Leśna Magia

Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » wtorek, 18 listopada 2008, 11:19

Ja jak małe dziecko wierzę w Św Mikołaja i nikt mi żadnymi filmami nie będzie zmieniał mojego wyobrażenia o Mikołaju :) Swoją drogą kilka ciekawych stwierdzeń jest w tym filmie... Jak to mówią prawda zawsze leży po środku...


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Gwiton
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2473
Rejestracja: środa, 19 września 2007, 16:49
Ulubione grzyby: Boletus erythropus & Tricholoma equestre
Lokalizacja: Legnica
Pochwalił: 74 razy
Pochwalony: 496 razy
Kontakt:

Post autor: Gwiton » wtorek, 18 listopada 2008, 11:56

Ja, jak już wyżej wspomniałem, również odnoszę się sceptycznie do idei filmiku - oglądałem go już w zeszłym roku w okresie świątecznym. Zapadł mi w pamięci ...hmmm, pewnie przez grzybki :lol: i stwierdziłem, że warto abyście i Wy go zobaczyli...
Czarodziejka78 pisze:Znam bardzo dobrze rodowód św. Mikołaja, znam przekazy ludowe na jego temat. Jedyne, co w jakiś sposób łączy św. Mikołaja z lasem, to to, że pierwotnie był on uznawany za patrona i opiekuna wilków
Może podzieliłabyś się tą wiedzą? Nalegam... Tym bardziej, że w sam raz pasuje tutaj, do tematu...


" ...Gdy zimny wiatr tłucze o szyby deszczem przez ciemność listopadowego wieczoru, siądźmy w bezpiecznym cieple naszego domu... Ucieszmy się przypomnieniem wesołej grzybiarskiej przygody, pomilczmy, powspominajmy.
Może zobaczymy znów rozświetlony słońcem bór, gdzie ruda kolumnada prastarych sosen w zapachu żywicy i jasna zieleń mchów, wśród których miękkich poduszek rozsiadła się królewska rodzina borowików..."
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » wtorek, 18 listopada 2008, 11:59

gwiton pisze:Może podzieliłabyś się tą wiedzą? Nalegam...
Ja też nalegam :)


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Czarodziejka78
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 886
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 20:21
Ulubione grzyby: płachetka kołpakowata
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Pochwalony: 8 razy

Post autor: Czarodziejka78 » wtorek, 18 listopada 2008, 13:32

gwiton, zenit, ależ proszę:

św. Mikołaj, arcybiskup Myrolicyjski z czasów Dioklecjana i Konstantyna Wielkiego, wielki cudotwórca, ze względu na niezwykle szerokie rozpowszechnienie jego kultu połączył i zespolił w sobie właściwości i funkcje bardzo róznorodne i czesto źle skoordynowane, czerpane nieraz z bardzo dalekich źródeł. W zwiazku z tym swięty wystepuje w niezwykle rozmaitych rolach.

Tradycja ludowa zwiazana ze św. Mikołajem jest sztucznym zlepkiem podaniowo - obrzedowym złożonym z żywota świetego, żywotów innych swiętych, spadku po obrzedach przedchrzescijańskich.

Jest m. in. sw. Mikołaj gospodarzem myszy i szczurów. W/ g legend przychodzi do domów i uprowadza ze soba te szkodniki z gospodarstw. Ta funkcja została przez niego przyjęta prawdopodobnie od innego świetego, Nikazjusza, biskupa Reims.

Bardziej znany jest św. Mikołaj jako gospodarz i pasterz wilków. 6 grudnia jest dniem ustalania się mroźnej zimy. Jest to też czas, kiedy wilki łącza się w stada i zagrażają ludziom i trzodom. Święty dba o interesy ludzi a jednoczescnie zapewnia wilkom pożywienie wydzielając im zwierzynę łowną. W Polsce jest wiele obrzedów zapobiegających napaści wilków, np. na Mazowszu gospodarze i pasterze w wigilię jego święta, poszczą, aby wilki nie narobiły szkoday w gospodarstwie. W niektórych regionach składało się na nabożeństwo ofiary, np. len i konopię, ale też kury czy owce. Ofiarne motki przedzy zwano "wilkami". Niektóre legendy mówią o zjedzeniu przez wilki ciekawskiego człowieka na polecenie świetego.

Przede wszystkim św. Mikołaj jest patronem dziewic i dzieci, Opieka nad pannami na wydaniu ma ścisły związek z epizodem z żywotu świetego. Dał on 3 córkom ubogiego szlachcica złoty posag, aby mogły wyjść za mąż (ojciec chciał zmusić panny do nierządu z powodu biedy). Złoto wrzucił potajemnie przez okno. Wzorem tego wydarzenia w Europie zawiązywano towarzystwa i fundacje dla ubogich dziewczyn.
Mniej znana jest geneza opieki świetego nad dziećmi. Zapewne zwyczaj obdarowania dziewcząt został tu rozciagniety na dzieci w ogóle. Obdarowanie dzieci wiążę się z wychowawczą rolą świetego.

Obyczaje zwiazane z dziećmi wystepują w 2 formach. W/ g prostszej świety nocą, potajemnie obdarowuje dzieci grzeczne - prezentami, niegrzeczne - rózgą. W/ g bardziej skomplikowanego świety w towarzystwie grona innych przebierańców odwiedza domy i przepytuje dzieci z katechizmu. zaleznie od wyniku egzaminu dostają łakocie, lub gonione są rózgą. Bicie rózgą miało zapewne na celu dobro dzieci - zapewnienie im zdrowia i sił witalnych.

Adekwatnie wilków na moim terenie wierzono, że św. Mikołaj to tez patron bydła. Wierzono, że w dzień jego święta zbierają sie przy nim wszystkie wilki, a święty wyznacza każdemu konkretnego zwierzaczka do upolowania.

Uffff tyle ja :D


Awatar użytkownika

Joanna
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 5152
Rejestracja: wtorek, 19 sierpnia 2008, 16:03
Ulubione grzyby: kurki, rydze, borowiki
Pochwalony: 987 razy
Kontakt:

Post autor: Joanna » wtorek, 18 listopada 2008, 16:10

Czarodziejka78 pisze:W/ g bardziej skomplikowanego świety w towarzystwie grona innych przebierańców odwiedza domy i przepytuje dzieci z katechizmu. zaleznie od wyniku egzaminu dostają łakocie, lub gonione są rózgą. Bicie rózgą miało zapewne na celu dobro dzieci - zapewnienie im zdrowia i sił witalnych.
Interesujace.


Awatar użytkownika

Gwiton
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2473
Rejestracja: środa, 19 września 2007, 16:49
Ulubione grzyby: Boletus erythropus & Tricholoma equestre
Lokalizacja: Legnica
Pochwalił: 74 razy
Pochwalony: 496 razy
Kontakt:

Post autor: Gwiton » środa, 19 listopada 2008, 00:33

Czarodziejka78,
Dziękujemy za uchylenie rąbka tajemnicy odnośnie wierzeń dotyczących Świętego Mikołaja... Mimo to chyba na zawsze pozostanie on w naszych sercach jako sympatyczny starzec przyodziany w czerwień, z siwą brodą i workiem na plecach, pełnym prezentów...


P.S.
Czarodziejka78 pisze:Uffff tyle ja
Nieźle się przy tym napociłaś ....sporo tych informacji :)


" ...Gdy zimny wiatr tłucze o szyby deszczem przez ciemność listopadowego wieczoru, siądźmy w bezpiecznym cieple naszego domu... Ucieszmy się przypomnieniem wesołej grzybiarskiej przygody, pomilczmy, powspominajmy.
Może zobaczymy znów rozświetlony słońcem bór, gdzie ruda kolumnada prastarych sosen w zapachu żywicy i jasna zieleń mchów, wśród których miękkich poduszek rozsiadła się królewska rodzina borowików..."
Awatar użytkownika

Czarodziejka78
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 886
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 20:21
Ulubione grzyby: płachetka kołpakowata
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Pochwalony: 8 razy

Post autor: Czarodziejka78 » środa, 19 listopada 2008, 07:59

gwiton, ano czego się nie robi ... :D

[ Dodano: 2008-12-12, 14:56 ]
Taaak Święta juz blisko, czas magii i niesamowitości, jeśli chodzi o mnie to uwielbiam te Świeta, nie ma drugich równie bogatych w symbolikę ludową i celebrowanie cudów.

Jeśli chodzi o las, to istniało kiedyś takie porzekadło, że na stole wigilijnym musi się znaleźć: "Wszystko to co, człowiek znajdzie - w polu, sadzie, ogrodzie, LESIE i wodzie".

Tylko w ten sposób nakyty stół i spróbowanie tych wszystkich produktów, gwarantowało zdrowie, szczeście i pomyślność na przyszły rok, aaa i jeszcze oczywiście dawało gwarancję "suto zastawionego stół na Nowy Rok".

[ Dodano: 2008-12-12, 14:58 ]
i nie mogę się już doczekać tego stołu ... :D



songoku
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 24 października 2008, 11:02

Post autor: songoku » piątek, 12 grudnia 2008, 15:01

:?:


Awatar użytkownika

Sensibility
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 18797
Rejestracja: wtorek, 12 lutego 2008, 19:30
Imię: Grażyna
Ulubione grzyby: borowik kania koźlarz
Lokalizacja: Wielkopolska
Pochwalił: 1374 razy
Pochwalony: 5879 razy
Kontakt:

Post autor: Sensibility » piątek, 12 grudnia 2008, 20:37

A co to za leśny duch ten songoku? Zostawia tylko znaki, bo już na nie natrafiłam bodajże w 3 postach. Niemowa jakiś czy co? :wink:


Awatar użytkownika

Ewka56
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8924
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 14:57
Ulubione grzyby: wszystkie oprócz trujących
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 1333 razy
Kontakt:

Post autor: Ewka56 » piątek, 12 grudnia 2008, 21:24

Sensi Tu na forum nie mówi się ,tylko się pisze, może nie umie pisać :wink:


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » piątek, 12 grudnia 2008, 22:22

To ślązak jak wynika z IP


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Hudy
Moderator
Moderator
Posty: 21781
Rejestracja: czwartek, 9 sierpnia 2007, 17:44
Ulubione grzyby: drożdże... upłynnione ;)
Lokalizacja: Wilga
Pochwalony: 314 razy

Post autor: Hudy » sobota, 13 grudnia 2008, 10:43

Ja myslę że songoku to jakiś znajomy Czarodziejki, post powstał w celu abyśmy zauważyli jej wpis "dodano" :) ale to moja teoria :)
Czarodziejka78, więc marynowane grzybki, grzybowa, bajgos się u mnie pojawiają zawsze :)


Moja nauka poszła w las :)
Awatar użytkownika

Sensibility
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 18797
Rejestracja: wtorek, 12 lutego 2008, 19:30
Imię: Grażyna
Ulubione grzyby: borowik kania koźlarz
Lokalizacja: Wielkopolska
Pochwalił: 1374 razy
Pochwalony: 5879 razy
Kontakt:

Post autor: Sensibility » sobota, 13 grudnia 2008, 11:03

Hudy pisze:post powstał w celu abyśmy zauważyli jej wpis "dodano" ale to moja teoria
Przecież wystarczy postawić ptaszka w opcji : "nie łącz tego postu", no ale mogli o tym nie wiedzieć.
A poza tym jeszcze w innym miejscu wklejał wyłącznie emotka. :D


Awatar użytkownika

Ranyjulek
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1413
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:45
Lokalizacja: Śląsk
Pochwalony: 21 razy

Post autor: Ranyjulek » sobota, 13 grudnia 2008, 11:12

Może jakiś nieśmiały(a) jest. Chce coś przekazać, ale się wstydzi :wink: :D


Awatar użytkownika

Autor tematu
Hudy
Moderator
Moderator
Posty: 21781
Rejestracja: czwartek, 9 sierpnia 2007, 17:44
Ulubione grzyby: drożdże... upłynnione ;)
Lokalizacja: Wilga
Pochwalony: 314 razy

Post autor: Hudy » sobota, 13 grudnia 2008, 17:13

Sensibility pisze:nie łącz tego postu
A nie jest to dla moderatorów opcja tylko?


Moja nauka poszła w las :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat