BARDZO WAŻNE Apel do Marszałka Woj. Małopolskiego ws. smogu

Apele - Prośby - Przestrogi - Oferty handlowe - Zaproszenia - Informacje
Awatar użytkownika

Autor tematu
Bobik
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 7016
Rejestracja: sobota, 11 grudnia 2004, 19:13
Ulubione grzyby: Każdy, byle nie trujący :)
Lokalizacja: N 49°38′57″ - E 019°49′48″
Pochwalił: 1996 razy
Pochwalony: 1463 razy
Kontakt:

BARDZO WAŻNE Apel do Marszałka Woj. Małopolskiego ws. smogu

Post autor: Bobik » piątek, 26 lutego 2016, 13:00

Kochani,

Stan powietrza w Małopolsce jest bardzo zły! W miastach i na wsi, co potwierdziły badania. Norma dla pyłu zawieszonego PM10 na wsi jest przekroczona kilkukrotnie, a stężenia są wyższe niż te zarejestrowane w tym samym czasie w Krakowie i Skawinie. ZŁY STAN POWIETRZA PRZEKŁADA SIĘ BEZPOŚREDNIO NA ZDROWIE I ŻYCIE MIESZKAŃCÓW MAŁOPOLSKI. NIESIE Z SOBĄ RÓWNIEŻ BARDZO POWAŻNE ZAGROŻENIA DLA PRZYSZŁOŚCI CAŁEGO REGIONU! Regionu, który tak mocno stawia na rozwój turystyki i produktu lokalnego. Konsekwencją niskiej emisji jest również skażenie gleby i żywności. (np. w jajkach zawartość dioksyn wynosi 9.5 pg/g i przekracza unijną normę czterokrotnie). WSPÓLNIE MOŻEMY TO ZMIENIĆ!

PODPISZ APEL do Marszałka Woj. Małopolskiego ws. zanieczyszczenia powietrza. (cały apel poniżej)
UWAGA! Aby podpisać apel należy przesłać na adres info@fundacjaplaneta.org mejla zwrotnego z treścią:

Popieram "Apel organizacji pozarządowych do Marszałka i Radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie konieczności podjęcia uchwały antysmogowej dla całego Województwa Małopolskiego."
Imię i nazwisko, nazwa organizacji, ewentualnie stanowisko.

Prosimy też o przesłanie Apelu do innych organizacji pozarządowych z terenu Małopolski. Dziękujemy w imieniu Fundacji Planeta,

Jadwiga i Julian, Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi - ICPPC
==========
UWAGA! W razie pytań, bardzo prosimy o kontakt:
Zofia Pasternak-Wietrzna
Fundacja Planeta
790 540 040
info@fundacjaplaneta.org

=========
APEL I SZCZEGÓŁY PONIŻEJ

Apel do Marszałka Woj. Małopolskiego ws. zanieczyszczenia powietrza

My, niżej podpisane organizacje, wyrażamy swoje głębokie zaniepokojenie sytuacją w Województwie Małopolskim związaną z zanieczyszczeniami powietrza na skutek niskiej emisji i zagrożeniami, jakie ten problem z sobą niesie.
O tym, że stan powietrza w miastach Małopolski jest zły, wiemy nie od dziś. Wiemy również, że zanieczyszczenie powietrza dotyczy także mniejszych miast i miasteczek oraz miejscowości uzdrowiskowych (badania prowadzone przez Polski Alarm Smogowy wraz z Radiem Kraków). Potwierdziły się również przypuszczenia, że problem smogu występuje także na terenach wiejskich (raport sporządzony przez Fundację Planeta, w załączniku) i jest bardzo poważny. Norma dla pyłu zawieszonego PM10 na wsi (Gmina Stryszów) jest przekroczona kilkukrotnie, a stężenia są wyższe niż te zarejestrowane w tym samym czasie w Krakowie i Skawinie. Na terenach wiejskich nie ma stacji monitoringu powietrza, więc powszechne jest przekonanie, że smogu nie ma. Tymczasem małopolskie miejscowości, często położone w kotlinach i dolinach, między wzgórzami, w sezonie grzewczym spowite są gryzącym dymem przeróżnej barwy. Nie ma sieci ciepłowniczych, a zdecydowana większość domów ogrzewana jest przy pomocy kotłów na paliwa
stałe, w
przeważającej mierze nie spełniających żadnych standardów emisyjnych, w których spalany jest niskiej jakości, najtańszy węgiel, miał, muł oraz często odpady. Wystarczy wybrać się na małopolską wieś w sezonie grzewczym, najlepiej w bezwietrzną pogodę, późnym popołudniem, by przekonać się naocznie, jak poważna jest sytuacja. Co więcej, problem smogu cały czas się pogłębia, ponieważ w nowych domach i obiektach
w Małopolsce lokalnej instalowane są głównie pozaklasowe kotły na węgiel i drewno popularnie zwane „kopciuchami” właśnie z uwagi na wysoką emisję zanieczyszczeń.
Zły stan powietrza przekłada się bezpośrednio na zdrowie i życie mieszkańców Małopolski, ale niesie z sobą również bardzo poważne zagrożenia dla przyszłości całego regionu. Regionu, który tak mocno stawia na rozwój turystyki i produktu lokalnego. Konsekwencją niskiej emisji jest nie tylko zanieczyszczone powietrze (również wiejskie), ale skażenie gleby i w efekcie żywności. Potwierdzają to badania jajek z wolnego wybiegu przeprowadzone przez Laboratorium Analiz Śladowych Politechniki Krakowskiej. W jajkach pochodzących z Rabki-Zdroju (miejscowość uzdrowiskowa) zawartość dioksyn wynosi 9.5 pg/g i przekracza unijną normę (2.5 pg/g) niemalże czterokrotnie.
Nasuwa się więc pytanie o przyszłość Małopolski i dalszy rozwój tak kluczowych dla Regionu obszarów, jak:
? turystyka ? eko-/agrotrurystyka ? rolnictwo, rolnictwo ekologiczne ? produkty regionalne i produkty lokalne.
W związku z powyższymi, bardzo poważnymi i realnymi zagrożeniami, apelujemy o jak najszybsze wprowadzenie uchwały antysmogowej dla CAŁEGO Województwa. Uchwały, która określi standardy emisyjne i perspektywę czasową dla wymiany starych, nieefektywnych i powodujących obecne zanieczyszczenie, urządzeń grzewczych na

SZCZEGÓŁY PONIŻEJ:
====================
Wiadomość przekazana
Od: Fundacja Planeta info@fundacjaplaneta.org

Szanowni Państwo,

Zwracamy się z prośbą o poparcie "Apelu organizacji pozarządowych do Marszałka i Radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie konieczności podjęcia uchwały antysmogowej dla całego Województwa Małopolskiego."

W styczniu tego roku Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę antysmogową dla Miasta Krakowa. Tymczasem problem niskiej emisji dotyczy nie tylko samego Krakowa, ale również innych miast, miasteczek, miejscowości uzdrowiskowych w Małopolsce, a także terenów wiejskich. Na wsi nie ma stacji monitoringu powietrza, więc powszechnie uznaje się, że smogu nie ma lub zamiata się ten problem pod dywan. Pomiary przeprowadzone na terenach wiejskich przez Fundację Planeta w styczniu 2016 r. pokazują, że stężenia pyłu zawieszonego PM10 kilkukrotnie przewyższają normę (raport wysyłamy na prośbę zainteresowanego) i są wyższe niż w Krakowie czy Skawinie. Smog to poważny problem całej Małopolski.

Niska emisja oznacza nie tylko zanieczyszczenie powietrza, ale również skażenie gleby i żywności toksycznymi substancjami (dioksyny), co potwierdzają badania przeprowadzone przez Laboratorium Analiz Śladowych Politechniki Krakowskiej. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest nie tylko utrata zdrowia i życia przez mieszkańców Małopolski. Zagrożone są także m. in. rozwój turystyki, eko-/agroturystyki, rolnictwa ekologicznego, produktu lokalnego i regionalnego – można powiedzieć filary Małopolski.

Absolutną koniecznością jest zatrzymanie smogu i stopniowa redukcja zanieczyszczeń. To może się stać tylko dzięki wprowadzeniu uchwały antysmogowej dla CAŁEGO Województwa Małopolskiego. I nie chodzi o całkowity zakaz palenia drewnem i węglem, ale o wprowadzenie norm emisyjnych dla urządzeń grzewczych. W ramach RPO w najbliższych latach na wymianę kotłów w Małopolsce dostępnych będzie 100 mln EUR. Aby środki te zostały wykorzystane tak, by przyniosło to trwały efekt, konieczna jest uchwała antysmogowa dla całej Małopolski.

Prosimy o podpisanie Apelu. W tym celu należy przesłać na adres info@fundacjaplaneta.org mejla zwrotnego z treścią:

Popieram "Apel organizacji pozarządowych do Marszałka i Radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie konieczności podjęcia uchwały antysmogowej dla całego Województwa Małopolskiego."

Imię i nazwisko, nazwa organizacji, ewentualnie stanowisko.

Prosimy też o przesłanie Apelu do innych organizacji pozarządowych z terenu Małopolski.

Dziękujemy!

W razie pytań, bardzo prosimy o kontakt.
Osoba kontaktowa:
Zofia Pasternak-Wietrzna
Fundacja Planeta
790 540 info@fundacjaplaneta.org



------

Ludzie, dajcie spokój! Jak się daje 26.000.000,- PLN przeznaczone na walkę ze smogiem w Krakowie koloratkowemu biznesmenowi z Torunia, no to o czym w ogóle mowa? Poza dekretynizacją jest potrzebna totalna dekatolizacja kraju, by wreszcie tu było normalnie.


Credo quia absurdum NON est!
http://www.wszechocean.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.grzybypl.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.echojordanowa.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;