Pałace zamki-warownie-kościoły i inne

Awatar użytkownika

Autor tematu
Termit
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 22555
Rejestracja: niedziela, 24 października 2004, 00:00
Ulubione grzyby: Boletus erythropus
Lokalizacja: M Kotlinka
Pochwalił: 14 razy
Pochwalony: 1458 razy
Kontakt:

Pałace zamki-warownie-kościoły i inne

Post autor: Termit » niedziela, 22 kwietnia 2007, 14:42

Okidoki zaczynamy nowy temat, ale nie klepiemy samych fotek :P tylko poproszę o jakiś opis obiektu :D. Na początek zamek w Gorzanowie podeprę się pomocą strony na której ostatnio prosperuje Obrazek
Nowy Pałac zaczęto wznosić w połowie XVI wieku. W 1653 roku istniała juz na jego terenie kaplica Św. Jerzego. Kolejna przebudowa to rok 1737 (data na wieży) zaś po 1900 roku dokonano odnowienia zamku, w szczególności fasad zewnętrznych. Sam pałac jako budowla późnorenesansowa został założony na planie prostokąta wokół dziedzińca i posiada część gospodarczą od południa. Część środkowa trzykondygnacyjna o dwunastu osiach nakrywa dach siodłowy, wsparty na fryzie arkadowym z lunetami. Fasady pokrywa dekoracja sgraffitowa o motywach geometrycznych i wiciach roślinnych. Ponad gzymsem wznoszą się trzy trójkątne szczyty. Fasadę skrzydła głównego od strony dziedzińca zamykają loggie, pochodzące z 1737 roku. Oś środkową akcentuje wysoka wieża z portalem wejściowym i dwustronnymi schodami. Z wnętrz zachowała się jedynie sala balowa z pięknymi stiukowymi dekoracjami na suficie.Pierwotne barokowe założenie zostało zniszczone, a pozostał z niego jedynie okrągły budynek z lat 1637-1640.
bonczek/hydroforgroup/ - "Zabytki Dolnego Śląska" 1962
Przez długi czas Gorzanów posiadały dwa rody : Moschin i Ratschin. Jednakże w czasie wojny trzdziestoletniej (1618-1648) doszło do skonfiskowania ich dóbr za sprzyjanie rebelii czeskiej. Wówczesny zarządca Hrabstwa Kłodzkiego biskup wrocławski Karol von Habsburg sprzedał tą miejscowość Johannowi Arbogastowi barononwi von Annenberg
za sumę 52525 talarów. Po śmierci nowego właściciela w 1645 roku majątek ten przeszedł w ręce jego dwóch synów : Henryka i Jana. Później dobra przeszły w posiadanie ich siostry Marii Maksymiliany. Ona zaś wyszła za mąż za Johannesa Friedricha von Herberstein i wskutek tego zamek oraz miejscowość były przez wiele lat w rękach tego rodu.
Dzięki działalności Johannesa Friedricha von Herberstein zamek w Gorzanowie przeżył swój najwspanialszy okres świetności, aczkolwiek już wcześniej była to potężna budowla o architektonicznych cechach późnorenesansowych. W 1653 roku ten nowy właściciel przystąpił do przebudowy zamku i jego otoczenia. W tym celu zatrudnił on pochodzących z Włoch artystów i rzemieślników : Lorenzo Nicelli, Andreas Carove i Carlo Lurago. Dzięki ich twórczej pracy wnętrza pałac uzyskały wczesnobarokową dekoracje sztukatorską.
Zasługa hrabiego Herbersteina było założenie pierwszego na Ziemi Kłodzkiej regularnego ogrodu przy rezydencji wraz z jego pawilonem zwanym Nympheum.
Pałac w Gorzanowie zasłynął również jako ośrodek życia kulturalnego, literackiego i teatralnego. Tutaj dzięki fundacji Hieronima von Herberstein (zm. 1847 r.) działał pałacowy teatr. Aktorami często byli okoliczni chłopi, a repertuar składał się z klasycznych sztuk teatralnych jak dzieła Schillera, Lessinga, Goethe i Szekspira. Z zamkowym teatrem przez wiele lat związany był wrocławski pisarz i poeta Karl von Holtei (zm. 1870 r.), który nawet piastował tu funkcje dyrektora teatralnego.
Przez stulecia pałac w Gorzanowie cieszył się świetnością i dobrym stanem utrzymania. Obecnie jest on i jego otoczenie w stanie zniszczonym, wskazującym na nieodwracalny proces upadku.
Według: http://wroclaw.hydral.com.pl/9902,obiekt.html

Pod tym linkiem znajdziecie też stare fotki i widokówki zamku :D miłej lektury i oglądania życze
Ostatnio zmieniony wtorek, 22 kwietnia 2008, 08:27 przez Termit, łącznie zmieniany 2 razy.


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 10:33

Teraz może ja przedstawie zamek który może być atrakcją naszego majowego spotkania w Brezowicy.
Zamek Orawski (Oravsky hrad) należy do największych atrakcji turystycznych północnej Słowacji. To największy zamek na Orawie, narodowa pamiątka kultury. Tworzy go kompleks budynków wzniesionych na wysokiej na 112 m skale, wznoszącej się nad rzeką Orawą. Zamek stanowił kiedyś twierdzę graniczną na północy Węgier, chronił szlak handlowy do Polski i był centrum administracyjnym Orawy. Zaczęto go budować po najeździe tatarskim w 1241 roku. Pierwsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1267 roku, kiedy był majątkiem króla węgierskiego Beli IV. Budynki górnego, średniego i dolnego zamku stawiano stopniowo od góry na dół aż do XVII wieku. Swój dzisiejszy wygląd zamek zyskał w 1611 roku. Był on pierwotnie wybudowany w stylu romańskim i gotyckim, potem został przebudowany na renesansowy i neogotycki. Teren zamkowy to interesujący kompleks budynków, który tworzą dolny, średni i górny zamek, bramy, wieże i pałace. W pomieszczeniach zamku znajduje się Muzeum Orawskie z wieloma ekspozycjami. Zwiedzanie zamku urozmaicają pokazy walk rycerskich, tresury ptaków oraz koncert muzyki dawnej.

Zapraszam do odwiedzenia mojej galeii foto zamku
>>> Obrazek
KLIKNIJ
Polecam odwiedzenie strony zamku >>> http://www.oravamuzeum.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Waldemar
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10648
Rejestracja: środa, 1 grudnia 2004, 10:41
Lokalizacja: Skawina
Pochwalony: 847 razy

Post autor: Waldemar » wtorek, 24 kwietnia 2007, 09:53

Jako pierwszy zaprezentuję malutki obiekt znajdujący się we wsi Bydlin.
Bydlin to niewielka wieś położona ok. 10 km na północny wschód od Olkusza. Według niektórych źdródeł nie była to nawet budowla warowna lecz tylko obiekt sakralny.
Przytoczę jednak w tym opracowaniu najczęściej spotykany rys historyczny.
BYDLIN Historia

(...)Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1120 r.. W 1388 na wzgórzu za wsią został wzniesiony obronny zamek przez rycerza Niemierzę herbu Strzała, ówczesnego dziedzica wsi i okolicznych terenów. W 1404 w dokumentach Bydlin wymieniany był jako miasto aż do 1530 kiedy to w nieznanych okolicznościach utracił prawa miejskie. Na początku XVI w zamek przebudowano na kościół katolicki. W okresie reformacji ok. 1570 Jan Firlej (ówczesny właściciel Bydlina) zamienił go na krótki okres na zbór ariański. W 1594 jego syn Mikołaj przywrócił obiekt kościołowi katolickiemu pod wezwaniem Świętego Krzyża, którą to nazwą jest dzisiaj nazywane całe wzgórze. W 1655 kościół zburzyli Szwedzi idący na Częstochowę. Odbudowali go Męcińscy 80 lat później. Pod koniec XVIII w został stopniowo opuszczony i uległ ruinie. (...)

17 listopada 1914 ze wzgórza zamkowego ruszył atak Legionów Piłsudskiego na stojące w Załężu wojska rosyjskie, rozpoczynając w ten sposób bitwę pod Krzywopłotami.
Polegli tu Legioniści spoczywają w zbiorowej mogile na bydlińskim cmentarzu pod siedmiometrowym kamiennym krzyżem.

Na tablicy pod Polskim Orłem Opod krzyżem) widnieje napis:

Ty Panie, który z wysokości
Patrzysz jak giną Ojczyzny obrońcę,
Prosimy Ciebie, przez tę garstkę kości,
Zapal przynajmniej na śmierć naszą słońce
Niechaj dzień wyjdzie z jasnej niebios bramy
Niechaj nas, Panie, widzą gdy konamy.


Ruiny mają kształt prostokąta o długości 24 m i szerokości 11 m. Przeciętna wysokość murów wynosi ok. 7 m. Mury o grubości ok. 2 m zbudowane są z kamieni i podparte w narożnikach mocnymi ukośnymi skarpami. W zimie ruiny są dobrze widoczne z dalszej odległości, latem jednak nikną w zielonej gęstwinie drzew okupujących zamkowe wzgórze.

Warto odwiedzić ten obiekt zwiedzając szlak Orlich Gniazd. Wstęp do obiektu oczywiście wolny.

Moje fotki [czerwiec 2006 r.] Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek


opracowanie na podstawie:
http://www.zamkipolskie.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.wikipedia.org" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.gmina-klucze.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Ostatnio zmieniony wtorek, 24 kwietnia 2007, 13:35 przez Waldemar, łącznie zmieniany 2 razy.


Waldek,
Awatar użytkownika

Waldemar
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10648
Rejestracja: środa, 1 grudnia 2004, 10:41
Lokalizacja: Skawina
Pochwalony: 847 razy

Post autor: Waldemar » wtorek, 24 kwietnia 2007, 12:06

Mam nadzieję że nie zanudzam :) , ale prezentuję kolejny obiekt (mam ich jeszcze mnóstwo): RABSZTYN Być może pierwotny gród istniał tu już na przełomie XIII i XIV wieku wzniesiony przez ród Toporczyków z Morawicy. Twórcą murowanego zamku był jednak Kazimierz Wielki. Zamek zajmował wysoki cypel skalny i była to typowa gotycka budowla na planie nieregularnym wzniesiona z kamienia wpiennego z użyciem cegły. Jego najważniejszą częscią była czterokondygnacyjna wieża tzw. donżon miejsce ostatniej obrony.
Pod koniec XIV wieku zamek stał się własnością rodu Melsztyńskich herbu Leliwa. Jeden z przedstawicieli tego rodu niejaki Spytek z Melsztyna przywódca polskich husytów w 1439 r. zaatakował obradującą w Nowym Korczynie Radę Królewską. Bunt ten był wynikiem konfliktu pomiędzy nim a biskupem Oleśnickim. W jego wyniku Spytko poległ a Melsztyńscy zostali pozbawieni szlachectwa. Zamek uległ konfiskacie na rzecz skarbu królewskiego.W połowie XV wieku starostą rabsztyńskim został Andrzej Tęczyński. W 1442 r. nowy starosta na polecenie króla Władysława Warneńczyka dokonał naprawy oraz wzmocnienia fortyfikacji zamkowych. Po śmierci Andrzeja Tęczyńskiego starostą zostaje jego syn Jan który przybrał nazwisko Rabsztyński. Ród ten jest właścicielem zamku do XVI wieku kiedy to zmarł ostatni jego potomek. Kolejnym właścicielem zostają Bonerowie i oni przez trzy pokolenia sprawują urząd starosty rabsztyńskiego.
W 1587 r. zamek stał się miejscem słynnej bitwy. W bitwie tej załoga Rabsztyna pod wodzą kozaka Hawryło (Gustawa lub Gabriela ?) Hołubka i górnicy olkuscy pod wodzą niejakiego Szymona w sile 100 osób dzięki wciągnięciu przeciwnika w zasadzkę rozbili oddział z posiłkami dla Maksymiliana arcyksięcia austriackiego, który oblegał Kraków zdobywając przy tym tabor żywności i amunicji pokonując 350 ludzi.
Pod koniec XVI w. starostą zostaje Mikołaj Wolski herbu Półkozie a po nim (pocz. XVII w.) marszałek wielki koronny Zygmunt Gonzaga-Myszkowski herbu Jastrzębiec margrabia na Mirowie, który po wschodniej stronie do obronnego muru gotyckiego zamku opasującego "zamek dolny" dobudowuje renesansowy dwupiętrowy pałac z 40
komnatami w stylu późnego renesansu zwany zamkiem dolnym składający się z trzech skrzydeł. Od zachodu pałacu znajdował się pierwotny dziedziniec zamku górnego. W wyniku tych przemian gotycka warownia zyskała charakter renesansowej wielkopańskiej siedziby. W roku 1657 wycofujący się Szwedzi ograbili a następnie
podpalili słabo broniony Rabsztyn. Od tego momentu zamek zaczął popadać w ruinę. Dzieła zniszczenia dopełnili poszukiwacze skarbów którzy w połowie XIX wieku wysadzili w powietrze wieżę zamku górnego oraz część ocalałych pomieszczeń.Obecnie zamek w Rabsztynie stanowi malowniczą ruinę. Z pierwotnej gotyckiej warowni zachowały się fragmenty murów zamku górnego na niedostępnej wapiennej skale. Poniżej widoczne są pozostałości murów obwodowych otaczających wzgórze zamkowe od pd. i wsch oraz resztki fosy i przyczółka mostu. Z renesansowego pałacu zachowały się zewnętrzne ściany oraz ruiny bramy wjazdowej. Rabsztyn jest ciekawym przykładem ewolucji zamku od średniowiecznej strażnicy poprzez kolejne przebudowy do magnackiej rezydencji.

na podstawie:
http://www.jura.art.pl/pl/zamki.php?go=rabsztyn" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.zamkipolskie.hg.pl/zamek/za1 ... sztyn.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Moje fotki: Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek


Waldek,
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » wtorek, 24 kwietnia 2007, 12:38

Waldemar pisze:Mam nadzieję że nie zanudzam :)
czy chcesz nas obrazić ? :)
Czymś takim możesz nudzić Nas co kilka dni :)


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Ząbek
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10804
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 23:31
Ulubione grzyby: wszystkie
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwalony: 520 razy
Kontakt:

Post autor: Ząbek » wtorek, 24 kwietnia 2007, 21:46

Świetna robota Panowie. :) Dziś miałem trochę zwariowany dzień ale jutro "wjadę" z Ogrodzieńcem jeśli można :) :wink:

[ Dodano: 2007-04-24, 22:06 ]
W rejonach Pafcia byłem w zamku "Krzyżtopór" w Ujeździe http://www.sandomierskie.com/kraj/Ujazd ... glowna.htm oraz na zamku w Chęcinach http://www.zamkipolskie.com/checiny/checiny.html Niestety nie miałem jeszcze aparatu ino operowałem kamerą. Może tak Pafcia kiedyś wyślemy w tamte rejony ? No chyba że ktoś już tam był i ma zdjęcia. :)


Leśny samotnik z nieodłącznym aparatem w łapie :)
Nikon D-90 - Radość fotografowania :)
Nikon Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED
Nikon Nikkor AF- 70-300 mm f/4-5.6 D VR ED
Nikon Nikkor AF-S 105mm f/2.8G ED-IF VR Macro

Galeria ( od 2006 r. ) https://nagrzyby.pl/galeria/v/users/ ... g2_page=16" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Marek
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1477
Rejestracja: środa, 30 listopada 2005, 22:17
Lokalizacja: Międzyzdroje
Pochwalony: 23 razy

Post autor: Marek » wtorek, 24 kwietnia 2007, 22:14

Jeśli to nie impertynencja
to pozwoliłem sobie dopisać:

Mój dopisek

Niechaj postawią potem krzyż, choćby brzozowy,
Li tylko takiej nagrody Ojczyzno czekamy
I żadnej innej nie chcemy, bo serca i głowy
Myślą o Twej wolności, za nią życie damy.

Decyzję wklejenia zostawiam moderatorom.

[ Dodano: 2007-04-24, 22:16 ]
Dotyczy relacji z BYDLINA


Awatar użytkownika

Ząbek
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10804
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 23:31
Ulubione grzyby: wszystkie
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwalony: 520 razy
Kontakt:

Post autor: Ząbek » środa, 25 kwietnia 2007, 11:07

Zamek rycerski w Ogrodzieńcu k / Zawiercia woj. śląskie

Zamek rycerski położony na łagodnym wapiennym wzgórzu na skale i wśród skał. Zamek murowany wzniesiony przez rodzinę Włodków Sulimczyków. Ogrodzieniec stanowił ich rodzinną siedzibę do 1470 roku. Pierwsze pisane dokumenty mówią o niejakim Włodku z Ogrodzieńca już w 1385 roku. W roku 1470 zamek został zakupiony przez krakowska rodzinę mieszczańską - Salomonowiczów. Następnie zamek trafia w ręce rodziny Granowskich ze Smolenia. Na poczatku wieku XVI na powróty zamek jest w rękach Włodków ale już w roku 1523 zamek kupuje Jan Boner burgrabia i żupnik krakowski. W latach 1530 - 1545 zamek poddano przebudowie w stylu renesansowym. W 1587 roku zamek został zdobyty przez wojska arcyksięcia Maksymiliana. W 1655 Szwedzi niszczą i podpalają częściowo zamek. W 1669 roku zamek ogrodzieniecki kupuje kasztelan krakowski Stanisław Warszycki. W 1702 roku ponownie za sprawą wojsk szwedzkich zamek zostaje podpalony. Jeszcze do 1810 roku zamek był częściowo zamieszkały ale kolejni właściciele doprowadzili go do ruiny. Dziś zamek stanowi malowniczą ruinę. W jego scenerii Andrzej Wajda umieścił akcję "Zemsty" Aleksandra Fredry...

Źródło http://www.wawel.net/zamki_ogrodzieniec.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

A poniżej trochę fotek z jesiennej wycieczki z rodzinką :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

[ Dodano: 2007-04-25, 11:26 ]
Jak już tu jestem to zapraszam i tu. :[/color]

Gotycki zamek biskupi Lipowiec
ielkie ruiny starego zamku stoją na zalesionym wzgórzu o wysokości 362 m, które jest częścią Grzbietu Tenczyńskiego. Mimo kilku przebudów obiekt zachował pierwotny kształt i gotycki charakter. Zbudowany jest na planie przypominającym pięciobok z miejscowego kamienia z nielicznymi fragmentami ceglanymi. Charakterystyczną częścią zamku jest wysoka na 28 metrów wieża, stanowiąca kiedyś główny trzon zamku, obecnie do połowy ukryta w murach skrzydła południowo-wschodniego. Ma ona 4 kondygnacje na których zachowały się unikalne działobitnie (stanowiska ogniowe) z otworami strzelniczymi. Pod wieżą znajdowały się cele więzienne. Główny korpus zamku ma 3 kondygnacje i posiada wewnętrzny dziedziniec. Można tam zobaczyć na ścianach herby biskupów: Oleśnickiego - Dębno i Jastrzębca - Jastrzębiec, którzy odpowiadali za przekształcenia zamku w XV w. oraz tarcze z herbami Andrzeja Zebrzydowskiego. Jest też głęboka studnia w której zamontowano nawet światło (trzeba je samemu włączyć). Na parterze znajdowały się m.in.: refektarz, kuchnia, spiżarnia, wozownia, na I piętrze pokoje księży, szpital i kaplica, a na II piętrze cele więzienne i pokoje dla służby. Wjazd do warowni prowadził przez most zwodzony położony ponad głęboką na 7 metrów fosą, którego resztki wraz z szyją bramną odnaleziono podczas prac archeologicznych. Brama miała dwa wejścia, dla pieszych i konnych. Przed bramą mamy dość obszerne przedzamcze. Całość otacza wysoki mur obwodowy. Obiekt jest znakomicie przystosowany do zwiedzania, można wejść na poszczególne kondygnacje, oglądać zrujnowane komnaty, a widok z wieży po prostu zapiera dech w piersiach. Wejście na nią jest obecnie przebudowane, niegdyś prowadziło z poddasza przylegającego budynku. Dodatkowo na piętrze urządzone jest niewielkie, ale ciekawe muzeum z historią zamku, a u stóp wzgórza zamkowego znajduje się jeszcze Nadwiślański Park Etnograficzny czyli skansen, w którym znajdują się zabudowania wiejskie z XVIII i XIX w. Lipowiec to bezwzględnie jedno z najciekawszych miejsc na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej.

Źródło http://zamki.res.pl/babice.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

O ile pamiętam to w tamtym roku na jesień zrobiłem newsika na stronie z tej wycieczki. Zapraszam do zdjątek z tej wycieczki. http://www.nagrzyby.pl/galeria/v/users/z__bek/008/" onclick="window.open(this.href);return false;


Leśny samotnik z nieodłącznym aparatem w łapie :)
Nikon D-90 - Radość fotografowania :)
Nikon Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED
Nikon Nikkor AF- 70-300 mm f/4-5.6 D VR ED
Nikon Nikkor AF-S 105mm f/2.8G ED-IF VR Macro

Galeria ( od 2006 r. ) https://nagrzyby.pl/galeria/v/users/ ... g2_page=16" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Waldemar
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10648
Rejestracja: środa, 1 grudnia 2004, 10:41
Lokalizacja: Skawina
Pochwalony: 847 razy

Post autor: Waldemar » środa, 25 kwietnia 2007, 19:02

Piękne zamki Ząbek. Też miałem okazje zwiedzać je kilkakrotnie. Zawsze jednak potrafią wywołać ogromne wrażnie, przenieść na chwilkę w inny, bajkowy klimat...
Też postaram się dziś jeszcze coś zamieścić. :)


Waldek,
Awatar użytkownika

Ząbek
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10804
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 23:31
Ulubione grzyby: wszystkie
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwalony: 520 razy
Kontakt:

Post autor: Ząbek » środa, 25 kwietnia 2007, 19:47

Waldemar pisze:Zawsze jednak potrafią wywołać ogromne wrażnie, przenieść na chwilkę w inny, bajkowy klimat...
Ot pięknie powiedziane...To jest to co "zamkołazy" lubią najbardziej. :)


Leśny samotnik z nieodłącznym aparatem w łapie :)
Nikon D-90 - Radość fotografowania :)
Nikon Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED
Nikon Nikkor AF- 70-300 mm f/4-5.6 D VR ED
Nikon Nikkor AF-S 105mm f/2.8G ED-IF VR Macro

Galeria ( od 2006 r. ) https://nagrzyby.pl/galeria/v/users/ ... g2_page=16" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Autor tematu
Termit
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 22555
Rejestracja: niedziela, 24 października 2004, 00:00
Ulubione grzyby: Boletus erythropus
Lokalizacja: M Kotlinka
Pochwalił: 14 razy
Pochwalony: 1458 razy
Kontakt:

Post autor: Termit » środa, 25 kwietnia 2007, 20:51

ząbek, :o super zamczysko


Dopiero poniedziałek, a tyle się zdarzyło...

""""Może się spotkamy znów po kilku latach
Może właśnie tutaj lub na końcu świata-
Zapamiętaj tylko, że się nie zmieniłem
Myślę, co myślałem, wierzę w co wierzyłem""""

Wito
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2022
Rejestracja: środa, 1 marca 2006, 21:29
Pochwalony: 42 razy

Post autor: Wito » środa, 25 kwietnia 2007, 20:58

Zamek Lipowiec znam bardzo dobrze. kiedyś nocowałem tam przez tydzień. :mrgreen: To był plener malarsko-rzeźbiarski. Wieczorami paliliśmy ognisko i przy gitarze spędzaliśmy bardzo miło czas. To dawne czasy, ale bardzo miłe i pozostały piękne wspomnienia.
Pamiętam, że w kwestii wyżywienia korzystaliśmy z karczmy w skansenie. Bardzo smaczna kuchnia i napitki też. :)


Awatar użytkownika

Urania
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2376
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2005, 21:10
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 33 razy
Kontakt:

Post autor: Urania » środa, 25 kwietnia 2007, 21:08

Waldemar pisze:Zawsze jednak potrafią wywołać ogromne wrażnie, przenieść na chwilkę w inny, bajkowy klimat...
Waldemar, "wyjąłeś mi to z ust". :) W takich miejscach czuć historię. :)


Urania
Przyroda to moje hobby!
Awatar użytkownika

Ząbek
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10804
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 23:31
Ulubione grzyby: wszystkie
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwalony: 520 razy
Kontakt:

Post autor: Ząbek » środa, 25 kwietnia 2007, 21:35

Wito - nadal tam na dziedzińcu malują. Ogniska też robią. Karczma w skansenie nadal doskonale prosperuje i potwierdzam...żarło bardzo dobre. :drunk: :eat:


Leśny samotnik z nieodłącznym aparatem w łapie :)
Nikon D-90 - Radość fotografowania :)
Nikon Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED
Nikon Nikkor AF- 70-300 mm f/4-5.6 D VR ED
Nikon Nikkor AF-S 105mm f/2.8G ED-IF VR Macro

Galeria ( od 2006 r. ) https://nagrzyby.pl/galeria/v/users/ ... g2_page=16" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Waldemar
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10648
Rejestracja: środa, 1 grudnia 2004, 10:41
Lokalizacja: Skawina
Pochwalony: 847 razy

Post autor: Waldemar » środa, 25 kwietnia 2007, 21:47

Wito pisze:Zamek Lipowiec znam bardzo dobrze.
Również tam bywałem. Mam tam dobrego kolegę którego odwiedzając obowiązkowo musiałem zwiedzić zamek i skansen. Z przyjemnością oczywiście. Każdemu polecam. :)


Waldek,
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat