Uwaga kleszcze!

Awatar użytkownika

Ayrr
Grzybeczek
Grzybeczek
Posty: 146
Rejestracja: niedziela, 9 października 2011, 22:22
Lokalizacja: Warszawa
Pochwalony: 16 razy

Uwaga kleszcze!

Post autor: Ayrr » niedziela, 13 sierpnia 2017, 22:35

Ahoj!

Kiedyś już o tym pisałem w tym wątku, widzę że strasznie się rozrósł. Przepraszam, że nie przeczytałem wszystkich postów i nie wiem, czy ktoś może już o tym pisał. Nie mniej jednak postanowiłem się przypomnieć w tej sprawie, jako że mam wrażenie, że wiedza na ten temat jest nadal bardzo mała - a uważam, że jest to jedyna skuteczna ochrona przed kleszczami. Tą ochronę gwarantuje PERMETRYNA.
Korzystam z ubrań impregnowanych tym środkiem - pełny zestaw (spodnie i bluza) mam od sezonu 2014 - przez 4 sezony (łącznie z 2017) nie złapałem ani jednego kleszcza o ile w lesie miałem ten strój, bo gdy wchodziłem do lasu bez stroju to zdarzało się przynieść jakiegoś drania. Właśnie wróciłem z dwutygodniowego urlopu na Mazurach, w lesie bywałem często - zero kleszczy. Wcześniej byłem na Suwalszczyźnie - znowu, bez kleszczy (widziałem tylko chodzące po nogawce, specjalnie nic nie robiłem czekając co się stanie - po kilkunastu sekundach odpadały).
Zanim miałem fabrycznie zaimpregnowane ubrania - sam to robiłem kupując ten środek: https://sawyer.com/products/permethrin- ... repellent/ również nigdy nie złapałem kleszcza chodząc w tych ubraniach. Nie rozumiem, dlaczego się o tym nie mówi? W programach TV gdy mówią jak się chronić to zawsze - szczelnie się ubrać, środek z DEET i przejrzeć się po powrocie.
OK, przejrzeć trzeba się zawsze - ubrania z permetryną tego nie zastąpią, ale chodzi o to że efekt tego przeglądania może być pozytywny dzięki permetrynie właśnie!

Ja korzystam z ubrań Elimitick - mogę z czystym sumieniem polecić http://gamehide.com/why-gamehide/elimitick/
Ale są też inne na rynku:
Rovince - Zeck Protec - http://www.rovince.co.uk/
Insect Shield https://www.insectshield.com/
Tu ciekawostka. chusta zabezpieczona w technologii Insect Shield, choć wydaje się to najmniej potrzebny element garderoby http://www.tuttu.pl/product-pol-26367-C ... gLD__D_BwE

Ostatnio znalazłem też w PL - to wychodzi najtaniej, zakupiłem taki zestaw - czekam na dostawę.
Zwróćcie uwagę jak ciężko dotrzeć do tej informacji.
Znalazłem tu http://www.zulbystrzyca.wroclaw.lasy.gov.pl/
Poźniej, załadka - sklep, cenniki, cennik odzieży bhp
Wyświetla się to: http://www.zulbystrzyca.wroclaw.lasy.go ... ZC08YTyiUk Intersują nas pozycje 46 i 47
Ja na ich stronie nie znalazłem ani słowa na temat odzieży antykleszczowej. Dlaczego tego nie reklamują? Nie kumam tego. Pani z ZUL Bystrzyca (zresztą bardzo miła) nie potrafiła mi wyjaśnić w jaki sposób realizowane jest zabezpieczenie antykleszczowe. Podała mi namiary na firmę Drwal - jak tam zadzwoniłem, Pani potwierdziła mi, że ubrania są impregnowane permetryną (!). Jak przetestuję w lesie zestaw DRWALA to oczywiście zdam relację.


Pozdrawiam,
AZ


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Uwaga kleszcze!

Post autor: Wojtas » poniedziałek, 14 sierpnia 2017, 23:46

hittmanka pisze:QR_BBPOST My używamy bio-insektal.
Kupiłam litrową flaszkę i przelewam do mniejszej butelki z atomizerem. Dwa sezony i ja złapałam jednego malenkiego kleszcza a mój wcale. Moim zdaniem bardzo dobry i ma tą zaletę, że taka butla kosztuje jakieś 60zł i starcza na baaaaaardzo długo, opryskujemy się cali, kapelusze, ciuchy spodnie, ja tonę na włosy wylewam bo włażą mi te "kleszcze ze skrzydłami" pod włosy i za nic nie idzie ich powyciągać.
Kupiłem, nie oceniam książki po okładce, ale tu nie o książkę chodzi. Butla litrowa w środku płyn (kolor barszczu), etykiety jak z PRLu,. Spodziewałem się lepszej okładki, obawiam się tej substancji, trochę boję się nią wypsikać, wygląda to wszystko mało profesjonalnie. Zapach mało odstraszający, można pomylić z mirindą cytrynową i wypić przez przypadek. No nic, kiedyś nadejdzie chwila, że do lasu na poważnie wyskoczę, wypsikam się tą substancją od stóp po głowę, jeśli jednego kleszcza przyniosę, wywalę miksturę :papa:


Awatar użytkownika

hittmanka
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2403
Rejestracja: poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 09:52
Imię: Zosia
Ulubione grzyby: podgrzybki i prawdziwki... innych jeszcze nie zbieram :(
Lokalizacja: Zabrze
Pochwalił: 669 razy
Pochwalony: 1081 razy
Kontakt:

Uwaga kleszcze!

Post autor: hittmanka » poniedziałek, 14 sierpnia 2017, 23:55

Wojtas pisze:QR_BBPOST . Butla litrowa w środku płyn (kolor barszczu),
ale chodzi o barszcz biały? bo ta mirinda cytrynowa to tak... kolor podobny ;) Kiepska zakrętka też jest jeżei mogę dołożyć do wad i zamieniam ją zawsze na jakąś z wody mineralnej bo lepiej trzyma :P Na mnie i mojego naprawdę działa. nie łapiemy prawie nic (ja jednego na sezon) alee nie oszczędzamy i pryskamy się solidnie. Nawet jeżeli napiszę, że może w moich lasach tego dzidostwa jest mało to jeździmy w różne miejsca i nigdzie na wyjeździe przygody żadnej nie miałam :) Mam cichą nadzieję, że pomimo kiepskiego opakowania zawartość i dla Was okaże się dobra :)



aaaaa.... bo zapomniałam, jestem na wszystko uczulona nawet po 12 latach musiałam przestać nosić obrączkę.... ten preparat nie wywołuje u mnie żadnych podrażnień, wysypek... :)
Ostatnio zmieniony wtorek, 15 sierpnia 2017, 00:02 przez hittmanka, łącznie zmieniany 1 raz.


Żadna inna rzecz nie da Ci tyle wolności, co pasja.
Szczęście, które dostajesz zupełnie za darmo...

sectroyer
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1896
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 17:20
Imię: Michał
Ulubione grzyby: Kanie, Podgrzybki, Maślaki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 439 razy
Pochwalony: 694 razy
Kontakt:

Uwaga kleszcze!

Post autor: sectroyer » poniedziałek, 14 sierpnia 2017, 23:58

hittmanka pisze:QR_BBPOST Mam cichą nadzieję, że pomimo kiepskiego opakowania zawartość i dla Was okaże się dobra
Ja tam będę się trzymał długich spodni i permetryny :ok:


Awatar użytkownika

hittmanka
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2403
Rejestracja: poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 09:52
Imię: Zosia
Ulubione grzyby: podgrzybki i prawdziwki... innych jeszcze nie zbieram :(
Lokalizacja: Zabrze
Pochwalił: 669 razy
Pochwalony: 1081 razy
Kontakt:

Uwaga kleszcze!

Post autor: hittmanka » wtorek, 15 sierpnia 2017, 00:06

sectroyer pisze:QR_BBPOST Ja tam będę się trzymał długich spodni i permetryny
co prawda nie mam żadnego porównania bo to mój pierwszy preparat "do lasu" ale nie zamierzam zmieniać bo nie widzę potrzeby :) Może nas kleszcze nie lubią... nie wiem ;) kupiłam kiedyś przy okazji zakupów na all jakiś spray biobójczy i też był ok. robale spadały ze spodni ale nie pamiętam nazwy :p


Żadna inna rzecz nie da Ci tyle wolności, co pasja.
Szczęście, które dostajesz zupełnie za darmo...
Awatar użytkownika

hittmanka
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2403
Rejestracja: poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 09:52
Imię: Zosia
Ulubione grzyby: podgrzybki i prawdziwki... innych jeszcze nie zbieram :(
Lokalizacja: Zabrze
Pochwalił: 669 razy
Pochwalony: 1081 razy
Kontakt:

Uwaga kleszcze!

Post autor: hittmanka » wtorek, 15 sierpnia 2017, 00:09

Wojtas pisze:QR_BBPOST wypsikam się tą substancją od stóp po głowę, jeśli jednego kleszcza przyniosę, wywalę miksturę
to jakby co to nie wywalaj ... jakoś się dogadamy :hyhy:


Żadna inna rzecz nie da Ci tyle wolności, co pasja.
Szczęście, które dostajesz zupełnie za darmo...

sectroyer
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1896
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 17:20
Imię: Michał
Ulubione grzyby: Kanie, Podgrzybki, Maślaki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 439 razy
Pochwalony: 694 razy
Kontakt:

Uwaga kleszcze!

Post autor: sectroyer » wtorek, 15 sierpnia 2017, 00:19

hittmanka pisze:QR_BBPOST co prawda nie mam żadnego porównania bo to mój pierwszy preparat "do lasu" ale nie zamierzam zmieniać bo nie widzę potrzeby
Pewnie, jak na Ciebie działa, to się tego trzymaj :ok:
hittmanka pisze:QR_BBPOST co prawda nie mam żadnego porównania bo to mój pierwszy preparat "do lasu" ale nie zamierzam zmieniać bo nie widzę potrzeby Może nas kleszcze nie lubią... nie wiem kupiłam kiedyś przy okazji zakupów na all jakiś spray biobójczy i też był ok. robale spadały ze spodni ale nie pamiętam nazwy
Ja od dzieciństwa zbierałem latem pieczary i kanie na łąkach z trawą po pas, a jesienią po lasach iglastych z różnymi haszczami biegałem i nigdy kleszcza nie miałem lub nie wiem, że miałem :lol: :lol: :rotfl: :rotfl: Pierwsze moje spotkanie było dopiero w Łodzi :) Nie wiem więc na ile to "delikatna skóra", że wszystko wyczuwam co po mnie łazi, a na ile też mnie "nie lubią". Niemniej jednak przy tej pladze momentalnie się zaszczepiłem na KZM i zdecydowałem się zaryzykować z permetryną. Nic do domu nie przynoszę, to też będę się jej trzymać :ok:


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Uwaga kleszcze!

Post autor: Wojtas » wtorek, 15 sierpnia 2017, 00:28

Ayrr,
Nie wiem jak się ubierasz do lasu, ja wyobrażam sobie Ciebie w stroju nurka, dodatkowo wypsikanym permetryną.
Wstaw jakieś swoje fotki, nie linki do stron, napisz coś o swoich odczuciach, jak się w tym chodzi, czy da się wytrzymać w upale 30 C.

Coś mnie się zdaje, że to nie dla mnie, jak jest ciepło ubieram się krótko, jak jest zimno dłuższe ciuszki.

Długie spodnie w lecie, zakładam, gdyż ...
w jeżyny, pokrzywy i inne krzaczory można wejść, na wypad do znanego lasu krótkie spodenki wystarczą.

Kleszcze, czytaj borelioza, potrafią wystraszyć z lasu
Przez to ustrojstwo, las nie jest już tym samym co kiedyś, im większa wiedza, tym większa czujność.

W dniu dzisiejszym, zamiast do lasu, poszedłem na basen, raczej kleszczy tam nie spotkałem, będę spał spokojnie :spac:


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Uwaga kleszcze!

Post autor: Wojtas » wtorek, 15 sierpnia 2017, 00:37

hittmanka pisze:QR_BBPOST Kiepska zakrętka też jest jeżei mogę dołożyć do wad i
Wolałem o tym nie pisać, to mnie dobiło, tak badziewnej nakrętki nigdy nie widziałem :zdziwiony:
Naprawdę, zastanawiam się czy tym się wypsikać, czy może lepiej kanalizację przeczyścić :!: :?:


Awatar użytkownika

PawelJeleniaGora
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 956
Rejestracja: sobota, 14 maja 2016, 07:27
Pochwalił: 948 razy
Pochwalony: 520 razy

Uwaga kleszcze!

Post autor: PawelJeleniaGora » wtorek, 15 sierpnia 2017, 00:50

Wojtas pisze:QR_BBPOST poszedłem na basen, raczej kleszczy tam nie spotkałem, będę spał spokojnie
To śpij a na basenie to też różnie bywa :D .


Awatar użytkownika

Ayrr
Grzybeczek
Grzybeczek
Posty: 146
Rejestracja: niedziela, 9 października 2011, 22:22
Lokalizacja: Warszawa
Pochwalony: 16 razy

Uwaga kleszcze!

Post autor: Ayrr » wtorek, 15 sierpnia 2017, 08:23

Wojtas pisze:Ayrr,
Nie wiem jak się ubierasz do lasu, ja wyobrażam sobie Ciebie w stroju nurka, dodatkowo wypsikanym permetryną.
Wstaw jakieś swoje fotki, nie linki do stron, napisz coś o swoich odczuciach, jak się w tym chodzi, czy da się wytrzymać w upale 30

Coś mnie się zdaje, że to nie dla mnie, jak jest ciepło ubieram się krótko, jak jest zimno dłuższe ciuszki.

Długie spodnie w lecie, zakładam, gdyż ...
w jeżyny, pokrzywy i inne krzaczory można wejść, na wypad do znanego lasu krótkie spodenki wystarczą.
Ok, później wrzucę jakieś zdjęcia. Uważam, że jest to bardzo lekki zestaw, na pewno lżejszy niż jeansy plus jakaś bawełniana koszula na długi rękaw. Spodnie materiałowe z cienkiego materiału, bluza również, podobnej grubości jak tshirt, tyle że jest na długi rękaw. Chodziłem w tym również i w 30 stopniowym upale, było gorąco, bo generalnie przy takiej temperaturze jest gorąco, ale jednocześnie było do wytrzymania.

Oczywiście jeśli odnosimy do krótkich spodenek i koszulki na krótki rękaw to zestaw antykleszczowy siłą rzeczy przegra, tyle że taki zestaw z zasady jest nieprawidłowy do lasu, chyba że masz jakiś niezawodny specyfik do zabezpieczenia odsłonietych części ciała - ja nie mam. Zwłaszcza spodnie są ważne - tą drogą dostają sie praktycznie wszystkie kleszcze, jak można zostawić to niezabezpieczone? Koszulka na krótki rękaw pewnie byłaby do zaakceptowania. Mi często zdarza się przedzierać przez różne chaszcze więc koszulka na długi rękaw jest podwójnie wskazana :) (ostatnio np. pokrzywy do pach)

Ponadto ubrania można impregnować samemu, wtedy możesz chodzić do lasu w takich ubraniach jakie tylko uznasz za stosowne. Pod warunkiem, że nie są to krótkie spodenki, wtedy impregnacja rzeczywiście jest chyba bez sensu.


Awatar użytkownika

Ayrr
Grzybeczek
Grzybeczek
Posty: 146
Rejestracja: niedziela, 9 października 2011, 22:22
Lokalizacja: Warszawa
Pochwalony: 16 razy

Uwaga kleszcze!

Post autor: Ayrr » wtorek, 15 sierpnia 2017, 09:04

Skład Bio Insektalu jest obiecujący, to jest ten sam składnik aktywny jak w ubraniach, tylko że tutaj naturalny, a permetryna jest wytwarzana sztucznie. Wydaje się, że powinienem mieć dużą skuteczność.

Pozdro,

AZ


Awatar użytkownika

hittmanka
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2403
Rejestracja: poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 09:52
Imię: Zosia
Ulubione grzyby: podgrzybki i prawdziwki... innych jeszcze nie zbieram :(
Lokalizacja: Zabrze
Pochwalił: 669 razy
Pochwalony: 1081 razy
Kontakt:

Uwaga kleszcze!

Post autor: hittmanka » wtorek, 15 sierpnia 2017, 10:26

Wojtas pisze:QR_BBPOST tak badziewnej nakrętki nigdy nie widziałem
to niech inni też zobaczą :lol: przy okazji zmieniłam ją na inną... mi opakowanie nie przeszkadza bo przelewam co jakiś czas do tej małej butelki, która jest ok a ta litrowa stoi w szafce i z nią nie chodzę :)


Żadna inna rzecz nie da Ci tyle wolności, co pasja.
Szczęście, które dostajesz zupełnie za darmo...

sectroyer
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1896
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 17:20
Imię: Michał
Ulubione grzyby: Kanie, Podgrzybki, Maślaki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 439 razy
Pochwalony: 694 razy
Kontakt:

Uwaga kleszcze!

Post autor: sectroyer » wtorek, 15 sierpnia 2017, 11:32

hittmanka pisze:QR_BBPOST to niech inni też zobaczą przy okazji zmieniłam ją na inną... mi opakowanie nie przeszkadza bo przelewam co jakiś czas do tej małej butelki, która jest ok a ta litrowa stoi w szafce i z nią nie chodzę
Ważne, by działało. Mi się trafiło kilka opakowań flea, co spryskiwacz nie działał i chlapał wszędzie, przemieniłem na końcówkę z innego opakowania i już gitara :ok: Jedną sobie zostawię "na zapas" i po problemie :) Nie ma co szukać dziury w całym :ok:


Awatar użytkownika

PawelJeleniaGora
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 956
Rejestracja: sobota, 14 maja 2016, 07:27
Pochwalił: 948 razy
Pochwalony: 520 razy

Uwaga kleszcze!

Post autor: PawelJeleniaGora » wtorek, 15 sierpnia 2017, 20:03

sectroyer pisze:QR_BBPOST Mi się trafiło kilka opakowań flea
Hmm to ile Ty tego psikasz ?. Jedna góra dwie przy częstych wizytach w lesie powinna starczyć na cały sezon. W tym roku byłem w lesie już 43 razy i pierwsza właśnie się kończy, kupię drugą i starczy do końca sezonu.


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat