Gąska zielonka - odmiany.


Autor tematu
Bart741
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 6 października 2017, 14:45
Imię: Bartosz
Ulubione grzyby: zieleniatka, borowik

Gąska zielonka - odmiany.

Post autor: Bart741 » piątek, 6 października 2017, 15:30

Witam, Jestem nowy na forum i chciałbym uzyskać informację odnośnie gąski zielonki - odmiana topolowa. Przeszukałem mnóstwo artykułów i nie znalazłem nigdzie odpowiedzi na niżej wymienione pytania:

1. Czy gąska zielonka odmiana topolowa to jest ten sam grzyb który rośnie na piaskach w lasach sosnowych (gąska zielonka " normalna").
2. Czy grzyby te różnią się w smaku i ewentualnie która odmiana jest lepsza.
3. Czy do mrożenia trzeba je przegotowywać.

Z góry dziękuje za wszystkie informację i porady.


Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Gąska zielonka - odmiany.

Post autor: Paweł » piątek, 6 października 2017, 21:37

Bart741 pisze:QR_BBPOST Czy gąska zielonka odmiana topolowa to jest ten sam grzyb który rośnie na piaskach w lasach sosnowych
:nie: gdyż nie ma zielonki odmiana topolowa :D , to uproszczenie grzybiarzy.
Ta, która rośnie pod topolami to Tricholoma frondosae Kalamees & Shchukin, 2001
- brakuje nam w Atlasie tych spod topoli , ale to się nadrobi , gdyż mam tegoroczne :fotka: :fotka: :) .
Bart741 pisze:QR_BBPOST Czy grzyby te różnią się w smaku i ewentualnie która odmiana jest lepsza.
Wg mnie , żadna różnica - obie tak samo twardawe.
Bart741 pisze:QR_BBPOST Czy do mrożenia trzeba je przegotowywać.
Zawsze grzyby robiłem w solance , ale jeżeli mrozić to oczyszczone , surowe. Kiedyś zamroziłem przegotowane pieprzniki i po rozmrożeniu były jak guma :cry: .



Autor tematu
Bart741
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 6 października 2017, 14:45
Imię: Bartosz
Ulubione grzyby: zieleniatka, borowik

Gąska zielonka - odmiany.

Post autor: Bart741 » piątek, 6 października 2017, 22:46

Dzięki za odpowiedź. Reasumując nie ma znaczenia czy się zbiera w lesie liściastym czy na piaskach - według Ciebie smak ten sam. Czy mógłbyś mi wytłumaczyć jeszcze jak to jest z toksycznością tych grzybów. Trochę poczytałem na necie i nie mogę zrozumieć jednej rzeczy - skoro były zatrucia od zjedzenia tego grzyba to dlaczego jest dopuszczony do obrotu w Polsce.


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Gąska zielonka - odmiany.

Post autor: Zenit » piątek, 6 października 2017, 22:56

Paweł pisze:QR_BBPOST brakuje nam w Atlasie tych spod topoli , ale to się nadrobi , gdyż mam tegoroczne .
powinny być kilka lat temu u Termita fociłem takie a z 13 lat temu spotkałem je na Orwie.
Rozumie że te gąski o których pisałeś w niusie to były topolowe ? nie siarkowe ?


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Gąska zielonka - odmiany.

Post autor: Zenit » piątek, 6 października 2017, 23:03

Bart741 pisze:QR_BBPOST Reasumując nie ma znaczenia czy się zbiera w lesie liściastym czy na piaskach - według Ciebie smak ten sam. Czy mógłbyś mi wytłumaczyć jeszcze jak to jest z toksycznością tych grzybów. Trochę poczytałem na necie i nie mogę zrozumieć jednej rzeczy - skoro były zatrucia od zjedzenia tego grzyba to dlaczego jest dopuszczony do obrotu w Polsce
Ostatnio miałem okazję spotkać sie z Norwegiem który uświadomił mi że "gąski zielonki" które oznaczyłem jako gąski zielonki są zupełnie innymi "zielonkami" występują we wszystkich krajach dookoła Polski włącznie z Norwegią ale w Polsce żaden mykolog ich nie do tej pory w Polsce prawidłowo nie oznaczył i zgłosił... Teoretycznie w Polsce nie występują... Te "zielonki" teoretycznie są niejadalne w innych krajach a może one są tymi co powodują złą sławę zielonkom. Jak mi się uda to od kolegi Sławka wezmę suszki tych grzybów i może oglądnę ich duszyczki pod mikroskopem :) Zgłoszę gdzie trzeba że te "zielonki" rosną od dawna w Polsce i na północy i na południu bo mam też informację z FB że na podkarpciu też rosną . Występują dwa tygodnie przed normalnymi zielonkami i delikatnie pieką... :)


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.

Autor tematu
Bart741
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 6 października 2017, 14:45
Imię: Bartosz
Ulubione grzyby: zieleniatka, borowik

Gąska zielonka - odmiany.

Post autor: Bart741 » sobota, 7 października 2017, 09:47

Występują dwa tygodnie przed normalnymi zielonkami i delikatnie pieką...

Ale które zielonki występują na dwa tygodnie przed normalnymi zielonkami.


Awatar użytkownika

gonzo
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 19027
Rejestracja: poniedziałek, 9 marca 2009, 08:36
Ulubione grzyby: rydze,zieleniatki,kanie oraz drożdże piwne
Lokalizacja: Radomsko
Pochwalił: 3906 razy
Pochwalony: 16712 razy
Kontakt:

Gąska zielonka - odmiany.

Post autor: gonzo » sobota, 7 października 2017, 12:20

Paweł pisze:QR_BBPOST gdyż nie ma zielonki odmiana topolowa , to uproszczenie grzybiarzy.
Żadne uproszczenie. Tricholoma equestre var. populinum to obecnie synonim Tricholoma frondosae Kalamees & Shchukin, 2001.
Bart741 pisze:QR_BBPOST Trochę poczytałem na necie i nie mogę zrozumieć jednej rzeczy - skoro były zatrucia od zjedzenia tego grzyba to dlaczego jest dopuszczony do obrotu w Polsce.
Bo sprawa toksyczności grzybka to "świeży temat" i trzeba by zmienić rozporządzenie a to nie takie hop siup :)
Zenit pisze:QR_BBPOST Rozumie że te gąski o których pisałeś w niusie to były topolowe ?
Gąska topolowa to inny temat :)
Zenit pisze:QR_BBPOST Ostatnio miałem okazję spotkać sie z Norwegiem który uświadomił mi że "gąski zielonki" które oznaczyłem jako gąski zielonki są zupełnie innymi "zielonkami" występują we wszystkich krajach dookoła Polski włącznie z Norwegią ale w Polsce żaden mykolog ich nie do tej pory w Polsce prawidłowo nie oznaczył i zgłosił... Teoretycznie w Polsce nie występują... Te "zielonki" teoretycznie są niejadalne w innych krajach a może one są tymi co powodują złą sławę zielonkom.
A mógłbyś jaśniej.
Bart741 pisze:QR_BBPOST Ale które zielonki występują na dwa tygodnie przed normalnymi zielonkami.
Ponowię pytanie :)


Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Gąska zielonka - odmiany.

Post autor: Paweł » sobota, 7 października 2017, 19:17

Paweł pisze:QR_BBPOST gdyż nie ma zielonki odmiana topolowa , to uproszczenie grzybiarzy.
gonzo pisze:QR_BBPOST Żadne uproszczenie. Tricholoma equestre var. populinum to obecnie synonim Tricholoma frondosae Kalamees & Shchukin, 2001.
gonzo, :zhm: ładnie tak wycinać :mrgreen: z kontekstu ;) .
Nadal twierdzę , że to uproszczenie grzybiarzy /nie mykologów :) / , dałem temu wyraz w tym samym poście
Paweł pisze:QR_BBPOST gdyż nie ma zielonki odmiana topolowa , to uproszczenie grzybiarzy.
Ta, która rośnie pod topolami to Tricholoma frondosae Kalamees & Shchukin, 2001
- brakuje nam w Atlasie tych spod topoli
Zenit pisze:QR_BBPOST Rozumie że te gąski o których pisałeś w niusie to były topolowe ? nie siarkowe ?
Jakie były nie wiem i dlatego nie zaserwowałem ich do FAG'u. Topolowe odpadły z uwagi na intensywny kolor, siarkowe z uwagi na wielkość owocników i pozostały jako ziel ? ,
może jedna z tych odmian
Tricholoma equestre var. albipes Peck, 1912
Tricholoma equestre var. equestre (L.) P. Kumm.1871
Tricholoma equestre var. pinastreti (Alb. & Schwein.) Sacc, 1887 / istne we dnie i :mikroskop: , ale beze mnie :mrgreen: /


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat