Hodowanie borowików i innych leśnych grzybów


powervolume
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 66
Rejestracja: poniedziałek, 5 września 2016, 23:52
Ulubione grzyby: Kania,Koźlarz,Borowik,Siedzuń
Pochwalił: 3 razy
Pochwalony: 12 razy

Hodowanie borowików i innych leśnych grzybów

Post autor: powervolume » niedziela, 9 kwietnia 2017, 11:53

U mnie na podwórku jest stara brzoza przy której co drugi rok rosną kozaki po 2 sztuki, i tak non stop wyrastają po dwa aż do późnej jesieni.
Mam jeszcze niewielkie skupisko starych topol czarnych, zacząłem dosadzać tam sosny,świerki,dęby i graby.Chciałbym kiedyś doczekać tam grzybów :P



bobik12
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 24 września 2013, 11:18
Ulubione grzyby: halucynki
Pochwalony: 5 razy

Hodowanie borowików i innych leśnych grzybów

Post autor: bobik12 » środa, 4 października 2017, 12:32

W ten weekend rozpoczynam szczepienie kolejnych drzew w moim małym przydomowym lesie grzybniami różnych firm. Jako że mam dostęp zarówno do kilkuletnich jak i kilkunastoletnich drzew zrobię spory test i wyniki zamieszczę za rok i w kolejnych latach. W tym roku będę szczepił Koźlarza babkę, czerwonego oraz mieszankę ogólną innych grzybów z borowikiem, podgrzybkiem, maślakiem i rydzem. W ostatnich 5 latach szczepiłem sosny brzozy i dęby dwukrotnie (2013/2015) od tamtej pory uzyskałem duże ilości maślaków pod sosnami co akurat było najprostsze do osiągnięcia i owocuje co rok oraz kilka koźlarzy głównie pod brzozami ze szczepienia grzybnią Mykoflor. Puki co mimo użycia 5 lat temu 3 modeli szczepionek z różnych firm na borowika. Grzyba mi się wyhodować nie udało mimo ogromnych starań urozmaiceń zmiany miejsc, rodzajów drzew i wydaniu na to kilkuset zł twierdzę że wyhodowanie borowika jest nie możliwe. Próbowałem zarówno na młodych drzewach jak i kilku prawie 70 letnich dębach efekt zerowy. Kozaki maślaki jak najbardziej można wyhodować efekty są od razu na 2 rok jeśli grzybnie zaaplikujemy jesienią w kolejnym wysypie już się pojawiają pierwsze grzybki.



cywka
Grzyb prosty
Grzyb prosty
Posty: 239
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2005, 09:53
Lokalizacja: Łódź
Pochwalony: 9 razy

Hodowanie borowików i innych leśnych grzybów

Post autor: cywka » środa, 4 października 2017, 15:38

A ja "zagrzybiłam" trawnik przed domem przy świerkach, tujach, sosnach i jałowcach z 12 lat temu ... i nic. W innych miejscach pojawiały się maslaki zwyczajne i pieprzowe, koźlarz babka, była czubajka kania, pieczarki (robaczywe jak sto). W tym roku pojaw masowy jakichś mi nieznanych blaszkowców, 1 koźlarek i ... pod krzakiem spirei, obok świdośliwy i rajskiej jabłonki - śliczny, o średnicy ca 15 cm, zdrowiutki boletusik :jupi: :jupi: :drink: :drink:
Może to tylko przypadek, ale latami wywalam na ogród obierki / odpadki grzybowe :zhm:


Elżbieta Cywko

powervolume
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 66
Rejestracja: poniedziałek, 5 września 2016, 23:52
Ulubione grzyby: Kania,Koźlarz,Borowik,Siedzuń
Pochwalił: 3 razy
Pochwalony: 12 razy

Hodowanie borowików i innych leśnych grzybów

Post autor: powervolume » środa, 4 października 2017, 19:43

W owocnikach są niezliczone ilości zarodników więc to nie przypadek



bobik12
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 24 września 2013, 11:18
Ulubione grzyby: halucynki
Pochwalony: 5 razy

Hodowanie borowików i innych leśnych grzybów

Post autor: bobik12 » piątek, 6 października 2017, 15:11

Z poprzednich szczepień mam już nawet rydze co nie jest proste także to na pewno działa. Grzyby z odpadków się nie przyjmują odpadki się rozkładają i są pożerane przez inne organizmy chociaż warto ich używać w kompoście lisciastym którym zasypujemy aplikowaną szczepionkę. Generalnie ja tak robię i mam efekt. 3 Dołki maksymalnie 30 cm głębokości i 10 cm szerokości (nie szersze bo przemarznie), na to grzybnia, na to tak zwana kiszonka czyli mieszanka torfu z odpadkami z grzybów różnego rodzaju (które itak zgniją w większości ale to wzmacnia szczepionkę) na to mieszanka ściółki leśnej danego drzewa cukier i woda. I na kozaki maślaki rydze działa, na borowiki nie działało chociaż jutro zamierzam zmienić trochę szczepionkę na borowiki o dodać do nich runo muchomora + specjalny mech i zmieszać w rodzaje grzybni z 2 firm oraz zastosować dołek w specjalnie dopasowanym miejscu i zobaczymy za 2 lata czy coś to zmieniło.


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat