Puszcza Notecka


dalia
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 45
Rejestracja: piątek, 12 października 2012, 22:18
Lokalizacja: Poznań
Pochwalony: 5 razy

Post autor: dalia » sobota, 19 września 2015, 18:47

Byłam w północnej części Puszczy Noteckiej, ludzi od groma
uzbierałam 3/4 koszyka - ok 20 podgrzybków, 4 kozaków i 5 prawdziwków, reszta to maślaki
jeśli trochę popada to za jakiś tydzień dwa powinno wysypać
w drodze powrotnej widziałam miejscowe kobiety, stały przy skrzynkach (2 lub 3 jedna na drugiej) ta na górze była pełna prawdziwków


Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Post autor: Paweł » sobota, 19 września 2015, 22:13

dalia pisze:Byłam w północnej części Puszczy Noteckiej ...
tzn Nadleśnictwo Krucz , czy inna część północna :).Mam znajomych co zaliczają rejon Drezdenka , ale coś się nie chwalą zdobyczami.
Gratuluję udanego spaceru i zacnego zbioru :tak: :tak: jak na panujące warunki :)



dalia
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 45
Rejestracja: piątek, 12 października 2012, 22:18
Lokalizacja: Poznań
Pochwalony: 5 razy

Post autor: dalia » niedziela, 20 września 2015, 00:07

Paweł pisze:
dalia pisze:Byłam w północnej części Puszczy Noteckiej ...
tzn Nadleśnictwo Krucz , czy inna część północna :).Mam znajomych co zaliczają rejon Drezdenka , ale coś się nie chwalą zdobyczami.
Gratuluję udanego spaceru i zacnego zbioru :tak: :tak: jak na panujące warunki :)
mały przystanek w brzózkach na trasie Hamrzysko - Miały - sporo ludzi - kozaki i prawdziwki (po dwa znalazłyśmy ale na pewno były, ludzie w koszykach nosili)
potem za Miałami przystanek - też ludzie i w sumie znajoma dwa prawdziwki
następnie przystanek za Marylinem - prawdziwki, kozaki, maślaki i podgrzybki (niewiele)
na koniec za Piłka w stronę Drawskiego Młyna maślaki i podgrzybki (więcej niż na poprzednim przystanku)
mam teorię że wysyp "schodzi" od północy, dlatego tez przypuszczam, że za tydzień, dwa w Noteckiej powinny pojawić się grzyby w sporych ilościach


Awatar użytkownika

Margolcia
Hubiak
Hubiak
Posty: 387
Rejestracja: środa, 31 sierpnia 2011, 16:12
Ulubione grzyby: Bez życia wewnętrznego!
Lokalizacja: posiadłość w Puszczy Noteckiej
Pochwalony: 73 razy
Kontakt:

Post autor: Margolcia » piątek, 25 września 2015, 09:12

Pojawiają się pojedyńcze grzybki, ale wysypu to raczej nie będzie, bo za sucho jest. Trzeba się godzinami nachodzić żeby cokolwiek znaleźć. W niektórych rejonach nie ma nic w ogóle.


kłania się Margolcia, posiadaczka ziemska

dalia
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 45
Rejestracja: piątek, 12 października 2012, 22:18
Lokalizacja: Poznań
Pochwalony: 5 razy

Post autor: dalia » sobota, 26 września 2015, 01:46

może w południowej części Puszczy Noteckiej, bo w północnej jest całkiem nieźle, z doniesień wiem, ze grzyby są również w okolicach Międzychodu
byłam dzisiaj w okolicach Wielenia i Miałów i wróciłam z dwoma koszami - 44 prawdziwki (poza jednym wszystkie zdrowe) jakieś pół kosza podgrzybków (niestety sporo ma robaki) i trochę koźlarzy, maślaków pstrych i maślaków zwyczajnych (bez lokatorów)


Awatar użytkownika

Margolcia
Hubiak
Hubiak
Posty: 387
Rejestracja: środa, 31 sierpnia 2011, 16:12
Ulubione grzyby: Bez życia wewnętrznego!
Lokalizacja: posiadłość w Puszczy Noteckiej
Pochwalony: 73 razy
Kontakt:

Post autor: Margolcia » środa, 30 września 2015, 16:57

W okolicach Międzychodu grzyby były przez kilka dni i to w mizernych ilościach. Teraz nie ma już w zasadzie nic. Jak się człowiek nachodzi to jakies niedobitki znajdzie i nic młodego.


kłania się Margolcia, posiadaczka ziemska

cywka
Grzyb prosty
Grzyb prosty
Posty: 239
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2005, 09:53
Lokalizacja: Łódź
Pochwalony: 9 razy

Post autor: cywka » czwartek, 1 października 2015, 14:41

Byłam w Mierzynie k. Międzychodu przez tydzień (od 19-go do 25-go) i ... jeśli nawet się znalazło poletko z podgrzybkami, to 99% było zaatakowanych (czytaj wyżartych :x ) przez skoczogonki Collembola (takie mikroskopijne pchełeczki). Kapelusz wyglądał ślicznie, ale po uciśnięciu już było wiadomo, że pod skórką jest sitko a nie miąższ :cry: .
Generalnie ten rok jest totalnie kichowaty jeśli chodzi o grzyby w Puszczy Noteckiej i to od Sowiej Góry, przez Lubiatów, Wiejce, Krobielewko... Zniechęceni nie próbowaliśmy już jechać na Mokrzec, czy Kaplin.


Elżbieta Cywko

Rafael
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 14 września 2012, 11:17

Puszcza Notecka

Post autor: Rafael » poniedziałek, 17 października 2016, 09:32

Witam,

Od dwóch lat nie jest mi dane zbierać grzybów w Puszczy Noteckiej. Codziennie wchodzę na forum z nadzieją o choćby drobnym doniesieniu o zbiorach. Co się dzieję z Puszczą Notecką i dlaczego ostatnimi czasy tak słabo tam z grzybami... :(

A może jednak ktoś coś zbiera?:) Ożywiam temat!

Pozdrawiam


Awatar użytkownika

Margolcia
Hubiak
Hubiak
Posty: 387
Rejestracja: środa, 31 sierpnia 2011, 16:12
Ulubione grzyby: Bez życia wewnętrznego!
Lokalizacja: posiadłość w Puszczy Noteckiej
Pochwalony: 73 razy
Kontakt:

Puszcza Notecka

Post autor: Margolcia » poniedziałek, 17 października 2016, 11:22

Niestety, nic nie ma. Totalne pustki. Od dłuższego czasu było bardzo sucho, a potem zrobiło się zimno i dopiero wtedy zaczęło padać.


kłania się Margolcia, posiadaczka ziemska

cywka
Grzyb prosty
Grzyb prosty
Posty: 239
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2005, 09:53
Lokalizacja: Łódź
Pochwalony: 9 razy

Puszcza Notecka

Post autor: cywka » środa, 19 października 2016, 01:02

Byliśmy jak zwykle na urlopie grzybowym w pierwszym tygodniu października i... 6 osób, 5 dni i 6 szt podgrzybków łącznie na wszystkich :x :placze:
Puszcza piękna, a grzybów ZERO. Nawet niejadalnych było brak. Efekt - po 30 latach grzybowych urlopów wszyscy zabraliśmy deponowane corocznie suszary. Bo już chyba tam nie wrócimy :nie: Puszcza po ekspansji PGNiG grzybowo umarła. Pozostają tylko cudne wspomnienia - i dużego, wesołego grona kopniętych grzybem, stosów grzybów na tarasie, worów suszu, imprez... Część ludzi już zbiera grzyby w innym wymiarze, reszta już deczko mniej sprawna, a grzybów brak :placze: Może pora poszukać innej iejscówki, bliżej Łodzi; tak, aby można pojechać do 100-150 km, a nie 300 i nie znajdować w głębi lasu (ca 8 km w głąb lasu) znaku "ustąp pierwszeństwa przejazdu, jesteś na drodze podporządkowanej" zamiast grzybków.
Czy ktoś słyszał, aby ekolodzy się przykuwai do drzew, że wycinają 25% puszczy? Tu nie było żabki, jak nad Rospudą... Ale myślę, że to PGNiG jest bogate, a jak nie wiadomo o co chodzi - to wiadomo :(
Tak więc powtarzam to, co już kiedyś napisałam... ZENIT zachwycił się parę lat temu Puszczą. Cóż - nie znał jej w latach 80, 90. Wtedy było cudnie i cudownie, obficie i do bólu. Wjazd mógł kosztować sporo (albo tłumaczenie się blondynki w nadleśnictwie - pouczenie :ok: ). A dzisiaj - masakra puszczańska :x :placze: Cóż, znamię czasów.


Elżbieta Cywko
Awatar użytkownika

Nimatsu1
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1422
Rejestracja: niedziela, 22 maja 2011, 11:47
Lokalizacja: Łódź
Pochwalony: 291 razy
Kontakt:

Puszcza Notecka

Post autor: Nimatsu1 » środa, 19 października 2016, 08:35

[ref]cywka[/ref], widzę, że wielu Łodzian ma piękne wspomnienia z Puszczy Noteckiej i ja także, z tym że moje wspomnienia chyba dotyczą południowej części Puszczy Drawskiej. Zawsze mówiliśmy na to Puszcza Notecka, ale po przeanalizowaniu to jednak Puszcza Drawska. Nie ważne tak naprawdę. Jeździłem tam od 1990 (mając roczek) do 2005 - co roku przez 15 lat. Wspaniale położona miejscowość - Zagórze Lubiewskie - w dolinie jeziora Łubowo, którego brzegi znajdują się jakieś 30-40 metrów niżej niż otaczający las i to jaki las !!!. Na północ od jeziora przechodzi droga, przez nas nazwana "kamienista" pokryta kocimi łbami. Od jeziora do owej drogi prowadziło kilka dość głębokich wąwozów. Zawsze jeździliśmy tam we wrześniu, byłem szczęśliwy bo miałem przedłużone wakacje :P na grzyby i ryby. Piekne wspomnienia. Obfitość grzybów i ryb była niesamowita. Jakoś teraz nie mam nigdy czasu żeby tam pojechać, ale może kiedyś jeszcze uda mi się zobaczyć jak wygląda to miejsce.



Tomi1142
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 10 lipca 2017, 18:38
Imię: Tomasz
Ulubione grzyby: Rydze

Puszcza Notecka

Post autor: Tomi1142 » poniedziałek, 10 lipca 2017, 19:31

Czy ktoś może odwiedził naszą piękna puszczę?


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Puszcza Notecka

Post autor: Zenit » poniedziałek, 10 lipca 2017, 20:18

Tomi1142 pisze:QR_BBPOST Czy ktoś może odwiedził naszą piękna puszczę?
nie byłem ale czytałem na FB że w Miałach się pokazały.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.

pieprznik
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 31 października 2017, 20:19
Imię: Marianna
Ulubione grzyby: borowiki szlachetne
Pochwalił: 1 raz
Pochwalony: 1 raz
Kontakt:

Listopad 2017 w Puszczy Noteckiej

Post autor: pieprznik » wtorek, 7 listopada 2017, 23:38

Puszcza Notecka. Pierwsze zapoznanie.

Od kiedy mój wujek powiedział mi w dzieciństwie, że jest las LEPSZY niż mój ukochany las w Kosarzynie w województwie lubuskim, Puszcza Notecka jawiła mi się jako niesamowite, mityczne wręcz miejsce. Nie wiedzieć czemu dopiero 30 lat później zdecydowałam się sprawdzić, jak się ma rzeczywistość do dziecięcych wyobrażeń.

Czy listopad to dobry moment na zapoznanie się z mitycznym lasem

Otóż niestety nie, jak się można było tego spodziewać:) Choć w głębi duszy liczyłam oczywiście na zaskakujący finał przedsięwzięcia i na to, że napiszę Wam, że Puszcza Notecka to raj dla grzybiarzy, nawet w listopadzie.

Weekend 4-5 listopada potwierdził, że sezon grzybowy nieuchronnie dobiega końca. Można jeszcze znaleźć pojedyncze, zdatne do wzięcia, podgrzybki (oraz sporo rozpadających się kapci), przy krajowej „piątce” widziałam też kilka kani i czernidłaków. I to by było na tyle.
Natomiast jestem pewna, że do Puszczy Noteckiej warto wrócić, bo tamtejsze lasy muszą być w sezonie wspaniałe. Mam nadzieję, że już w przyszłym roku się o tym przekonam i odkryję tam swoje własne, niesamowite grzybowe miejscówki.
Póki co zapraszam na pełną relację mojego pierwszego wypadu do Puszczy Noteckiej.

Pozdrawiam serdecznie,
Marianna
pieprznik.pl


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Listopad 2017 w Puszczy Noteckiej

Post autor: Zenit » wtorek, 7 listopada 2017, 23:52

[ref]pieprznik[/ref], Co z Twoją galerią ? Działa ? :)


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat