Problemy z makro

Awatar użytkownika

dorcia
Grzybeczek
Grzybeczek
Posty: 112
Rejestracja: środa, 30 sierpnia 2006, 22:53
Ulubione grzyby: rydze
Lokalizacja: Włocławek
Pochwalony: 6 razy

Post autor: dorcia » środa, 13 września 2006, 21:30

ten statywik wygląda tak:
Obrazek
Obrazek


Czasami wystarczy po prostu uważnie patrzeć pod nogi i świat staje się o 100% ciekawszy niż dotąd.
dorcia
Awatar użytkownika

Ząbek
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10804
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 23:31
Ulubione grzyby: wszystkie
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwalony: 520 razy
Kontakt:

Post autor: Ząbek » środa, 13 września 2006, 21:33

dorcia pisze:Ząbek, czy pod Twoją poduszką zmieści się aparat, statyw i koszyk z klapkami? :)
Dorcia :lol: Z aparatem i statywem to myślę że jakoś człek by sobie dał radę, gorzej z tym koszykiem...Ostatnio Marta się chwaliła nowym koszykiem z klapką i patrząc na gabaryty tegoż ci koszyka to mogły by być problemy z ..wyspaniem się :wink:
Termit - lodówkę zawsze mam...pod ręką :wink: :lol:


Leśny samotnik z nieodłącznym aparatem w łapie :)
Nikon D-90 - Radość fotografowania :)
Nikon Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED
Nikon Nikkor AF- 70-300 mm f/4-5.6 D VR ED
Nikon Nikkor AF-S 105mm f/2.8G ED-IF VR Macro

Galeria ( od 2006 r. ) https://nagrzyby.pl/galeria/v/users/ ... g2_page=16" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

dorcia
Grzybeczek
Grzybeczek
Posty: 112
Rejestracja: środa, 30 sierpnia 2006, 22:53
Ulubione grzyby: rydze
Lokalizacja: Włocławek
Pochwalony: 6 razy

Post autor: dorcia » środa, 13 września 2006, 21:38

ząbek pisze:
dorcia pisze:Ząbek, czy pod Twoją poduszką zmieści się aparat, statyw i koszyk z klapkami? :)
Dorcia :lol: Z aparatem i statywem to myślę że jakoś człek by sobie dał radę, gorzej z tym koszykiem...Ostatnio Marta się chwaliła nowym koszykiem z klapką i patrząc na gabaryty tegoż ci koszyka to mogły by być problemy z ..wyspaniem się :wink:
Termit - lodówkę zawsze mam...pod ręką :wink: :lol:
A może głowę do koszyka i klapki na oczy? :P :lol:
Szczególnie gdy blisko lodówka, a rano wstać trzeba :lol:
Ostatnio zmieniony środa, 13 września 2006, 21:39 przez dorcia, łącznie zmieniany 1 raz.


Czasami wystarczy po prostu uważnie patrzeć pod nogi i świat staje się o 100% ciekawszy niż dotąd.
dorcia
Awatar użytkownika

Ząbek
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10804
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 23:31
Ulubione grzyby: wszystkie
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwalony: 520 razy
Kontakt:

Post autor: Ząbek » środa, 13 września 2006, 21:39

Teraz dopiero widzę Dorcia Twój statyw. O coś takiego podobnego mi chodzi. :) Jest tego na allegro dużo i tam mam zamiar ( nie pierwszy raz ) coś zamówić. No cóż, trza się zdać na własną intuicję i spokojne rozeznanie :roll: Dzięki Dorcia :)


Leśny samotnik z nieodłącznym aparatem w łapie :)
Nikon D-90 - Radość fotografowania :)
Nikon Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED
Nikon Nikkor AF- 70-300 mm f/4-5.6 D VR ED
Nikon Nikkor AF-S 105mm f/2.8G ED-IF VR Macro

Galeria ( od 2006 r. ) https://nagrzyby.pl/galeria/v/users/ ... g2_page=16" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Pafcio grzyb
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 919
Rejestracja: środa, 4 stycznia 2006, 12:38
Lokalizacja: Kielce
Pochwalony: 10 razy

Post autor: Pafcio grzyb » czwartek, 14 września 2006, 08:34

Hihi Dorcia - kupiłem taki sam statywik 2 dni temu - fajny i wygodny sprzęt (unomat), może tylko trochę za lekki :)


Raduje się serce, raduje się dusza
Gdy Pafcio i spółka na wyprawę rusza.
Awatar użytkownika

Lech
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 30 grudnia 2004, 22:07
Ulubione grzyby: rydze, kanie, muchomory czerwonawe
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lech » czwartek, 14 września 2006, 21:47

Pafcio grzyb pisze:Hihi Dorcia - kupiłem taki sam statywik 2 dni temu - fajny i wygodny sprzęt (unomat), może tylko trochę za lekki :)
Te muchomory sfotografowałem dziś popołudniu bez użycia statywu (zapomniałem go zabrać z sobą). Ustawiłem aparat na futerale, odgarnąłem trawę z przedniego planu, ustawienia tak jak opisałem w pierwszym moim poście, włączyłem samowyzwalacz na 2 sek, nacisnąlęm spust migawki i ręce precz od aparatu. No i wyszło tak jak widać...

Obrazek


Pozdrawiam

Lech
Awatar użytkownika

dorcia
Grzybeczek
Grzybeczek
Posty: 112
Rejestracja: środa, 30 sierpnia 2006, 22:53
Ulubione grzyby: rydze
Lokalizacja: Włocławek
Pochwalony: 6 razy

Post autor: dorcia » czwartek, 14 września 2006, 22:15

To ja może też zamieszczę te zdjęcia które dzisiaj próbowałam zrobić przy pomocy statywu i samowyzwalacza.
Słońce piękne, więc światła bardzo duzo, ostrość powinna być ustawiona dobrze, tryb makro oczywiscie. Ustwienie ostrości spustem do połowy.
Obrazek
Obrazek
I czy to tak czasami jest, że jest ostre, a czasami nie wyjdzie? Bo może ja robię z igly widły? :)
Dorota


Czasami wystarczy po prostu uważnie patrzeć pod nogi i świat staje się o 100% ciekawszy niż dotąd.
dorcia

Marta
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1372
Rejestracja: piątek, 25 lutego 2005, 19:26
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 14 razy

Post autor: Marta » czwartek, 14 września 2006, 22:19

Jaka przysłona ? Niektóre aparaty mają kilka punktów "pomiaru" ostrości ( w nazewnictwie fachowym to ja jestem raczej kiepska) :)


Awatar użytkownika

dorcia
Grzybeczek
Grzybeczek
Posty: 112
Rejestracja: środa, 30 sierpnia 2006, 22:53
Ulubione grzyby: rydze
Lokalizacja: Włocławek
Pochwalony: 6 razy

Post autor: dorcia » czwartek, 14 września 2006, 22:31

Przysłona? Marto, to jest automat :( Mogę zmieniać jedynie tryby fotografowania i balans bieli. W tym przypadku to był Program auto oraz sloneczny dzień :) No i makro szumnie nazwane.
Marzy mi się maunalny aparat cyfrowy, ja jestem wychowana na starym Starcie z czasami, przysłonami, czułością filmu, wężkiem do spustu:) A potem do ciemni i cała noc w smordliwych oparach formalinki :) ehh, to były czasu... :)
Ale moze już niedługo moje problemy z makro znikną z powodu nowego aparatu z manualnem. Chyba nie wytrzymam z moim "pstrykaczem" długo :(

Dorota


Czasami wystarczy po prostu uważnie patrzeć pod nogi i świat staje się o 100% ciekawszy niż dotąd.
dorcia
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » czwartek, 14 września 2006, 23:27

dorcia, Jeśli mogę coś poradzić - jeśli to jest automat to robi on zupełnie przypadkowo raz robi ostro obiekty bardziej oddalone tak jak na pierwszym zdjęciu innym razem obiekty wcześniejsze jak chcesz zrobić tego kwiatka ostro wstaw tam na jego wysokości np rękę chwilę przed zrobieniem fotki aparat ustawi ostrość na tej odległości...
To takie zmuszenie go do tego co ty chcesz a nie on... w manualu ustawiłabyś sobie ostroć na co chcesz...


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

dorcia
Grzybeczek
Grzybeczek
Posty: 112
Rejestracja: środa, 30 sierpnia 2006, 22:53
Ulubione grzyby: rydze
Lokalizacja: Włocławek
Pochwalony: 6 razy

Post autor: dorcia » poniedziałek, 18 września 2006, 09:06

Dzięki Zenicie i Marto i Wszystkim za rady. Myślałam też i o tym, co mi radziłeś Zenit, ale trudno mi było utrzymać jedną ręką aparat bez statywu, a drugą machać przed obiektywem:)
Będę próbowała. Mam teraz lepszy aparat - poszaleję - NAPEWNO!
Żeby tylko był na to czas.
Weekend spędziłam w Łodzi na stadionie zamiast na grzybach w lesie:) A z relacji moich współpracowników grzybiarzy w lesie było jak na najbardziej ruchliwej ulicy w moim mieście. Ja tłumów nie znoszę więc pójdę na spacer z psami do lasu w tygodniu.
Ale i w Łodzi wątek grzybowy się znalazł :) Szukałam campingu, gdzie miałam rezerwację i pytałam ludzi o ulicę. Natrafiłam na starszego pana z koszyczkiem stojącego na przystanku. Zapytałam, bardzo uprzejmnie wskazał mi drogę. Podwiozłam go nieco i okazuje się, że pod Łodzią są opieńki i niektórzy zbierają je, ale pan mówił, ze ludzie nie znają tych grzybów i nie uznają za jadalne:) Opieńki są smaczne:)

Dzięki Wszystkim za rady, przepraszam, ze dopiero teraz dziekuję, ale wyjazd mnie zajął maksymalnie.

Dorota


Czasami wystarczy po prostu uważnie patrzeć pod nogi i świat staje się o 100% ciekawszy niż dotąd.
dorcia
Awatar użytkownika

krystian*
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1742
Rejestracja: piątek, 24 lipca 2009, 21:25
Ulubione grzyby: Borowiki (oczywiście)
Lokalizacja: Rzeszów
Pochwalony: 765 razy

Post autor: krystian* » czwartek, 17 marca 2011, 15:22

Witam. :)
trudna sprawa, 3,5 roku bez postu w tym temacie. A warto.
Może na początek propozycja mini poradnika zdjęć makro:
http://www.cyberfoto.pl/szkola-fotograf ... radnik.htm


krystian <*))))><
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » czwartek, 17 marca 2011, 16:05

krystian* pisze:Może na początek propozycja mini poradnika zdjęć makro:
Super linka - warto poczytać.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

krystian*
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1742
Rejestracja: piątek, 24 lipca 2009, 21:25
Ulubione grzyby: Borowiki (oczywiście)
Lokalizacja: Rzeszów
Pochwalony: 765 razy

Post autor: krystian* » piątek, 18 marca 2011, 00:30

Autor skupia się głównie na fotografowaniu owadów, ale rady rzeczywiście ciekawe.


krystian <*))))><
Awatar użytkownika

viragolo
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 734
Rejestracja: środa, 19 października 2011, 11:50
Lokalizacja: Lewin Brzeski
Pochwalił: 5 razy
Pochwalony: 106 razy

Post autor: viragolo » środa, 16 listopada 2011, 11:38

Tak czytając temat chciałbym dodać, że fotografując w makro zawsze ustawiam wyzwalacz na 2 sek. Nie muszę przyciskać tak by się nie poruszył aparat co nie zawsze się udaje. Klikam i cofam rękę, po 2 sek spokojnie fotka się sama robi ( czasem ustawiam nawet na 10 sek by odejść i swój cień usunąć z kadru ). Tak piszę tylko co mi się sprawdza w terenie :)


Człowiek nie przestaje się bawić bo się starzeje, tylko starzeje się bo przestaje się bawić
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat