 2 sierpnia 2017, 21:33

Henryk pisze:QR_BBPOST Ciekawe co myślą obecnie aktywni na forum Użytkownicy
U mnie zero zależności :D Jak pada, to po tygodniu są wielkie :kurka: :kurka: do zbierania, powtarza się tak od kilku tygodni, w tym tygodniu :sun: :sun:, że aż strach to troszkę mniej urosło i tyle :)


Awatar użytkownika

Henryk
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1921
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2016, 18:32
Imię: Henryk
Ulubione grzyby: borowik
Lokalizacja: Zabrze
Pochwalił: 1585 razy
Pochwalony: 1778 razy
Kontakt:

Stary temat - grzybki a pelnia ksiezyca!

Post autor: Henryk » środa, 2 sierpnia 2017, 22:18

sectroyer, :witam: :D
Och Michał ! , a tak liczyłem na jakiś mocniejszy wywód :rotfl:

W takim razi ja dowalę z grubej rury ;) co ma piernik do wiatraka :?: fazy księżyca to efekt optyczny trwający te nieszczęsne 27,3 dnia , natomiast pływy jakie wywołuje na morzach i oceanach są cyklami dobowymi :zhm:


Awatar użytkownika

Sysunia
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8040
Rejestracja: sobota, 4 stycznia 2014, 11:13
Imię: Krystyna
Ulubione grzyby: z Czerwonej listy
Lokalizacja: Połaniec
Pochwalił: 4625 razy
Pochwalony: 7606 razy
Kontakt:

Stary temat - grzybki a pelnia ksiezyca!

Post autor: Sysunia » środa, 2 sierpnia 2017, 23:09

Do tej pory nie zwracałam uwagi na relację między pełnią a wzrostem grzybów.
Henryk pisze:QR_BBPOST Do gara wywodów dodam jeszcze mikoryzę
To akurat do mnie przemawia i faktycznie zwracam uwagę na gat. drzewa i kombinuję, co może pod nim rosnąć, bo się z danym drzewem lubi. :tak:


Awatar użytkownika

Leszek/S
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8140
Rejestracja: piątek, 17 czerwca 2011, 00:32
Imię: Лешек
Ulubione grzyby: Drożdże gorzelnicze
Pochwalił: 779 razy
Pochwalony: 2784 razy
Kontakt:

Stary temat - grzybki a pelnia ksiezyca!

Post autor: Leszek/S » środa, 2 sierpnia 2017, 23:18

Obrazek Obrazek :zwiewa:




ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony środa, 2 sierpnia 2017, 23:37 przez Leszek/S, łącznie zmieniany 2 razy.



sectroyer
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1896
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 17:20
Imię: Michał
Ulubione grzyby: Kanie, Podgrzybki, Maślaki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 439 razy
Pochwalony: 694 razy
Kontakt:

Stary temat - grzybki a pelnia ksiezyca!

Post autor: sectroyer » środa, 2 sierpnia 2017, 23:33

Henryk pisze:QR_BBPOST sectroyer,
Och Michał ! , a tak liczyłem na jakiś mocniejszy wywód
Ty wszystko wiesz, ja wszystko wiem, to o czym mamy rozmawiać :?: ;) Mogę "pociągnąć temat"...
Henryk pisze:QR_BBPOST W takim razi ja dowalę z grubej rury co ma piernik do wiatraka fazy księżyca to efekt optyczny trwający te nieszczęsne 27,3 dnia
Mogę Ci tylko powiedzieć co usłyszałem. Podobno księżyc "przyciąga" soki w drzewach i innych roślinach i niby to jakoś coś  :)
Henryk pisze:natomiast pływy jakie wywołuje na morzach i oceanach są cyklami dobowymi
chyba są co około 6 godzin, bo albo księżyc ciągnie z jednej, albo z drugiej :) W każdym razie "po obu stronach globu" są pływy w tym samym czasie :D

A jak ma się jedno do drugiego, otóż pływy są co 6 godzin (tak około), ale tzw. "super pływy" (jeśli mnie pamięć nie myli co do nazwy) mają cykl miesięczny. Chodzi tutaj o to, że raz (a może dwa?) w miesiącu efekt grawitacyjny księżyca i słońca "sumują się". Wracamy do "soków itp" i niby "lepiej grzyby rosną" ;)


Awatar użytkownika

Henryk
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1921
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2016, 18:32
Imię: Henryk
Ulubione grzyby: borowik
Lokalizacja: Zabrze
Pochwalił: 1585 razy
Pochwalony: 1778 razy
Kontakt:

Stary temat - grzybki a pelnia ksiezyca!

Post autor: Henryk » czwartek, 3 sierpnia 2017, 08:23

:witam: :D
sectroyer pisze:QR_BBPOST A jak ma się jedno do drugiego, otóż pływy są co 6 godzin (tak około), ale tzw. "super pływy" (jeśli mnie pamięć nie myli co do nazwy) mają cykl miesięczny. Chodzi tutaj o to, że raz (a może dwa?) w miesiącu efekt grawitacyjny księżyca i słońca "sumują się". Wracamy do "soków itp" i niby "lepiej grzyby rosną"
Zgadza się , są dwa pływy maksymalne i dwa minimalne ( kwadrowe ) .
W moim rozumieniu tych zjawisk ten ruch wody dla świata roślin jak bicie serca .
Człowiek również posiada serce które rytmicznie ciągle bije , na co dzień nie zwracamy uwagi na fakt jego istnienia ..żyjemy :)
Szczególną uwagę zwracamy na warunki zewnętrzne ( pogoda , temperatura itd.) i wewnętrzne ( czytaj ..jestem głodny )
Wracając do grzybków uważam , że jest podobnie , czynniki takie jak temperatura , wilgotność , zasobność w składniki odżywcze są tymi podstawowymi .
Chodzimy po lesie i obserwujemy wzrost wielu gatunków grzybów przez cały miesiąc niezależnie od fazy księżyca ;)



sectroyer
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1896
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 17:20
Imię: Michał
Ulubione grzyby: Kanie, Podgrzybki, Maślaki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 439 razy
Pochwalony: 694 razy
Kontakt:

Stary temat - grzybki a pelnia ksiezyca!

Post autor: sectroyer » czwartek, 3 sierpnia 2017, 10:16

Henryk pisze:QR_BBPOST Chodzimy po lesie i obserwujemy wzrost wielu gatunków grzybów przez cały miesiąc niezależnie od fazy księżyca
Tośmy se pogadali :figielek: Jak mówiłem, raczej sprawa wiary :ok:


Awatar użytkownika

Henryk
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1921
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2016, 18:32
Imię: Henryk
Ulubione grzyby: borowik
Lokalizacja: Zabrze
Pochwalił: 1585 razy
Pochwalony: 1778 razy
Kontakt:

Stary temat - grzybki a pelnia ksiezyca!

Post autor: Henryk » czwartek, 3 sierpnia 2017, 10:36

sectroyer pisze:QR_BBPOST Tośmy se pogadali
Dlaczego tak sądzisz :?:
Cały ten mit z księżycem ( wg. mnie ) dotyczy grzybków jadalnych na które tak czekamy :D a cała reszta świata grzybów jest bee i nie jest brana pod uwagę ;)
sectroyer pisze:QR_BBPOST Jak mówiłem, raczej sprawa wiary

Tak poco nam mit :?:



sectroyer
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1896
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 17:20
Imię: Michał
Ulubione grzyby: Kanie, Podgrzybki, Maślaki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 439 razy
Pochwalony: 694 razy
Kontakt:

Stary temat - grzybki a pelnia ksiezyca!

Post autor: sectroyer » czwartek, 3 sierpnia 2017, 10:55

Henryk pisze:QR_BBPOST Cały ten mit z księżycem ( wg. mnie ) dotyczy grzybków jadalnych na które tak czekamy a cała reszta świata grzybów jest bee i nie jest brana pod uwagę
Ja "czekałem" na :kurka: :kurka: i mnie nie zawiodły :ok: :ok: Niezależnie od fazy księżyca :ok: :ok:
Henryk pisze:QR_BBPOST Tak poco nam mit
Nam może i po nic, ale ludzie lubią w "coś" wierzyć. Nie ważne, czy ma to sens. A po co ludzie wrzucają cebulę by "sprawdzić, czy sczenieje" :?: :)


Awatar użytkownika

Bobik
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 7016
Rejestracja: sobota, 11 grudnia 2004, 19:13
Ulubione grzyby: Każdy, byle nie trujący :)
Lokalizacja: N 49°38′57″ - E 019°49′48″
Pochwalił: 1996 razy
Pochwalony: 1463 razy
Kontakt:

Stary temat - grzybki a pelnia ksiezyca!

Post autor: Bobik » czwartek, 3 sierpnia 2017, 11:33

sectroyer pisze:QR_BBPOST
Henryk pisze:QR_BBPOST Cały ten mit z księżycem ( wg. mnie ) dotyczy grzybków jadalnych na które tak czekamy a cała reszta świata grzybów jest bee i nie jest brana pod uwagę
Ja "czekałem" na :kurka: :kurka: i mnie nie zawiodły :ok: :ok: Niezależnie od fazy księżyca :ok: :ok:
Henryk pisze:QR_BBPOST Tak poco nam mit
Nam może i po nic, ale ludzie lubią w "coś" wierzyć. Nie ważne, czy ma to sens. A po co ludzie wrzucają cebulę by "sprawdzić, czy sczenieje" :?: :)
A ja wierzę w ten "mit", bo mi się zawsze sprawdza. Może na nizinach jest inaczej, ale u nas w górach grzyby sypią się właśnie na pełni i nowiu.


Credo quia absurdum NON est!
http://www.wszechocean.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.grzybypl.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.echojordanowa.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Henryk
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1921
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2016, 18:32
Imię: Henryk
Ulubione grzyby: borowik
Lokalizacja: Zabrze
Pochwalił: 1585 razy
Pochwalony: 1778 razy
Kontakt:

Stary temat - grzybki a pelnia ksiezyca!

Post autor: Henryk » czwartek, 3 sierpnia 2017, 12:22

Bobik, :witam: :D

Byłbym skłonny to zaakceptować jako podpowiedź , prognoza , ale nie jako czynnik mający bezpośredni wpływ na pojawienie się grzybów .
Klimat przed laty / wieki był nieco bardziej stabilny i przewidywalny , tak na podstawie obserwacji księżyca ludzie dopasowali to do cyklu wzrostu grzybów .
Do czasu potwierdzenia tego w sposób naukowo udokumentowany pozostanie tylko takim " wróżeniem z fusów " :)



sectroyer
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1896
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 17:20
Imię: Michał
Ulubione grzyby: Kanie, Podgrzybki, Maślaki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 439 razy
Pochwalony: 694 razy
Kontakt:

Stary temat - grzybki a pelnia ksiezyca!

Post autor: sectroyer » czwartek, 3 sierpnia 2017, 14:12

Bobik pisze:QR_BBPOST Może na nizinach jest inaczej, ale u nas w górach grzyby sypią się właśnie na pełni i nowiu.
No u was woda niby szybciej "ucieka", ale i tak dziwne gdyby pomagało .... :zhm: :zhm:
Henryk pisze:QR_BBPOST Byłbym skłonny to zaakceptować jako podpowiedź , prognoza , ale nie jako czynnik mający bezpośredni wpływ na pojawienie się grzybów .
Klimat przed laty / wieki był nieco bardziej stabilny i przewidywalny , tak na podstawie obserwacji księżyca ludzie dopasowali to do cyklu wzrostu grzybów .
A może jest tak, że w tych górach częściej pada, jak jest pełnia itp. ? :) Bo u nas w okolicach Łodzi żadnej zależności nie widzę :)


Awatar użytkownika

Bobik
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 7016
Rejestracja: sobota, 11 grudnia 2004, 19:13
Ulubione grzyby: Każdy, byle nie trujący :)
Lokalizacja: N 49°38′57″ - E 019°49′48″
Pochwalił: 1996 razy
Pochwalony: 1463 razy
Kontakt:

Stary temat - grzybki a pelnia ksiezyca!

Post autor: Bobik » czwartek, 3 sierpnia 2017, 15:48

Henryk, Sectroyer - kilka lat temu wraz z uczniami naszego LO zrobiliśmy wakacyjny projekt, w którym chodziło o wykazanie istnienia, bądź nieistnienia, takiej właśnie zależności. Obserwowaliśmy wysypy grzybów w czasie dwóch wakacyjnych miesięcy i co stwierdziliśmy ?? Otóż w każdym miesiącu było mniej więcej jednolite "tło" grzybowe, ale także dwa wyraźne piki: w czasie pełni i nowiu Księżyca. Być może było to skutkiem tego, że dzięki wpływowi grawitacji Srebrnego Globu następują zwiększone opady deszczu i co za tym idzie szybki wzrost grzybów. Proszę nie zapominać, że wiele cykli biologicznych na naszej planecie jest uzależnionych od położenia naszego Księżyca względem Ziemi, więc ja nie wylewam dziecka z kąpielą...

Proponuję naszym Klubowiczom przeprowadzenie podobnego projektu i w ten sposób potwierdzić czy zanegować ten dogmat. Co Wy na to ??


Credo quia absurdum NON est!
http://www.wszechocean.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.grzybypl.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.echojordanowa.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;

sectroyer
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1896
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 17:20
Imię: Michał
Ulubione grzyby: Kanie, Podgrzybki, Maślaki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 439 razy
Pochwalony: 694 razy
Kontakt:

Stary temat - grzybki a pelnia ksiezyca!

Post autor: sectroyer » czwartek, 3 sierpnia 2017, 17:03

Bobik pisze:QR_BBPOST Proponuję naszym Klubowiczom przeprowadzenie podobnego projektu i w ten sposób potwierdzić czy zanegować ten dogmat. Co Wy na to
U mnie jeśli chodzi o :kurka: :kurka: , to na pewno ni w ząb nie działa, bo co tydzień podobna ilość. Dopiero teraz te upały coś zmieniły. Pozostałe grzyby to za mała próbka na moje oko. Można by gdybać z :borowiczki:, bo one "marudne" w tym roku były, ale one najzdrowsze były i było ich najwięcej, ale optymalną datą byłby zbiór 7, a pełnia była 9. Ale to i tak naciągane, bo rozmawiamy o różnicy pomiędzy 4 a 9 grzybami :lol: :lol: :rotfl: :rotfl:


Awatar użytkownika

Henryk
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1921
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2016, 18:32
Imię: Henryk
Ulubione grzyby: borowik
Lokalizacja: Zabrze
Pochwalił: 1585 razy
Pochwalony: 1778 razy
Kontakt:

Stary temat - grzybki a pelnia ksiezyca!

Post autor: Henryk » czwartek, 3 sierpnia 2017, 17:30

Bobik,
Bobik pisze:QR_BBPOST Proszę nie zapominać, że wiele cykli biologicznych na naszej planecie jest uzależnionych od położenia naszego Księżyca względem Ziemi, więc ja nie wylewam dziecka z kąpielą...
Nie zapominam o tych faktach , nie " wylewam dziecka z kąpielą " i nie jest moim zamiarem podważanie wiary w zjawisko drugiej osoby :) dopisałem tak dla jasności .
Cięgle brakuje mi w tym wymiernych konkretów , co ma być punktem " startowym " badania .....pełnia ...nów ... poziom wód gruntowych .... opady deszczu -> jak mierzyć te wielkości by móc ponownie wykorzystać dane w badaniu potwierdzającym to zjawisko ?
To są ciągle obserwacje i wolno wyciągnięte własne wnioski .


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat