Nazwy grzybów w językach obcych

Pytania i odpowiedzi
Awatar użytkownika

Autor tematu
PociągDoGrzybów
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 612
Rejestracja: niedziela, 18 października 2015, 22:16
Imię: Юлий
Ulubione grzyby: rydze, boczniaki i trujące dziwaki Babiegolata ;)
Lokalizacja: Goleniów
Pochwalił: 53 razy
Pochwalony: 171 razy
Kontakt:

Nazwy grzybów w językach obcych

Post autor: PociągDoGrzybów » piątek, 22 stycznia 2016, 20:13

Chciałbym poinformować, że rozpoczynam prace nad tym co widać na zdjęciu.
Jeśli macie jakieś spostrzeżenia, sugestie to piszcie. Zastanawiałem się jakie języki wybrać i stanęło na tych, które widzicie.
Oczywiście spis będzie alfabetyczny. Tu wersja początkowa.

PODGLĄD
-> https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... li=1#gid=0" onclick="window.open(this.href);return false;


Obrazek Mądrym być trzeba, by przy torach grzyby znów zbierać.
Mój kolejowy profil

Baza książek o grzybach
Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Post autor: Wojtas » piątek, 22 stycznia 2016, 20:19

PociągDoGrzybów pisze:Zastanawiałem się jakie języki wybrać i stanęło na tych, które widzicie.
Tutaj sprawa jest oczywista, wszystkie języki jakie są używane w naszych czasach ;)


Awatar użytkownika

Autor tematu
PociągDoGrzybów
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 612
Rejestracja: niedziela, 18 października 2015, 22:16
Imię: Юлий
Ulubione grzyby: rydze, boczniaki i trujące dziwaki Babiegolata ;)
Lokalizacja: Goleniów
Pochwalił: 53 razy
Pochwalony: 171 razy
Kontakt:

Post autor: PociągDoGrzybów » piątek, 22 stycznia 2016, 20:26

Wojtas pisze:
PociągDoGrzybów pisze:Zastanawiałem się jakie języki wybrać i stanęło na tych, które widzicie.
Tutaj sprawa jest oczywista, wszystkie języki jakie są używane w naszych czasach ;)
rotfl Dbam wreszcie o swój czas i nie porywam się z motyką na słońce. Mogę dodać litewski, ukraiński i białoruski - to z naszych sąsiadów jeszcze. Ale jeśli ktoś chce to nawet wietnamski czy tatarski ;)


Obrazek Mądrym być trzeba, by przy torach grzyby znów zbierać.
Mój kolejowy profil

Baza książek o grzybach
Awatar użytkownika

Ronka
Grzybas znakomity
Grzybas znakomity
Posty: 3646
Rejestracja: niedziela, 7 sierpnia 2011, 12:24
Ulubione grzyby: zbierać koźlarze czerwone, jeść gąski
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 875 razy
Pochwalony: 2395 razy
Kontakt:

Post autor: Ronka » piątek, 22 stycznia 2016, 20:32

PociągDoGrzybów :ok:


Awatar użytkownika

Traper
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1320
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2014, 17:23
Ulubione grzyby: Wszystkie jadalne
Lokalizacja: Częstochowa
Pochwalił: 194 razy
Pochwalony: 805 razy
Kontakt:

Post autor: Traper » piątek, 22 stycznia 2016, 20:35

PociągDoGrzybów pisze:APEL
:darzgrzyb:

Jeśli ktoś chce pomóc, to bardzo proszę o podesłanie na maila z mojego profilu
memberlist.php?mode=viewprofile&u=7340
notek o posiadanych książkach wedle wzorców. Proszę w tytule maila podać nick z forum
Ja mam tylko pięć :| Wysłać ?


Moje piosenki i filmiki na YouTube
Szumi las... ma czas.
Jan Sztaudynger
Awatar użytkownika

Autor tematu
PociągDoGrzybów
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 612
Rejestracja: niedziela, 18 października 2015, 22:16
Imię: Юлий
Ulubione grzyby: rydze, boczniaki i trujące dziwaki Babiegolata ;)
Lokalizacja: Goleniów
Pochwalił: 53 razy
Pochwalony: 171 razy
Kontakt:

Post autor: PociągDoGrzybów » piątek, 22 stycznia 2016, 20:42

Traper, każda ilość się liczy i za każdą będę bardzo wdzięczny, bo to buduje NASZĄ bazę książek. A bardzo chce, aby taka baza powstała.


Obrazek Mądrym być trzeba, by przy torach grzyby znów zbierać.
Mój kolejowy profil

Baza książek o grzybach
Awatar użytkownika

Traper
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1320
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2014, 17:23
Ulubione grzyby: Wszystkie jadalne
Lokalizacja: Częstochowa
Pochwalił: 194 razy
Pochwalony: 805 razy
Kontakt:

Post autor: Traper » piątek, 22 stycznia 2016, 20:43

:ok: W przyszłym tygodniu sprawa będzie załatwiona ;)


Moje piosenki i filmiki na YouTube
Szumi las... ma czas.
Jan Sztaudynger
Awatar użytkownika

Sensibility
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 18797
Rejestracja: wtorek, 12 lutego 2008, 19:30
Imię: Grażyna
Ulubione grzyby: borowik kania koźlarz
Lokalizacja: Wielkopolska
Pochwalił: 1374 razy
Pochwalony: 5879 razy
Kontakt:

Post autor: Sensibility » piątek, 22 stycznia 2016, 22:56

PociągDoGrzybów pisze:Chciałbym również poinformować, że rozpoczynam prace nad tym co widać na zdjęciu.
Super pomysł i bardzo przydatny :ok:
PociągDoGrzybów pisze:To ja dalej sobie dłubię listę książek posiadanych.

APEL
Muszę ci podesłać swoje tytuły, które jeszcze mam w domu. :) Książki o grzybach sobie zostawiłam a mnóstwo książek wydałam do biblioteki( około 500 sztuk) przy porządkowaniu mieszkania i wyrzuceniu segmentu. :mrgreen:
Nowe meble są tak mało pojemne, że nie miałam wyjścia. :?


Awatar użytkownika

Autor tematu
PociągDoGrzybów
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 612
Rejestracja: niedziela, 18 października 2015, 22:16
Imię: Юлий
Ulubione grzyby: rydze, boczniaki i trujące dziwaki Babiegolata ;)
Lokalizacja: Goleniów
Pochwalił: 53 razy
Pochwalony: 171 razy
Kontakt:

Post autor: PociągDoGrzybów » sobota, 23 stycznia 2016, 03:47

Sensibility, bardzo proszę, gdyż im więcej tytułów od was dostanę, tym biblioteka będzie bogatsza. Z książkami to tak jest, że miejsca zajmują. Będę mieć ich dużo i dużo miejsca na nie. Nie dziś, nie jutro, ale pojutrze bliższe z każdym dniem :) Co ciekawe biblioteki takich oddanych książek nie mogą przyjąć na stan a muszą sprzedać i za zdobyte pieniądze kupić nowe książki. Tak to niestety wygląda, ale dzięki temu wraca się do domu z kartonami książek za złotówkę :D

Baza książek powstanie w drugiej kolejności, jednak książki podsyłajcie. Obecnie skupiam się na obcym nazewnictwie.
Wczoraj wczesnym wieczorem wyglądało to tak jak w linku poniżej. Jak widzicie zalinkowałem polskie nazwy do naszego Atlasu i robię to alfabetycznie. Grzyby podstawowe, na wynalazki przyjdzie czas ;)
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0" onclick="window.open(this.href);return false;

To sobie dłubię dalej, bo nie zasnę a i tak za dwie godziny się zrywam.


Obrazek Mądrym być trzeba, by przy torach grzyby znów zbierać.
Mój kolejowy profil

Baza książek o grzybach
Awatar użytkownika

Nadir
Administrator
Administrator
Posty: 17926
Rejestracja: wtorek, 5 października 2010, 23:55
Imię: Piotr
Ulubione grzyby: co roku inne
Lokalizacja: Chełm
Pochwalił: 14106 razy
Pochwalony: 3136 razy

Post autor: Nadir » sobota, 23 stycznia 2016, 06:05

PociągDoGrzybów, ...no i znowu założyłeś wątek ;)

Kolejny ciekawy pomysł :ok:

Jeżeli chciałbyś zmienić tytuł wątku i/lub uzupełnić treść pierwszego posta to pisz bezpośrednio tu - poklikamy, powstawiamy, uzupełnimy :)
To samo dotyczy wątku http://forum.nagrzyby.pl/viewtopic.php?f=54&t=16206" onclick="window.open(this.href);return false;

Tak więc od teraz piszemy rozdzielnie - o słowniku tu , a o spisie książek - tam http://forum.nagrzyby.pl/viewtopic.php?f=54&t=16206" onclick="window.open(this.href);return false;


Awatar użytkownika

Traper
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1320
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2014, 17:23
Ulubione grzyby: Wszystkie jadalne
Lokalizacja: Częstochowa
Pochwalił: 194 razy
Pochwalony: 805 razy
Kontakt:

Post autor: Traper » sobota, 23 stycznia 2016, 07:03

PociągDoGrzybów pisze:Wczoraj wczesnym wieczorem wyglądało to tak jak w linku poniżej. Jak widzicie zalinkowałem polskie nazwy do naszego Atlasu i robię to alfabetycznie. Grzyby podstawowe, na wynalazki przyjdzie czas ;)
A takiego odsyłacza do fotki, ryciny danego grzyba nie można dodać :?: :?


Moje piosenki i filmiki na YouTube
Szumi las... ma czas.
Jan Sztaudynger
Awatar użytkownika

Bogdan
Hubiak
Hubiak
Posty: 368
Rejestracja: piątek, 29 października 2004, 02:27
Lokalizacja: Puławy
Pochwalił: 90 razy
Pochwalony: 102 razy

Post autor: Bogdan » sobota, 23 stycznia 2016, 09:14

PociągDoGrzybów,
W pierwszej kolumnie dałbym nazwy łacińskie, jako że są obowiązujące w mykologii i innych naukach przyrodniczych na całym świecie.
Zacząłeś kawał dobrej, ale i pracochłonnej roboty, oby baza była jak najpokaźniejsza :-)
Czasu i wytrwałości Ci życzę :-)


Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Post autor: Paweł » sobota, 23 stycznia 2016, 14:59

PociągDoGrzybów, :ok: :brawo: :brawo: :piwo: :piwo: :piwo: , ale musisz brać poprawkę na nasz Atlas , gdyż mogą być kichy :cry: z nazwami łacińskimi :| . Zbyt dużo zmian zachodzi w nomenklaturze :diabel: i to w szybkim tempie :cry: .


Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Post autor: Paweł » sobota, 23 stycznia 2016, 17:25

PociągDoGrzybów, dzisiaj wpadłem w pułapkę Exidia :oops: tworząc błędny gatunek. :x :doh:

Zajrzałem w linkę z kopią nazw grzybów i u ciebie ceglastopory -> Noeboletus luridiformis :| .
Wygląda , że pomyliłeś gatunek z jego odmianą
Neoboletus luridiformis (Rostk.) Gelardi, Simonini & Vizzini, Index Fungorum 192 = Boletus erythropus subsp. discolor = borowik ceglastopory odmiana żonkilowa = Boletus junquilleus sensu NCL (1960) -> http://nagrzyby.pl/atlas/4847" onclick="window.open(this.href);return false; ;) Tylko ta nowika jest w IF, a :nie: ma w Cat.of L. z 23.12.2015r. :?


Awatar użytkownika

Autor tematu
PociągDoGrzybów
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 612
Rejestracja: niedziela, 18 października 2015, 22:16
Imię: Юлий
Ulubione grzyby: rydze, boczniaki i trujące dziwaki Babiegolata ;)
Lokalizacja: Goleniów
Pochwalił: 53 razy
Pochwalony: 171 razy
Kontakt:

Post autor: PociągDoGrzybów » sobota, 23 stycznia 2016, 18:44

Nadir, widzisz jak sprawnie zakładam wątki? :D Dzięki bardzo, będzie ład. :beer:
Traper pisze:
PociągDoGrzybów pisze:Wczoraj wczesnym wieczorem wyglądało to tak jak w linku poniżej. Jak widzicie zalinkowałem polskie nazwy do naszego Atlasu i robię to alfabetycznie. Grzyby podstawowe, na wynalazki przyjdzie czas ;)
A takiego odsyłacza do fotki, ryciny danego grzyba nie można dodać :?: :?
Nie bardzo widzę sens odsyłania do zdjęcia. Uważam, że więcej danych jest w Atlasie a z niego przecież fotki aż kipią i każdy kliknąć może.
Bogdan pisze:PociągDoGrzybów,
W pierwszej kolumnie dałbym nazwy łacińskie, jako że są obowiązujące w mykologii i innych naukach przyrodniczych na całym świecie.
Zacząłeś kawał dobrej, ale i pracochłonnej roboty, oby baza była jak najpokaźniejsza :-)
Czasu i wytrwałości Ci życzę :-)
Też o tym myślałem. Doszedłem jednak do wniosku, że to zestawienie ma służyć głównie nam, grzybiarzom a nie jest przecież publikacją naukową. Ma być funkcjonalna i czytelna dla wszystkich a nie wszyscy znają nazwy łacińskie nawet podstawowych grzybów. Jako purysta w nazewnictwie gatunkowym podchodzę też realnie do tematu i uważam, że wygodniejsze będzie dla osoby korzystającej z tej bazy kierowanie się nazwą rodzimą w poszukiwaniu nazwy z języka obcego. Nazwa naukowa, łacińska, podana jest aby właśnie była pewność o jaki gatunek chodzi a nie po to aby pokazać jak się on w tym "martwym" języku nazywa, bo to mamy w atlasach.
Dziękuję za życzenia, będę to sobie dłubał w wolnych chwilach i bardzo mi się to podoba, bo ma sens.
Paweł pisze:PociągDoGrzybów, :ok: :brawo: :brawo: :piwo: :piwo: :piwo: , ale musisz brać poprawkę na nasz Atlas , gdyż mogą być kichy :cry: z nazwami łacińskimi :| . Zbyt dużo zmian zachodzi w nomenklaturze :diabel: i to w szybkim tempie :cry: .
W nazwach łacińskich opieram się o IF i staram się, aby były aktualne. Wpływu na zmiany nie mamy. Tak to już jest, że pewne nazwy stają się synonimami szybciej niż obowiązującymi ;) Nasz Atlas nie zawiera obowiązujących nazw i doskonale o tym wiem, wspominałem o tym w tekście o nazewnictwie. Jak pisałem, zmiany można dokonać pod koniec 2016 roku, bo póki co nie ma to sensu.
Paweł pisze:PociągDoGrzybów, dzisiaj wpadłem w pułapkę Exidia :oops: tworząc błędny gatunek. :x :doh:

Zajrzałem w linkę z kopią nazw grzybów i u ciebie ceglastopory -> Noeboletus luridiformis :| .
Wygląda , że pomyliłeś gatunek z jego odmianą
Neoboletus luridiformis (Rostk.) Gelardi, Simonini & Vizzini, Index Fungorum 192 = Boletus erythropus subsp. discolor = borowik ceglastopory odmiana żonkilowa = Boletus junquilleus sensu NCL (1960) -> http://nagrzyby.pl/atlas/4847" onclick="window.open(this.href);return false; ;) Tylko ta nowika jest w IF, a :nie: ma w Cat.of L. z 23.12.2015r. :?
Chyba Paweł, troszkę namieszałeś ;)

Borowik ceglastopory wedle IF -> http://www.speciesfungorum.org/GSD/GSDs ... dID=550771" onclick="window.open(this.href);return false;
i obowiązująca nazwa dla tego gatunku to właśnie ta, którą podałem, czyli Neoboletus luridiformis

Twoja droga od ceglastoporego odmiany żonkilowej powinna iść w drugą stronę, czyli od niego właśnie do ceglastoporego a nie mieszać w to też typowego borowika żonkilowego ;)

Zatem zrozumiale i obrazkowo:
borowik ceglastopory Neoboletus luridiformis -> http://www.speciesfungorum.org/GSD/GSDs ... dID=550771" onclick="window.open(this.href);return false;
borowik żonkilowy Neoboletus junquilleus -> http://www.speciesfungorum.org/Names/GS ... dID=550787" onclick="window.open(this.href);return false;

synonimy:
synonim ceglastoporego: Boletus erythropus subsp. discolor ->
http://www.speciesfungorum.org/Names/Na ... dID=347827" onclick="window.open(this.href);return false;
synonim ceglastoporego: Boletus luridiformis var. discolor -> http://www.speciesfungorum.org/Names/Na ... dID=354845" onclick="window.open(this.href);return false;

Zatem odmiana żonkilowa borowika ceglastoporego Boletus luridiformis var. discolor została w całości uznana za borowika ceglastoporego Neoboletus luridiformis a nie przeniesiona do gatunku Neoboletus junquilleus czyli borowika żonkilowego. Borowik ceglastopory to Neoboletus luridiformis.

rotfl rotfl rotfl
Jak ktoś zrozumie to niech napisze :D :beer:


Obrazek Mądrym być trzeba, by przy torach grzyby znów zbierać.
Mój kolejowy profil

Baza książek o grzybach
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat