Okolice Łodzi


sectroyer
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1896
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 17:20
Imię: Michał
Ulubione grzyby: Kanie, Podgrzybki, Maślaki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 439 razy
Pochwalony: 694 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: sectroyer » poniedziałek, 15 maja 2017, 22:19

:pada: :sun: Wojtas dobra robota :ok:

Ja już smardzom troszkę odpuściłem ;) Zwłaszcza jak tylko usłyszałem i zobaczyłem na :fotka:, że już są moje ukochane :maslakzolty1: to mi :o :o :o Jako, że ostatnio troszkę :pada: i :sun: to postanowiłem poszukać moich (pierwszych w życiu) majowych :maslakzolty1: (P.S. Zenit zgłaszam, że nie ma emotki NAJPYSZNIEJSZEGO maślaka zwyczajnego i muszę się posiłkować żółtym ;)). Najpierw natknąłem się na takie dziwactwa:

Następnie gwóźdź programu:
Potwierdzam więc, w Łodzi są już :maslakzolty1: :jupi: :jupi: :jupi: :brawo: :brawo: :brawo:
Ze zdrowotnością też nie było źle :) 50% choć akurat robaczywe były te najmniejsze :lol: :lol: :lol: :lol:
Na koniec dnia trafiła się jeszcze moja ulubiona gęśnica wiosenna: I piękna łączka :)


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Wojtas » wtorek, 16 maja 2017, 20:09

Trudno się robi fotki w trawie :fotka:


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Wojtas » wtorek, 16 maja 2017, 21:48

sectroyer pisze:QR_BBPOST Następnie gwóźdź programu:
Po co Ci jeden maślak ?, ja w tym roku jeszcze grzyba nie zerwałem, niech sobie rosną :fotka:


Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Paweł » wtorek, 16 maja 2017, 21:50

Wojtas pisze:QR_BBPOST Po co Ci jeden maślak
:mrgreen: , jeden maślak , jedno jajko przepiórcze i :mniam: :mniam: ;)



sectroyer
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1896
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 17:20
Imię: Michał
Ulubione grzyby: Kanie, Podgrzybki, Maślaki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 439 razy
Pochwalony: 694 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: sectroyer » wtorek, 16 maja 2017, 22:54

Wojtas pisze:QR_BBPOST
sectroyer pisze:QR_BBPOST Następnie gwóźdź programu:
Po co Ci jeden maślak ?, ja w tym roku jeszcze grzyba nie zerwałem, niech sobie rosną :fotka:
Nie jeden, a łącznie 4 :) Dwa były zdrowe i do tego te największe, to był kawał grzyba :D To mój majowy debiut, więc nie mogłem im odpuścić :D A do tego już Ci pisałem, że na razie maślaki to są dla mnie najcenniejsze grzyby :D Poluję na nie, gdzie mogę i od razu :pirat: :pirat: Jakby to były prawdziwki, to może bym odpuścił ;) Muszę dalej pozwiedzać te tereny i zobaczyć, gdzie tam jeszcze rosną to grosz do grosza i będzie pełno dużo do :mniam: :D


Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 479
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 09:03
Ulubione grzyby: Koźlarze, borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 67 razy
Pochwalony: 262 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Krakus » środa, 17 maja 2017, 08:33

Pierwsze maślaki, pierwsze koźlaki, zaraz pewnie pierwsze ceglaki, ale Wam zazdroszczę :(
Za 2 tygodnie z hakiem ślub i teraz masa przygotowań, praktycznie codziennie coś. A jeszcze cały przyszły tydzień siedzę na targach w Kielcach.
Jak dobrze pójdzie, do lasu zajrzę dopiero w drugiej połowie czerwca :placze:

Kurde niby było tyle opadów, tyle wilgoci, a te koźlarze Wojtas, takie trochę spękane, wysuszone :zhm:


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Wojtas » środa, 17 maja 2017, 16:36

Krakus pisze:QR_BBPOST Kurde niby było tyle opadów, tyle wilgoci, a te koźlarze Wojtas, takie trochę spękane, wysuszone
To ten sam grzybek.
12.05.2017. 16.05.2017.


Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 479
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 09:03
Ulubione grzyby: Koźlarze, borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 67 razy
Pochwalony: 262 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Krakus » piątek, 19 maja 2017, 12:38

Wszystko wskazuje na to, że uda mi się jutro wygospodarować trochę czasu, ewentualnie może w niedzielę po komunii. Ale nic na 100%. Ale jeśli już, to nie będzie to cały dzień do dyspozycji, by zwiedzać jakieś nowe lasy, dlatego od razu wówczas pognam w znany las sprawdzić, czy moje miejsca koźlarzowe ruszyły, a później może spróbować szczęścia z ceglastymi w drugim lesie. Mam nadzieję, że plan wypali, bo nie mogę już wysiedzieć :diabel:


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Wojtas » piątek, 19 maja 2017, 16:34

Krakus, Na ceglasie to jeszcze trochę za wcześnie, przynajmniej u nas, ale może :?:



sectroyer
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1896
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 17:20
Imię: Michał
Ulubione grzyby: Kanie, Podgrzybki, Maślaki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 439 razy
Pochwalony: 694 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: sectroyer » piątek, 19 maja 2017, 22:38

Wojtas pisze:QR_BBPOST Krakus, Na ceglasie to jeszcze trochę za wcześnie, przynajmniej u nas, ale może :?:
Ostatnio zauważyłem, że zmieniła się prognoza na przyszły tydzień i podobno ma coś padać :ok:


Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 479
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 09:03
Ulubione grzyby: Koźlarze, borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 67 razy
Pochwalony: 262 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Krakus » sobota, 20 maja 2017, 11:07

A więc tak. W południe mam być na sali weselnej wybierać menu, wystrój i takie tam, więc pobudka o 3:45 i o 4:30 byłem już w lesie. Przypomniałem sobie, jakie to zajebiste uczucie być w lesie tak wcześnie, kiedy dopiero dzień wstaje i wszystko się budzi. Obrałem za cel najpierw moje koźlarzowe miejsca, ale zaledwie po kilku krokach przestałem spodziewać się cudów. Co prawda wypatrzyłem 2 koźlarki, ale z wyglądu totalnie do niczego, takie wczesnowiosenne, karłowate, niewyrośnięte, a już stare. Oprócz nich zupełna pustka, nic. Na szybko później pognałem obejść 2 lasy smardzowe, ale w których liczę również na koźlarze. Absolutna pucha w obu. Po smardzowatych ani śladu. Odwiedziłem 2 znane mi stanowiska gęśnicy wiosennej. Chciałem zebrać kilka sztuk na ponowne smakowanie. Niestety brak. Nawet zajrzałem na stanowisko wcześniej poznanej dzwonkówki tarczowatej z odwagą do zbioru kilku sztuk na przetestowanie smaku. Było kilka sztuk, ale już uschniętych na wiór. Rozglądałem się nawet za żółciakiem siarkowym - byłem tak zdesperowany, że nawet jego bym zebrał na spróbowanie. Nic a nic. Zostało trochę czasu, więc na spontanie poleciałem zajrzeć w borowikowe miejsca. Zupełnie nic, żadnego ceglaka, żadnego szlachcica, a na dodatek jedna z miejscówek totalnie wykarczowana, zorana ziemia, no burdel straszny zrobili. Zatem jedyne co dziś spotkałem po szybkich spacerach w 4 lasach, to te 2 liche koźlarze, jakaś żagiew (chyba guzowata), rulik nadrzewny, jedna marna kępka maślanki wiązkowej i dość liczne stanowisko chyba jakiejś dzwonkówki. Fotek na palcach jednej ręki, nie ma się czym chwalić.
Generalnie jestem w szoku, bo po dość wilgotnym początku roku myślałem, że las będzie w lepszym stanie, a tu zaledwie po paru cieplejszych dniach jest pustynia. W kwietniu wyglądało to bardzo obiecująco, spotkane coraz to nowe grzybki i praktycznie na każdym kroku można było coś napotkać. Dlatego tym bardziej dzisiejsze odwiedziny lasów są tak rozczarowujące.
No nic, zbieram się. Może po południu przejadę się jeszcze do lasu grabowego, tak po prostu na spacer, bo w lesie przyjemnie, ciepło, ale nie aż tak upalnie.



sectroyer
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1896
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 17:20
Imię: Michał
Ulubione grzyby: Kanie, Podgrzybki, Maślaki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 439 razy
Pochwalony: 694 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: sectroyer » sobota, 20 maja 2017, 13:10

Krakus pisze:QR_BBPOST Nic a nic.
Aleś mnie nastraszył :o Ja zaplanowałem popołudniowy wypad do lasu, bo od rana skwar, a w drugiej połowie dnia ma się zachmurzyć :) i może troszkę :burza: Ja chcę lepiej zwiedzić okolicę, gdzie znalazłem maślaczki. Nie spodziewam się żadnego nadającego się do spożycia :maslakzolty1: , ale nawet jak znajdę jakieś zwłoki, to będę wiedział, gdzie szukać na przyszłość. Mam za to dobre przeczucia, co do lasku z nowym stanowiskiem gęśnicy. Byłem tam kilka dni temu i nadal było dość wilgotno. Tam jest troszkę podmokły teren, więc kto wie, co się znajdzie ;)
Krakus pisze:QR_BBPOST Generalnie jestem w szoku, bo po dość wilgotnym początku roku myślałem, że las będzie w lepszym stanie, a tu zaledwie po paru cieplejszych dniach jest pustynia.
W przyszłym tygodniu ma się ochłodzić i troszkę popadać, więc może jeszcze będzie dobrze :)


Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 479
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 09:03
Ulubione grzyby: Koźlarze, borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 67 razy
Pochwalony: 262 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Krakus » sobota, 20 maja 2017, 21:36

No i poleciałem do lasu grabowego. Była to moja druga wizyta w tym lesie w tym roku i chyba odpuszczę sobie ten las w porze wiosennej, bo kompletnie nic się w nim nie dzieje pod względem grzybowym. Nie twierdzę, że w całym lesie i co roku nic tam nie ma, ale 1-2 godziny spaceru bez napotkania choćby najmniejszego grzybka powoduje szybki marsz w stronę samochodu. Pojechałem połazić jeszcze po 2 lasach i również za wiele się nie działo. Plusem było spotkanie pierwszego w tym roku maślaka, aczkolwiek nie jestem pewien na 100% co to za maślak, obstawiam żółtego. Chociaż chyba za największy plus uważam odkrycie mini-lasku jodłowego, zatem w odpowiednim momencie trzeba będzie tam zajrzeć, może przyfarci się z ceglastymi :)
No oby trochę popadało. Widzę, że przez 2 tygodnie ma być generalnie trochę chłodniej, ale deszczu nie za wiele, a pewnie to co spadnie, to o kant dupy potłuc taką ilość :P

Moje dzisiejszej fotobranie:




Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Paweł » sobota, 20 maja 2017, 21:44

Krakus, :brawo: :ok: :beer: krótko i rzeczowo
Krakus pisze:QR_BBPOST ... obstawiam żółtego.
Trzon na to nie wskazuje , to jest ziarnisty -> https://nagrzyby.pl/atlas/77 ;) .


Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 479
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 09:03
Ulubione grzyby: Koźlarze, borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 67 razy
Pochwalony: 262 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Krakus » sobota, 20 maja 2017, 22:03

Paweł pisze:
Krakus pisze:QR_BBPOST ... obstawiam żółtego.
Trzon na to nie wskazuje , to jest ziarnisty -> https://nagrzyby.pl/atlas/77 ;) .
Czyli to dlatego miałem problem z rozpoznaniem i coś mi nie pasowało - mój pierwszy w życiu ziarnisty, dzięki :beer: :D


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat