Borne Sulinowo


Autor tematu
krzys007
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 26 sierpnia 2008, 22:12

Borne Sulinowo

Post autor: krzys007 » piątek, 12 września 2008, 23:57

Chciałbym przedstawić Wam to niezwykłe miejsce, chociaż sam go dobrze nie poznałem. Tylko dlatego, że jest to niezwykły rejon zachodniopomorskiego (wschodnie granice woj.), który kryje w sobie wiele tajemnic nawet dla miejscowych. Miasteczko Borne Sulinowo leży nad jeziorem Pile. Przepiękne, prawie dzikie w porównaniu do np WJM. Samo miasteczko posiada jedną cechę, która kładzie na łopatki wszystkie miasta w Polsce - na ulicach leżą szyszki i igliwie. W lasach rosną grzyby bez żadnego logicznego uzasadnienia grzyboznawczego. Po zatrzymaniu auta na parkingu leśnym wystarczy wejść do lasu bukowo-dębowo-sosnowo-brzozowo-świerkowego aby znaleźć w nim podgrzybki, borowiki szlachetne, kanie, zajączki, płachetki kołpakowate, kurki, maślaki, koźlarze, a nawet ...rydze. Liczne (często asfaltowe) drogi prowadzące do osad kilkunastoosobowych albo i nawet do miejsca, gdzie stoi tablica z nazwą miejscowości a w niej... sołtys i dwa domy. W samym Bornym Sulinowie tanie mieszkania, ale poza sezonem grzybowym można tam raczej skonać z nudów :)) Tamtejsze lasy są jak dzikie knieje... bo wiele jest miejsc gdzie ludzka noga stanęła sporadycznie. Armia radziecka stacjonująca tam przez dziesięciolecia blokowała dostęp do kilku miejscowości i do lasów. Z tego powodu lasy są tam częściowo dziewicze, a plotki rozsiewane przez miejscowych o skażeniu terenu, przez wiele lat odstraszały grzybiarzy. http://www.bornesulinowo.pl/Turystyka/C" onclick="window.open(this.href);return false; ... wostki.htm
W sprawie noclegów najlepiej wejść na http://www.bornesulinowo.pl/" onclick="window.open(this.href);return false; -tam są zakładki do wszelkich urzędów i firm w miasteczku.
Gdy ktoś wybierał się w te rejony mogę podpowiedzieć miejsce z dokładnością do 500m gdzie rosną borowiki :)))
Pozdrawiam. Krzysiek0701
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 15 września 2008, 20:38 przez krzys007, łącznie zmieniany 2 razy.



Cichonka
Hubiak
Hubiak
Posty: 372
Rejestracja: czwartek, 3 lipca 2008, 23:17
Ulubione grzyby: borowik szlachetny,borowik ceglastopory,kożlarz, maślak,kurka
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 21 razy

Post autor: Cichonka » sobota, 13 września 2008, 00:19

krzysiek0701 pisze: http://www.bornesulinowo.pl/" onclick="window.open(this.href);return false; -tam
Nie znaleziono
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 15 września 2008, 20:38 przez Cichonka, łącznie zmieniany 1 raz.


grzyby,grzyby,grzyby :))

Autor tematu
krzys007
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 26 sierpnia 2008, 22:12

Post autor: krzys007 » sobota, 13 września 2008, 00:30

Przepraszam ,ale czego nie znaleziono?

[ Dodano: 2008-09-13, 00:34 ]
Rozumiem, psikus taki mały - podaję poprawny link http://www.bornesulinowo.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;


Awatar użytkownika

Marek
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1477
Rejestracja: środa, 30 listopada 2005, 22:17
Lokalizacja: Międzyzdroje
Pochwalony: 23 razy

Post autor: Marek » sobota, 13 września 2008, 08:02

krzysiek0701, witaj krajanie (ziomalu) :!: Czy zrobiłes jakieś zdjęcia :?:

Byłem w Bornem 11 lat temu, ąle wtedy była susza i zero grzybów. Miejscowy leśniczy
- spotkany przypadkowo - opowiadał to samo o grzybach, co napisałeś.
W czasie pobytu - kilkugodzinnego - obejrzałem miasteczko, wtedy mało zamieszkane i pozostałości po Armii Rdzieckiej. Jeszcze stały bramy wjazdowe do miasta i masa pustych budynków. Drugi raz nie byłem, niestety.
Gdzie jeszcze zbierasz grzyby w szczecińskim :?:


Awatar użytkownika

Ząbek
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10804
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 23:31
Ulubione grzyby: wszystkie
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwalony: 520 razy
Kontakt:

Post autor: Ząbek » sobota, 13 września 2008, 09:55

Dzięki krzysiek za przedstawienie jakby nie patrząc znanego z tv miejsca. Piszę z tv ponieważ swego czasu było o tym dość głośno miejscu. Na "żywo" nie byłem.


Leśny samotnik z nieodłącznym aparatem w łapie :)
Nikon D-90 - Radość fotografowania :)
Nikon Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED
Nikon Nikkor AF- 70-300 mm f/4-5.6 D VR ED
Nikon Nikkor AF-S 105mm f/2.8G ED-IF VR Macro

Galeria ( od 2006 r. ) https://nagrzyby.pl/galeria/v/users/ ... g2_page=16" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Ania
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 18098
Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 22:48
Ulubione grzyby: przede wszystkim borowiczki, a potem pozostałe
Lokalizacja: Krosno
Pochwalił: 297 razy
Pochwalony: 1523 razy

Post autor: Ania » sobota, 13 września 2008, 10:48

krzysiek0701, interesujące informacje na temat tego miasteczka i okolicznych lasów. Pewnie nigdy tam nie będę, ale warto wiedzieć na wszelki wypadek :mrgreen:


...i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
_________________________
Ania :)
Awatar użytkownika

Sensibility
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 18797
Rejestracja: wtorek, 12 lutego 2008, 19:30
Imię: Grażyna
Ulubione grzyby: borowik kania koźlarz
Lokalizacja: Wielkopolska
Pochwalił: 1374 razy
Pochwalony: 5879 razy
Kontakt:

Post autor: Sensibility » sobota, 13 września 2008, 10:51

Ja też nigdy tam nie byłam ale poczytałam wiadomości z podanego linku.
Na pewno jeszcze nie raz usłyszymy o tym tajemniczym miejscu. :)
krzysiek0701 pisze:wystarczy wejść do lasu bukowo-dębowo-sosnowo-brzozowo-świerkowego aby znaleźć w nim podgrzybki, borowiki szlachetne, kanie, zajączki, płachetki kołpakowe, kurki, maślaki, koźlarze, a nawet ..rydze
Interesujące to bogactwo grzybów.



Autor tematu
krzys007
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 26 sierpnia 2008, 22:12

Post autor: krzys007 » sobota, 13 września 2008, 10:57

Marek
Witaj Marku ,jak dobrze miec Ziomka:) Oczywiście zbieram w rejonie Stepnicy, Wierzchosław i oklice, ponadto jadąc od Szczecina starą autostradą ,pod drugim wiaduktem na Strumiany. No i oczywiście Dobieszczyn ,ale tam strasznie dużo grzybiarzy.

Ząbek.
Koniecznie się wybierz jeśli znajdziesz czas. Mogę nawet zrobić rozeznanie na miejscu ,czy jest po co jechać i gdzie zamieszkać ,jeśli okreslisz termin. W tym roku ,czy w przyszłym sezonie.

Wybaczcie , że te odpowiedzi niezgodne z procedurą ,ale jeszcze nie umiem cytować :))
Krzysiek0701

[ Dodano: 2008-09-13, 11:37 ]
Sensibility pisze:Ja też nigdy tam nie byłam ale poczytałam wiadomości z podanego linku.
Na pewno jeszcze nie raz usłyszymy o tym tajemniczym miejscu. :)
Interesujące to bogactwo grzybów.
Właśnie to chciałem podkreślić. Od lat nie widziałem lasu tak nielogicznie porosniętego róznymi drzewami, a dzięki temu obfitującego w przeróżne gatunki grzybów. Postaram się wybrać jeszcze w tym sezonie w celu udokumentowania tego zjawiska.:) Bardzo żaluję, że 2 tygodnie temu ciąg za borowikami był silniejszy niż dusza fotoamatora i aprat leżał sobie w schowku:). Ale obiecuję, że do Bornego wrócę i wrzucę fotki zarówno z lasu ,jak i z miasteczka.krzysiek


Awatar użytkownika

Ząbek
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10804
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 23:31
Ulubione grzyby: wszystkie
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwalony: 520 razy
Kontakt:

Post autor: Ząbek » sobota, 13 września 2008, 13:55

krzysiek0701 pisze:Ząbek.
Koniecznie się wybierz jeśli znajdziesz czas. Mogę nawet zrobić rozeznanie na miejscu ,czy jest po co jechać i gdzie zamieszkać ,jeśli okreslisz termin. W tym roku ,czy w przyszłym sezonie.
krzysiek, w przyszły roku bo już napewno nie w tym, mam już "zaległości" w odwiedzaniu ciekawych miejsc niekoniecznie grzybowych :) Raczej się do Bornego nie będę wybierał. A na typowe grzybkobranie i nie tylko mam swoje bliżej ukochane Beskidy i....moją dzicz. :wink:


Leśny samotnik z nieodłącznym aparatem w łapie :)
Nikon D-90 - Radość fotografowania :)
Nikon Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED
Nikon Nikkor AF- 70-300 mm f/4-5.6 D VR ED
Nikon Nikkor AF-S 105mm f/2.8G ED-IF VR Macro

Galeria ( od 2006 r. ) https://nagrzyby.pl/galeria/v/users/ ... g2_page=16" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Lobaria
Moderator
Moderator
Posty: 11008
Rejestracja: wtorek, 8 kwietnia 2008, 17:19
Ulubione grzyby: borowik ceglastopory
Lokalizacja: Gdynia
Pochwalił: 647 razy
Pochwalony: 1887 razy

Post autor: Lobaria » sobota, 13 września 2008, 14:43

krzysiek0701 pisze:Chciałbym przedstawić Wam to niezwykłe miejsce, chociaż sam go dobrze nie poznałem
Witaj, dwukrotnie spędziłam ok. 2 tyg w Bornem /taka praca/, w ub. i w tym roku. Miejsce absolutnie klimaciarskie i wyjątkowe, lasy tam wspaniałe i byłe lotnisko blisko.
W tym roku byłam tam w okresie "bezbrzybowym", w ubiegłym zebrałam sporo grzybów.
Ostatnie 3 tyg spedziłam z kolei w okolicach Goleniowa / nadlesnictwo Rokita/ i trafiłam na wysyp grzybów niesamowity, podgrzybki można było kosą. Zachodniopomorskie to raj dla grzybiarzy. :roll:


"Brak przemocy prowadzi do najwyższej etyki, która jest celem całej ewolucji. Dopóki nie przestaniemy krzywdzić innych żywych stworzeń, ciągle będziemy dzikusami."
Thomas Edison
Awatar użytkownika

Tomasz
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 5337
Rejestracja: piątek, 21 września 2007, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 452 razy

Post autor: Tomasz » sobota, 13 września 2008, 17:43

krzysiek0701, bardzo kusząco opisałeś te okolice, tylko dlaczego leżą tak daleko ode mnie :( Nie można mieć wszyskiego ale może kiedyś coś mnie zaprowadzi w te rejony. Na razie zabieram się za czytanie linków, które podałeś... "Mity, legendy, ciekawostki" już zaczyna się interesująco :)


Awatar użytkownika

Gabi
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 15395
Rejestracja: czwartek, 16 marca 2006, 14:58
Ulubione grzyby: Smardze, borowiki, kanie ...
Lokalizacja: Dijon
Pochwalił: 24 razy
Pochwalony: 2090 razy

Post autor: Gabi » sobota, 13 września 2008, 19:30

Krzysku0701 dzieki! Milo poznac cos innego! :D


W zyciu trzeba wszystkiego poprobowac
Awatar użytkownika

Hudy
Moderator
Moderator
Posty: 21781
Rejestracja: czwartek, 9 sierpnia 2007, 17:44
Ulubione grzyby: drożdże... upłynnione ;)
Lokalizacja: Wilga
Pochwalony: 314 razy

Post autor: Hudy » niedziela, 14 września 2008, 21:18

A ja bym sobie tam pochodził po poligonie :mrgreen:


Moja nauka poszła w las :)
Awatar użytkownika

Ząbek
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10804
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 23:31
Ulubione grzyby: wszystkie
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwalony: 520 razy
Kontakt:

Post autor: Ząbek » niedziela, 14 września 2008, 21:25

Hudy pisze:A ja bym sobie tam pochodził po poligonie :mrgreen:
Mogę Ci to załatwić. :mrgreen: Zadzwonię do kumpli i zapytam kiedy latają nad poligonem koło Ustki, pojedziesz, posadzę Cię tam i będą mieli ćwiczenia na żywym celu. :lol:


Leśny samotnik z nieodłącznym aparatem w łapie :)
Nikon D-90 - Radość fotografowania :)
Nikon Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED
Nikon Nikkor AF- 70-300 mm f/4-5.6 D VR ED
Nikon Nikkor AF-S 105mm f/2.8G ED-IF VR Macro

Galeria ( od 2006 r. ) https://nagrzyby.pl/galeria/v/users/ ... g2_page=16" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Hudy
Moderator
Moderator
Posty: 21781
Rejestracja: czwartek, 9 sierpnia 2007, 17:44
Ulubione grzyby: drożdże... upłynnione ;)
Lokalizacja: Wilga
Pochwalony: 314 razy

Post autor: Hudy » niedziela, 14 września 2008, 21:34

Ząbek, mogą mnie zrzucić jako bombę :D


Moja nauka poszła w las :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat