Fotorelacje z grzybobrań 2019

Awatar użytkownika

Sysunia
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8040
Rejestracja: sobota, 4 stycznia 2014, 11:13
Imię: Krystyna
Ulubione grzyby: z Czerwonej listy
Lokalizacja: Połaniec
Pochwalił: 4625 razy
Pochwalony: 7606 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2019

Post autor: Sysunia » niedziela, 19 maja 2019, 08:48

:brawo: :brawo: za grzybne ;) wycieczki i super fotki. Oj dzieje się w niektórych lasach! :ok:
W porównaniu z moimi poprzednikami, dystans zaledwie 11 km a czas koło 4 godzin. Byłoby dalej i dłużej, ale pojawili się :x na ścigaczach :x







Rudy bonus na koniec. :) :papa:


Awatar użytkownika

Henryk
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1921
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2016, 18:32
Imię: Henryk
Ulubione grzyby: borowik
Lokalizacja: Zabrze
Pochwalił: 1585 razy
Pochwalony: 1778 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2019

Post autor: Henryk » niedziela, 19 maja 2019, 13:01

gonzo, Paweł, Sysunia, :brawo: :beer:

Dzisiaj krótki spacer po okolicznych krzaczorach ;) no przeca niedziela ! garnitur ( lakierki gumowe , dziurawe dżinsy i kurtka maskująca :hehe: )
Wczoraj za bardzo sobie zdeptałem nogi ;)
Grzybowego dobra przybywa , drobnołuszczaka mogłem zebrać z pół koszyka , koźlaki trafiły się cztery sztuki , no i wynalazki .






Trochę kwiecia ;)




Ten koleś miał dzisiaj podobny rozkład trasy do mojej :hehe: trzy razy właziliśmy sobie w drogę .




Super premia ! za moje ciche podchody :jupi:



:papa: :beer:


Awatar użytkownika

gonzo
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 19027
Rejestracja: poniedziałek, 9 marca 2009, 08:36
Ulubione grzyby: rydze,zieleniatki,kanie oraz drożdże piwne
Lokalizacja: Radomsko
Pochwalił: 3906 razy
Pochwalony: 16712 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2019

Post autor: gonzo » niedziela, 19 maja 2019, 18:40

Sysunia, Paweł, Henryk, :brawo: :ok:

Henryk, premia super :ok:
Paweł pisze:QR_BBPOST gonzo,
gonzo, QR_BBPOST czy warto było?
Dla ceglasi i młodych babek :tak: :tak:
Dla mnie to i bez czterech pierwszych rządków było by warto :)


.
.
Dzisiejsza wycieczka podobnej długości, ale tym razem bardziej z myślą o wynalazkach :) Przy okazji stwierdziłem, że piątkowa ulewa ( ta z gradobiciem ) minęła większość odwiedzanych terenów.
.















Awatar użytkownika

Autor tematu
Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2019

Post autor: Paweł » niedziela, 19 maja 2019, 18:50

Sysunia, Henryk, gonzo, :brawo: :brawo: :brawo:

Z braku konkretów , skupiłem się w większości przypadków na kapelutkach :) .






Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2019

Post autor: Zenit » poniedziałek, 20 maja 2019, 11:44

Dwa tygodnie temu wraz z małżonką odkryłem ciekawy las niedaleko Krakowa w Nadleśnictwie Miechów. Gdy byłem tam pierwszy raz, zauważyłem że znajduje się w nim ciekawa trasa edukacyjna dla dzieci, o której dowiedziałem się więcej ze strony http://www.pomocniklesnika.pl/ . Gdy byłem pierwszy raz nie wiedziałem dokładnie gdzie można zaparkować samochód. Zaparkowałem wtedy przed wjazdem do lasu, przez który wiedzie leśna droga. Oczywiście, droga nie jest oznaczona czy można nią jeździć bo zgodnie z obowiązującymi przepisami powinna być tam informacja o tym, że można się nią poruszać.
Las spodobał mi się bardzo do tego stopnia, że postanowiłem pokazać go mojemu wnukowi któremu od dawna obiecywałem wyprawę do lasu. Wyprawa miała być na smardze na Słowację ale w związku z tym, że wiosna była i zimna, i nie przychylna samardzom, do wyprawy nie doszło... Dlatego na tą wycieczkę jedynie koszulka wnuka była wspomnieniem smardzowania do którego nie doszło.

Na tą wizytę przygotowałem się "profesjonalnie", wydrukowałem ze strony pomocniklesnika.pl zeszyt dla wnuka i dla siebie ściągę dla przewodnika, którego ja sam zastępowałem.
W informacji na stronie doczytałem coś takiego co widać na zdjęciu.

Gdy dojechałem we wskazane miejsce, przywitała mnie taka tabliczka.
Gdy byłem wcześniej w tym lesie zauważyłem miejsce, które wyglądało na nieduży leśny parking, dlatego zaparkowałem na nim samochód. W tym miejscu może napiszę moją prywatną opinię czym się różnią inne nadleśnictwa np: na Kaszubach, Mazurach od tych u nas w Małopolsce. Tam przy różnych ścieżkach edukacyjnych czy lasach, gdzie jeżdżą grzybiarze są parkingi leśne dobrze wyznaczone. Są nawet na tych parkingach specjalne stanowiska do parkowania rowerów, u nas są tylko szlabany i zupełny brak parkingu jak w tym przypadku. Narażając się na mandat, zaparkowałem samochód nie przeszkadzając nikomu na "dzikim parkingu" bo wg. informacji ze strony pomocniklesnika.pl pisano, że 800 m jechać drogą leśną do początku wyznaczonej trasy.
Po wyjściu z samochodu wnuk od razu wybiegł z samochodu w stronę zagajniczka, gdzie zauważył pełną reklamówkę... Reklamówka była pełna zepsutej kiełbasy a kawałek dalej dodatkowo leżało mnóstwo psującej się kiełbasy i jakieś ryby....
Jakoś mi tak przyszło do głowy, że to pewnie kiełbasę "utylizował" ktoś, kto po wyciecze robi ognisko dla dzieci...
No nic wróciliśmy na miejsce startu ścieżki i w drogę. Ścieżka dobrze oznakowana prowadziła ciekawą trasą, gdzie można było wykonywać kolejne zadania z zeszytu.


Oczywiście, wnuk to żywe srebro i chciał dodatkowo zobaczyć znajdującą się niedaleko ścieżki leśną ambonę.

Pokazywałem w czasie wędrówki ścieżką wnukowi i grzyby, i przy okazji tłumaczyłem wszystko co jest związane z pracą leśnika.








Gdy doszliśmy do ostatniego przystanku ścieżki, gdzie jest miejsce na ognisko i gdzie znajdują się różne edukacyjne tablice mogliśmy odpocząć.



W związku z tym, że jako grzyboznawcę bardzo interesują mnie grzyby, z uwagą zacząłem przyglądać się tablicy na temat grzybów, a dokładnie hub jakie rosną na drzewach. Jakież było moje zdziwienie gdy na 6 przedstawionych na tablicy hub aż 3 było źle opisanych.

To są te zdjęcia z błędnymi opisami:
Wytłumaczyłem wnukowi, że leśnicy często nie znają się na grzybach jadalnych, ale grzyby które niszą drzewa są im na 100% znane. Przecież na studiach zdobywają przede wszystkim wiedzę na temat grzybów nadrzewnych które je niszczą. Myślę że na otwarciu tej ścieżki "edukacyjnej" nie był tylko nadleśniczy ale i inni leśnicy z dyrekcji... i co? nikt z nich nie rozróżnia hubiaka pospolitego od pniarka obrzeżonego ? Czy wrośniak różnobarwny jest choć minimalne podobny do lakownicy spłaszczonej? Myślę że leśnicy z tego nadleśnictwa potrzebują "pomocnika grzybiarza". żeby pokazał im błędy które przekazują dzieciom...
Wychodząc już na drogę zauważyłem przed szlabanem oznaczonym jako rogatka parkujące samochody na poboczu drogi... znowu zero informacji, czy tu można parkować. Czy naprawdę, gdy wydaje się duże pieniądze na takie projekty nie warto pomyśleć o parkingu na samochody ? Czemu gdzie indziej traktuje się zmotoryzowanych po ludzku a u nas w Małopolsce jesteśmy intruzami? Kiedy się coś u nas zmieni ? Tym leśnikom, którzy chcą zobaczyć "lepszą Polskę" radzę odwiedzić np: Nadleśnictwo Osie lub inne nadleśnictwa Borów Tucholskich. Wnuk wypełni zeszyt "Pomocnika leśnika" ale wydaje mi się, że nie chcę aby odbierał nagrody od leśnika który nie rozpoznaje podstawowych hub.
Dziś rozmawiałem już telefonicznie z nadleśniczym tego nadleśnictwa i myślę że nie wszystko jest on sam w stanie "naprawić" ale zainteresował się tematem i poczyni odpowiednie kroki w sprawie o której pisałem.
Na koniec chciałbym aby w tym pięknym lesie nie pojawiali się jeżdżący jak szaleni motocykliści i kładowcy i żeby choć widać było jedną informację że ścieżki leśną są do chodzenia a nie jeżdżenia motocyklami i kładami... Może tablice informujące ich o takim zakazie spowodują u nich jakieś "refleksje"... a gdy straż leśna ich złapie nie byli zdziwieni że robią coś zabronionego. Ten las jest wspaniałym miejscem do odpoczynku i jak widać mój wnuk bardzo mile spędzał w nim czas. Las stosunkowo mało zaśmiecony i piękny...









Największe śmieci wnuk znalazł na skraju drogi ale z rozmowy z nadleśniczym to las prywatny... te wielkie opony od traktora nie są chyba doniczkami na kwiaty...
Myślę że za jakiś czas wrócę do tego lasu i zobaczę kiedyś parking na samochody a wszystkie edukacyjne tablice będą w pełni edukacyjne.

Wiesław Kamiński


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2019

Post autor: Paweł » poniedziałek, 20 maja 2019, 20:36

Zenit, :ok: :brawo: :brawo:







Renia777
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 48
Rejestracja: niedziela, 6 stycznia 2019, 22:42
Imię: Renata
Ulubione grzyby: prawdziwki,gąski i wszystkie zjadliwe
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
Pochwalił: 164 razy
Pochwalony: 7 razy

Fotorelacje z grzybobrań 2019

Post autor: Renia777 » wtorek, 21 maja 2019, 09:25

Panie Wiesławie-opowieść wspaniała,zdjęcia również,aż się czuje zapach ściółki i żywicy...Mam jedno pytanie-do lasu z psem? Z tego co ja wiem to u nas nie wolno,nawet na smyczy.


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2019

Post autor: Zenit » wtorek, 21 maja 2019, 09:43

Dziękuje. Co do psa to tak jak w tym przypadku pies który idzie na smyczy nie jest problemem. Przy okazji jak będę o leśniczego to porozmawiam na ten temat. Miałem okazje rozmawiać już leśnikiem tego nadleśnictwa i nadleśniczym i wiem że dużo się zmieni... dużo mi wytłumaczyli ważne że będą zmiany :)


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.

Renia777
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 48
Rejestracja: niedziela, 6 stycznia 2019, 22:42
Imię: Renata
Ulubione grzyby: prawdziwki,gąski i wszystkie zjadliwe
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
Pochwalił: 164 razy
Pochwalony: 7 razy

Fotorelacje z grzybobrań 2019

Post autor: Renia777 » wtorek, 21 maja 2019, 19:28

Oby-na to liczę.RDLP u nas ....idzie w zaparte.Ja z goldenem na smyczy z lasu zostałam wyproszona-tylko wyproszona(i to tylko dlatego że 12 lat pracowałam w nadleśnictwie).
Choć jednak sama uważam,że pies za zwierzyną może zerwać się ze smyczy i nie dość,że nie wróci to jeszcze przepłoszy zwierzynę a i nie jednego grzybiarza przestraszy.


Awatar użytkownika

Autor tematu
Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2019

Post autor: Paweł » wtorek, 21 maja 2019, 20:22

Brakuje konkretnych okazów, ale po suszy i deszczach pojawiły się lasy w świecie minizwierzaków.


W ściółce wystartowały ogromne ilości okazów, niektóre już na etapie zejściowym.
Dobrze widać sterczące trzony na fot nr 1 , a także czarnę materię na fot1-3.



Awatar użytkownika

Autor tematu
Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2019

Post autor: Paweł » czwartek, 23 maja 2019, 17:42

Nadal bez rurkowych :( , ale z odgiętkami, grzybogwiazdami oraz rulikami :) .




Awatar użytkownika

Janu$z
Grzybas znakomity
Grzybas znakomity
Posty: 3288
Rejestracja: wtorek, 6 kwietnia 2010, 17:36
Ulubione grzyby: Mleczaj smaczny
Pochwalił: 8 razy
Pochwalony: 1977 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2019

Post autor: Janu$z » czwartek, 23 maja 2019, 19:46

Paweł pisze:QR_BBPOST oraz rulikami
U mnie też się pojawiły :)




Awatar użytkownika

Leszek/S
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8140
Rejestracja: piątek, 17 czerwca 2011, 00:32
Imię: Лешек
Ulubione grzyby: Drożdże gorzelnicze
Pochwalił: 779 razy
Pochwalony: 2784 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2019

Post autor: Leszek/S » czwartek, 23 maja 2019, 20:02

Paweł pisze:PawełQR_BBPOST Nadal bez rurkowych

Nie jest tak źle ;) Pojawiły się maślaczki :ok:



Awatar użytkownika

witoldwacnik
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1060
Rejestracja: środa, 3 maja 2017, 17:18
Ulubione grzyby: wszystkie
Lokalizacja: Mielec
Pochwalił: 648 razy
Pochwalony: 1642 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2019

Post autor: witoldwacnik » sobota, 25 maja 2019, 14:30

Po ulewach można spokojnie szukać borowików ceglastoporych i nie tylko.
Brawa dla poprzedników :brawo: :brawo: :brawo:









Spotkany nieznany mi krzew


Awatar użytkownika

gonzo
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 19027
Rejestracja: poniedziałek, 9 marca 2009, 08:36
Ulubione grzyby: rydze,zieleniatki,kanie oraz drożdże piwne
Lokalizacja: Radomsko
Pochwalił: 3906 razy
Pochwalony: 16712 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2019

Post autor: gonzo » sobota, 25 maja 2019, 16:57

Zenit, Paweł, Janu$z, witoldwacnik, :brawo: :ok:
witoldwacnik pisze:QR_BBPOST Spotkany nieznany mi krzew
Głóg dwuszyjkowy.


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat