Fotorelacje z grzybobrań 2013

Awatar użytkownika

Anna73
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 780
Rejestracja: wtorek, 7 sierpnia 2012, 14:47
Ulubione grzyby: wszystkie grzyby nadające się do jedzenia
Lokalizacja: Szczecin
Pochwalony: 815 razy
Kontakt:

Post autor: Anna73 » niedziela, 11 sierpnia 2013, 21:51

Doniu pisze:
Anna73 pisze: kilka borowików ponurych
ten to raczej trujący jest, a widzę, ze wszystko w koszu ląduje
Chyba borowiki ponure nie są trujące, skoro je zjadam, ale mi nie szkodzą. Podobno mogą zaszkodzić jak są surowe, a ja długo je gotuję.


Awatar użytkownika

Doniu
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2054
Rejestracja: niedziela, 16 września 2012, 10:24
Lokalizacja: Elbląg
Pochwalony: 1237 razy
Kontakt:

Post autor: Doniu » poniedziałek, 12 sierpnia 2013, 06:04

Anna73 pisze:Chyba borowiki ponure nie są trujące
Różne źródła różnie podają. W moich dwóch książkowych atlasach jeden podaje jako niejadalny, a drugi jako trujący. Nawet jeśli jakiś trzeci poda że warunkowo jadalny , to czy nie szkoda zdrowia?


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » poniedziałek, 12 sierpnia 2013, 10:40

Doniu pisze: W moich dwóch książkowych atlasach jeden podaje jako niejadalny, a drugi jako trujący. Nawet jeśli jakiś trzeci poda że warunkowo jadalny , to czy nie szkoda zdrowia?
osobiście uważam że jest jadalny choć nie zbieram go bo jest wiele innych grzybów które uważam że są smaczniejsze i nie budzą wątpliwości. W/g mnie jeśli jakieś grzyby w ostatnich czasach podejrzewane są o jakieś szkodliwe działanie to nie ma potrzeby ich jedzenia - no chyba że ktoś chce w imię nauki udowodnić coś co do jej rozwoju się przysłuży. Jadam borowiki ceglastopore bo są w/g mnie bardzo smaczne i te mi "zastępują" kontrowersyjnego borowik ponurego. W ostatnim czasie poczytałem też np o szkodliwości gąsówki mglistej i myślę że dam sobie spokój z jej przetwarzaniem. Ogólnie nauka mało zajmuje się wpływem jedzenia grzybów na zdrowie człowieka... Przez wieki ludzie "na sobie" eksperymentowali co jadalne co trujące teraz pasowałoby aby naukowcy podali co może szkodzić i jest dyskusyjne - my nie musimy być królikami doświadczalnymi... Jedzmy to co nie budzi kontrowersji i to co nam smakuje. Oczywiście jak ktoś samodzielnie chce eksperymentować na własnym organizmie to nikt mu tego nie zabroni... szkoda tylko że koszty tych eksperymentów ponoszą wszyscy płatnicy... no tak jak zwykle odbiegliśmy od tematu głównego - ale tak jest jak jest małe bezgrzybie...


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Sensibility
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 18797
Rejestracja: wtorek, 12 lutego 2008, 19:30
Imię: Grażyna
Ulubione grzyby: borowik kania koźlarz
Lokalizacja: Wielkopolska
Pochwalił: 1374 razy
Pochwalony: 5879 razy
Kontakt:

Post autor: Sensibility » poniedziałek, 12 sierpnia 2013, 18:15

Doniu pisze:ten to raczej trujący jest, a widzę, ze wszystko w koszu ląduje
Przeciwnie niż u mnie. ;)
Ja jestem bardzo ostrożna i trudno mnie przekonać do zjedzenia jakichś grzybów, do których nie mam przekonania albo zwyczajnie ich nie znam.
Na żółciaka czaiłam się bardzo długo, w końcu spróbowałam i mnie jego smak nie powalił.Ale akurat tego grzyba nie sposób pomylić. :)
Teraz go tylko fotografuję. :)
ŻAgwi łuskowatej nie próbowałam, chociaż trafiam na piękne i młode okazy. Nie pociągają mnie jakoś.
Gołąbków też nie pozyskuję, bo nie wszystkie są jadalne a mi się mylą?
Za to lubię te popularne grzyby, borowiki, koźlarze, podgrzybki, kurki i kanie i tych sobie nie odmawiam. :)


Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Post autor: Paweł » poniedziałek, 12 sierpnia 2013, 18:21

Sensibility pisze: Za to lubię te popularne grzyby, borowiki, koźlarze, podgrzybki, kurki i kanie i tych sobie nie odmawiam. :)
Chyba :doh: o gąskach , maślakach ,piaskowcach,rydzach ,opieńkach i zimówkach :P
Wówczas zbieramy takie same gatunki :borowiczki: :rydz: :kurka: :borowik: -> :flowers: :wino: ;)


Awatar użytkownika

Sensibility
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 18797
Rejestracja: wtorek, 12 lutego 2008, 19:30
Imię: Grażyna
Ulubione grzyby: borowik kania koźlarz
Lokalizacja: Wielkopolska
Pochwalił: 1374 razy
Pochwalony: 5879 razy
Kontakt:

Post autor: Sensibility » poniedziałek, 12 sierpnia 2013, 18:39

PAWEŁ54 pisze:Chyba :doh: o gąskach , maślakach ,piaskowcach,rydzach ,opieńkach i zimówkach :P
Oj tak masz rację z wyłączeniem opieniek bo je słabo rozpoznaję. :oops: :)



Darek29
Grzybas znakomity
Grzybas znakomity
Posty: 3115
Rejestracja: wtorek, 13 września 2011, 00:09
Ulubione grzyby: duże i twarde
Lokalizacja: Pustynia Wlkp.
Pochwalony: 279 razy

Post autor: Darek29 » wtorek, 13 sierpnia 2013, 12:53

Paweł54, brawo za wytrwałość :ok: To Ci ładnie wyszło: http://www.nagrzyby.pl/galeria/d/1067121-1/P1010008.JPG" onclick="window.open(this.href);return false; .
Sensibility pisze:Masz rację, chwilowo jest lepiej ale przed warzywniakiem, gdzie rosły się nie wykładałam.
Ciesze sie, że Ci lepiej :) Ale masz racje z tym wykładaniem sie przed warzywniakiem, bo jeszcze by ktoś tam pomyślał że mdlejesz albo coś :mrgreen:
Doniu pisze:mogłas improwizować, że Ci marchew wypadła
:lol:

Doniu, znakomite artystyczne zdjęcia. I to tak małych grzybków, to musi budzić uznanie. To jest super: http://www.nagrzyby.pl/galeria/d/106725 ... SC0539.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; :brawo:
johnny40 pisze:Więc dalej drążę temat jeżyn, dziś tylko 16 litrów, bo żonkę sąsiadka zaprosiła na zbieranie borówki amerykańskiej i musiałem skrócić swój pobyt w jeżynach.
Też pięknie.
johnny40 pisze:Będąc na Pojezierzu Drawskim miałem dwa wyskoki do lasu , niestety wynik zerowy, jedyną zdobyczą była jedna kurka, i garść maślaczków zwyczajnych .
Zawsze coś :ok:

Anna73, ładne różnorodne zbiory :brawo: Brawo za żółciaka i ponuraki.
Doniu pisze:Różne źródła różnie podają. W moich dwóch książkowych atlasach jeden podaje jako niejadalny, a drugi jako trujący.
W moim atlasie autorstwa Zenita zresztą stoi napisane, że jest rzadko zbierany ale jadalny. Więc go zbieram.


Jestem wesoły Romek mam na pustyni domek, a na niej całkiem pusty las powtarzam jeszcze raz, jestem wesoły Romek mam na pustyni domek...

Darek29
Grzybas znakomity
Grzybas znakomity
Posty: 3115
Rejestracja: wtorek, 13 września 2011, 00:09
Ulubione grzyby: duże i twarde
Lokalizacja: Pustynia Wlkp.
Pochwalony: 279 razy

Post autor: Darek29 » wtorek, 13 sierpnia 2013, 12:59

Poniżej pierwsze zdjęcia zrobione przeze mnie aparatem. Pochodzą one z lasu dębowo-bukowego gdzie trafiły mi sie dwa koźlarze grabowe, zaś kilka dni później dwa podgrzybki złotawe oraz z lasu sosnowego gdzie zajrzałem kilka dni później. Niestety, z racji suszy grzybków jest u mnie jak na lekarstwo. Nawet o wynalazki trudno, a o jadalniaki tym bardziej.

Tak jak już pisałem w innym z tematów, pierwsze zdjęcia zrobione aparatem nie wyszły mi tak jak chciałem i nie jestem z nich zadowolony. Ale to dopiero początki, wierze że będzie z tym lepiej. Zresztą, uprzedzając fakty.. W zeszłym tygodniu podczas wizyty na borowikowym zboczu gdzie trafiło mi sie kilka grzybów na karte, podczas focenia ich udało mi sie nauczyć kilku nowych rzeczy i kolejne zdjęcia są już na szczęście lepsze. I nawet z kilku z nich jestem zadowolony. Wkrótce je tutaj pokaże.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Jestem wesoły Romek mam na pustyni domek, a na niej całkiem pusty las powtarzam jeszcze raz, jestem wesoły Romek mam na pustyni domek...
Awatar użytkownika

Pan K.
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 6034
Rejestracja: piątek, 3 października 2008, 10:09
Ulubione grzyby: Borowik,podgrzybek,maślak,kurka,koźlaki przeróżne oraz kania.
Lokalizacja: Łódź
Pochwalony: 759 razy

Post autor: Pan K. » wtorek, 13 sierpnia 2013, 14:22

Witam wszystkich po urlopie :) :) tak, tak, niestety skończyło się dobre :?
Odpoczywałem w Gąskach, lasów tam niestety specjalnie nie uświadczysz, oprócz nadbrzeżnych "chaszczy" tak więc i o grzybki było trudno,
poza tym upał i susza robią swoje.
Przeczytałem zaległe posty, oj było tego :shock: gratki dla wszystkich za ciekawe zbiory i fajne fotki :ok: :beer:
Zdążyłem się już zorientować, że na razie w naszych okolicznych lasach coś pustawo, może po ostatnich weekendowych opadach zmieni się na lepsze :)
Będę miał okazje to sprawdzić, zbliża się długi weekend, będę u znajomych na działce, okolice Białej,( Zenit, byliśmy tam kiedyś razem :) ) jest gdzie pochodzić, licze że coś wyrośnie :)


Awatar użytkownika

kombiii
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1727
Rejestracja: wtorek, 4 września 2012, 13:24
Ulubione grzyby: prawdziwek, borowik oraz boletus edulis
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Pochwalił: 109 razy
Pochwalony: 494 razy
Kontakt:

Post autor: kombiii » wtorek, 13 sierpnia 2013, 15:37

Darek29 brawo, przy takiej suszy, spore osiągnięcie. :jupi:


Zdobywca II miejsca w fotce dekady 21-31 lipca :) w 2014 roku
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » wtorek, 13 sierpnia 2013, 15:38

Pan K. pisze:( Zenit, byliśmy tam kiedyś razem :) )
no to liczę na zdjęcia wynalazków :)


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

ewar
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1842
Rejestracja: środa, 2 listopada 2011, 15:33
Pochwalony: 454 razy

Post autor: ewar » wtorek, 13 sierpnia 2013, 16:28

Gratuluję wszystkim wypadów do lasu. :brawo:
A Tobie Darku29 w szczególności, bo pokonałeś to wstrętne choróbsko!
Niech Ci się mokrzy i grzybi! Niech nie zawiedzie Cię Twoje prawdziwkowe wzgórze! :ok: :papa:


_________________________________
Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Post autor: Paweł » wtorek, 13 sierpnia 2013, 17:03

Darek29, :brawo: :brawo: :ok: :beer:
Z suchego lasu
Obrazek Obrazek Obrazek Co prawda pokropliło i zmoczyło aparat :cry: , ale to kropla w morzu. Dodatkowo 13 pieprzników jadalnych :) Dobre i takie :kurka: :kurka: :)


Awatar użytkownika

kombiii
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1727
Rejestracja: wtorek, 4 września 2012, 13:24
Ulubione grzyby: prawdziwek, borowik oraz boletus edulis
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Pochwalił: 109 razy
Pochwalony: 494 razy
Kontakt:

Post autor: kombiii » wtorek, 13 sierpnia 2013, 18:24

PAWEŁ54 pisze: Z suchego lasu
Wprawdzie nie mam pojęcia co znalazłeś, ale gratulacje :lol: :jupi:


Zdobywca II miejsca w fotce dekady 21-31 lipca :) w 2014 roku
Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Post autor: Paweł » wtorek, 13 sierpnia 2013, 18:39

kombiii, chodzi o te 13 :kurka: :kurka: siara już chyli się ku upadkowi , a pozostałe mają szansę startować w ankietach :)


Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat