Boczniak na trocinach sosnowych ?

Pytania i odpowiedzi

Autor tematu
chulaj555
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 43
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 15:28
Pochwalony: 1 raz

Boczniak na trocinach sosnowych ?

Post autor: chulaj555 » sobota, 5 maja 2012, 11:47

Witam Szanownych Forumowiczów .Czytałem gdzieś kiedyś na tym forum o amatorskiej uprawie boczniaka i znalazłem wypowiedż , że ktoś z forumowiczów uprawia go na trocinach sosnowych.Czy można uprawiać go na trocinach drzew iglastych lub mieszanych iglasto-liściastych ?Czy tylko i wyłącznie na trocinach liściastych bo na iglastych nic nie urośnie ?Znalazłem dużo informacji w internecie ale wszystkie dotyczyły słomy lub drewna. Proszę o sugestię i wypowiedzi w temacie za co z góry dziękuję .Pozdrawiam


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » sobota, 5 maja 2012, 15:08

chulaj555 pisze:że ktoś z forumowiczów uprawia go na trocinach sosnowych.Czy można uprawiać go na trocinach drzew iglastych lub mieszanych iglasto-liściastych ?Czy tylko i wyłącznie na trocinach liściastych bo na iglastych nic nie urośnie ?
Jeśli dany grzyb w stanie naturalnym nie rośnie na danym drzewie nie widzę powodów dla których trzeba go "zmuszać" - oczywiście grzybnia ma to do siebie że gdy "głodna" rzuci się nawet na to za czym nie przepada. W mieszance myślę że jakoś będą rosły boczniaki ale solo to raczej będzie coś sensownego trudno będzie coś wyhodować. Zresztą co stoi na przeszkodzie poeksperymentować... Jak bawiłem się w uprawę boczników bawiłem się w uprawę na gazetach... :) Rozumie że trocin z drzew iglastych masz pod dostatkiem dlatego myślisz co z nimi zrobić :) Nie wiem czy smak boczniaków uprawianych na mieszance iglastej nie będzie miał jakiś "żywiczny" smak... Skoro boczniak dębowy potrafi rosnąć na świerku to czemu nie spróbować uprawiać boczniaki na iglastym... Miłego eksperymentowania.
Ostatnio zmieniony sobota, 5 maja 2012, 17:41 przez Zenit, łącznie zmieniany 3 razy.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.

Autor tematu
chulaj555
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 43
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 15:28
Pochwalony: 1 raz

Post autor: chulaj555 » sobota, 5 maja 2012, 17:38

Dziękuję bardzo Administratorowi forum ,że chciał pomóc takiemu zarodnikowi jak ja .Mam trzy worki trocin - brzoza drugi brzoza z sosną oraz trzeci same sosnowe .O wynikach moich kombinacji będę informował w tym temacie co dwa - trzy tygodnie .Oczywiście o ile ktoś z Administratorów nie uzna ,że przynudzam co skończy się usunięciem postu. Pozdrawiam Zenita oraz czytających post :ok:


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » sobota, 5 maja 2012, 17:46

chulaj555 pisze:Oczywiście o ile ktoś z Administratorów nie uzna ,że przynudzam co skończy się usunięciem postu.
Nie przynudzasz życie jest ciągłym eksperymentem a bez eksperymentów nie da się żyć :) kto nie eksperymentuje nie żyje...
chulaj555 pisze:O wynikach moich kombinacji będę informował w tym temacie co dwa - trzy tygodnie .
Super jeśli zamieścisz do tego jeszcze jakieś fotki będzie ekstra.
Życzę udanych eksperymentowań. Zrób różne proporcje mieszanki drzewnej i zobacz jakie będą rezultaty. Myślę że mieszanka z dużą ilością wiór drzew iglastych będzie musiała dłużej przerastać.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.

Autor tematu
chulaj555
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 43
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 15:28
Pochwalony: 1 raz

Post autor: chulaj555 » czwartek, 14 czerwca 2012, 20:26

Witam. Melduję o swoich kombinacjach . Na początku trociny do poszewki na duuużą poduszkę ROTFL i pod prysznic z wrzątkiem , na drugi dzień tak samo .Po ostudzeniu i wyciśnięciu wody do dużego przezroczystego foliowego worka w między czasie przesypywałem grzybnią - na 15 kilogramów trocin 2 kilogramy grzybni .Po tygodniu do głębinowej zamrażarki na 5 godzin .Trociny przerosły ślicznie grzybnią , prawie na całej powierzchni - biel .Więc czekam .O efektach poinformuję - mam nadzieję że uda mi się dodać fotki - ostatnio aparat się buntuje :x Pozdrawiam serdecznie


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » czwartek, 14 czerwca 2012, 20:35

chulaj555 pisze:Trociny przerosły ślicznie grzybnią , prawie na całej powierzchni - biel .Więc czekam .O efektach poinformuję - mam nadzieję że uda mi się dodać fotki - ostatnio aparat się buntuje :x Pozdrawiam serdecznie
No to czekamy. :) :ok: Teraz tylko pamiętaj żeby wstawić tą przerośniętą grzybnie do pomieszczenia gdzie jest możliwie niska temperatura bo boczniaki nie zaczną rosnąć przy zbyt wysokiej. Potrzebna będzie jakaś chłodna piwniczka.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.

dedert
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 15
Rejestracja: środa, 13 września 2017, 19:50
Imię: Tomasz
Ulubione grzyby: Podgrzybek Brunatny

Boczniak na trocinach sosnowych ?

Post autor: dedert » czwartek, 12 października 2017, 00:04

Widzę że jednak wątek na jednym wpisie się zakończył ale zastanawia mnie co to ta zamrażarka głębinowa i po co to?


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat