Uprawy trufli w Polsce

Pytania i odpowiedzi

Autor tematu
Inhis
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 17 czerwca 2012, 15:59

Uprawy trufli w Polsce

Post autor: Inhis » niedziela, 17 czerwca 2012, 19:37

Witam

Tematy dotyczące trufli pojawiały się już kilka razy ale niestety nie znalazłem tego co mnie interesuje. Chciałbym zapytać czy ktoś z Państwa zna jakieś uprawy tego grzyba w Polsce? Sam mam trochę ziemi i pieniądze na ciekawą inwestycję. Niestety nie wiem skąd wziąć sadzonki i sam najchętniej zobaczyłbym jak wygląda taka uprawa.

Pozdrawiam!


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » niedziela, 17 czerwca 2012, 21:26

Inhis, Polecam http://www.mykoflor.pl/cms/index.php/pl/" onclick="window.open(this.href);return false; wiem że ta firma planuje sprzedaż sadzonek przystosowanych do naszych warunków.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.

Autor tematu
Inhis
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 17 czerwca 2012, 15:59

Post autor: Inhis » wtorek, 19 czerwca 2012, 23:09

No własnie napisałem do nich w piątek i do dziś brak odpowiedzi. Dają oni linka do strony: http://www.truffletree.eu/cms/" onclick="window.open(this.href);return false; gdzie podany jest mail truffletree.seedlings@gmail.com. Strona jest po angielsku ale napisałem maila po Polsku (w końcu to chyba Polacy...). Widziałem też że jesteś autorem zdjęć trufli na ich stronie więc może będziesz wiedział z czego wynika ten zastój. No chyba, że to ja jestem w gorącej wodzie kompany i powinienem czekać na odpowiedź tydzień...

Tak czy siak dziękuje Ci za szybką odpowiedź. Liczę, że nie długo uda mi się zdobyć sadzonki tego wspaniałego grzyba :)


Awatar użytkownika

Leszek/S
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8140
Rejestracja: piątek, 17 czerwca 2011, 00:32
Imię: Лешек
Ulubione grzyby: Drożdże gorzelnicze
Pochwalił: 779 razy
Pochwalony: 2784 razy
Kontakt:

Post autor: Leszek/S » wtorek, 19 czerwca 2012, 23:37

Inhis, ciekawy pomysł z truflami, masz zamiar większą ilość "krzaczków" zasadzić, czy kilka - eksperymentalnie ?



Autor tematu
Inhis
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 17 czerwca 2012, 15:59

Post autor: Inhis » środa, 20 czerwca 2012, 01:06

Na razie 34 ary i może parę krzaczków w ogródku :) Zobaczę co z tego wyjdzie i jak się uda chciałbym posadzić tego znacznie więcej. Na tych 34 arach myślę nad obsianiem pół na pół dębami i leszczyną lub samą leszczyną.

Musze jeszcze ogrodzić teren, odpowiednio przygotować grunt i zdobyć te sadzonki. Z tych trzech rzeczy tylko z tą ostatnią mam problem.

Tak czy siak jeśli wszystko ruszy to na pewno będę wrzucał tutaj zdjęcia z postępów :)


Awatar użytkownika

Leszek/S
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8140
Rejestracja: piątek, 17 czerwca 2011, 00:32
Imię: Лешек
Ulubione grzyby: Drożdże gorzelnicze
Pochwalił: 779 razy
Pochwalony: 2784 razy
Kontakt:

Post autor: Leszek/S » środa, 20 czerwca 2012, 08:44

Inhis pisze:będę wrzucał tutaj zdjęcia z postępów
Będę śledził z zainteresowaniem :ok:


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » środa, 20 czerwca 2012, 11:03

Inhis, Zadzwoń może pod do właściciela Mykofloru - rozmawiałem z nim teraz będzie łatwiej i szybciej wyjaśnić sobie wszystko co Cię interesuje.
telefon 502236128


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.

Autor tematu
Inhis
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 17 czerwca 2012, 15:59

Post autor: Inhis » czwartek, 21 czerwca 2012, 10:53

Dzięki Zenit :)

Wczoraj dzwoniłem i odbyłem bardzo ciekawa rozmowę. Pan Włodzimierz lubi dużo mówić ale nie ma nic w tym złego bo bardzo dobrze się go słucha. Rozwiał wiele z moich wątpliwości i zaprzeczył wielu plotkom, które chodzą po internecie.
Z ciekawych informacji dowiedziałem się że wcale nie jest konieczne ogrodzenie uprawy bo jedynymi zwierzeniami które mogę zagrozić truflom są dziki, a te nie zawsze są w okolicy, no i takie rzeczy można obgadać z kołem łowieckim/leśniczym.
Dowiedziałem się też, że gęstość obsiewania leszczyny powinna być znacznie większa niż podają różne źródła z internetu(np 200/ha), a powinna wynosić 500 drzewek na hektar. Wszystko to po to by grzybnia miała możliwość łatwiejszego rozwoju. W moim przypadku będę potrzebował 150 drzewek.
Kolejnym obalonym mitem jest bliska obecność innych pól uprawnych, a w szczególniej nawozy, które mogą się przemieszczać. Nawozy raczej nie przemieszczają się wszerz, bardziej wgłąb dostając się do wód gruntowych. Jeśli nawet się coś przedostanie to przecież nawozy te nie są trucizną tylko 'pokarmem' dla roślin i niewielka ich ilość raczej nie zaszkodzi.
Potwierdzone zostały informacje dotyczące wymagań pH gleby i najprawdopodobniej będę musiał nawieźć tam trochę dolomitów (podobno te rozkładają się wystarczająco długo), ale najpierw będzie trzeba zrobić badanie gruntu żeby określić potrzebną ilość.

Niestety zainteresowanie sadzonkami jest dość duże i nie wiadomo czy dostanę swoją cześć :( Mam jednak taką nadzieję. Otrzymałem wczoraj kolejny numer telefonu , pod który mam się zgłosić do Pana zajmującego się stroną handlowa i może dziś się dowiem czy dostanę owe sadzonki :)


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » czwartek, 21 czerwca 2012, 11:05

Inhis, No fajnie że mogłem Ci choć trochę pomóc. Sprawa uprawy trufli w Polsce jeszcze raczkuje ale z biegiem czasu myślę że będzie coraz więcej sprawdzonych informacji na ten temat. Życzę powodzenia i liczę na informacje jak się sprawy mają.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.

oczko8668
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 24 czerwca 2012, 17:44
Ulubione grzyby: Kurki
Lokalizacja: KIelce

Post autor: oczko8668 » niedziela, 24 czerwca 2012, 18:21

Witam Szanownych Forumowiczów :)
Tematem uprawy trufli zainteresowałem się już około roku temu, jednakże z powodu braku środków finansowych, byłem zmuszony do poczekania na bardziej odpowiedni moment.
Dzisiaj powracam do tematu hodowli trufli z odpowiednim zasobami finansowymi, i wielkim zapałem. :)
Szukając po sieci informacji dotyczących zakupu i hodowli trufli natknąłem się na taki link http://www.gadar.pl/grzybnie/2046" onclick="window.open(this.href);return false;
Z tego co wywnioskowałem jest to żywa grzybnia trufli/mikoryzowa którą można nabyć w postaci płynu.
Teraz moje pytanie czy jest możliwe wytworzenie się w ten sposób grzybni trufli ?...
Czy lepszym i pewniejszym sposobem jest zakupienie sadzonek np. leszczyny z grzybnią na korzeniach .
Z tego co czytałem w sieci cena grzybni w płynie wynosi 77 PLN, a sadzonki nawet do 200 PLN.
CO o tym sądzicie?
Pozdrawiam Michał.



Autor tematu
Inhis
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 17 czerwca 2012, 15:59

Post autor: Inhis » poniedziałek, 25 czerwca 2012, 11:45

Szczepionka w płynie wydaje się być bardziej do zastosowań amatorskich. Nie wspominając już o tym czy się to przyjmie czy nie to pozostaje inny fakt. Zawiera one 3 różne odmiany trufli i tak naprawdę nie wiadomo co wyrośnie i czy wyrośnie.

Sadzonki są zwykle szczepione jedną konkretną odmianą. Dodatkowo przez parę miesięcy stoją w szklarni rozwijając się na specjalnie przygotowanym gruncie. Daje to znacznie większa szanse na to że grzybni się przyjmie.

Inna sprawą jest fakty owocowania grzyba. Jeśli nawet rozwinie się grzybnia to wcale nie musisz uzyskać owocników. Taki kaprys grzyba. Zapewne jest jakaś tajemna wiedza na temat tego jak zmusić tę grzybnię do owocowania (wszystko się przecież da zrobić) ale niestety nigdzie tego nie znalazłem.


Awatar użytkownika

Rudek
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2469
Rejestracja: poniedziałek, 14 września 2009, 22:12
Ulubione grzyby: Wszystkie
Lokalizacja: Świnna k. Żywca
Pochwalony: 299 razy

Post autor: Rudek » poniedziałek, 25 czerwca 2012, 22:41

Inhis, zapomniałeś o jednym
że w Polsce cena trufli, jest równa cenie kartofli.



Autor tematu
Inhis
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 17 czerwca 2012, 15:59

Post autor: Inhis » poniedziałek, 25 czerwca 2012, 23:32

Rudek, chętnie kupił bym 10 kg trufli za cenę nawet 20 kg ziemniaków. Ale żarty na bok. Wytwarzając tak wyrafinowany produkt musisz się liczyć, z tym że będziesz musiał znaleźć klienta niekiedy na drugim końcu świata. To nie jest pieczarka, którą możesz zawieść do skupu kilkaset metrów od domu. W Polsce poza wąską grupą restauratorów raczej nikt tego nie kupi, a sami restauratorzy sprowadzają owe trufle z zagranicy.

Na szczęście sam owocnik po zbiorze można zamrozić, no i przy tak niewielkich ilościach magazynowanie nie stanowi problemu, a jak jest ich odpowiednie sporo to znaleźć klienta.

Największym problemem jest jednak uzyskanie plonu. Kapryśny grzyb może najzwyczajniej nie owocować, nawet jeśli grzybnia się rozwinie. Równie dobrze może zacząć owocować po 10 latach uprawy bądź też nigdy... Taki hazard :)


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » poniedziałek, 25 czerwca 2012, 23:48

Inhis pisze:Taki hazard :)
No tak ale czasami trzeba zaryzykować aby coś wygrać - kto jest pierwszy ten najczęściej wygrywa... :)


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.

oczko8668
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 24 czerwca 2012, 17:44
Ulubione grzyby: Kurki
Lokalizacja: KIelce

Post autor: oczko8668 » piątek, 29 czerwca 2012, 15:51

Zenit pisze:
Inhis pisze:Taki hazard :)
No tak ale czasami trzeba zaryzykować aby coś wygrać - kto jest pierwszy ten najczęściej wygrywa... :)

Witam :)
I ja jestem podobnego zdania:). Moim głównym celem nie jest zarobienie ogromnej góry pieniędzy (od razu :) ), chce to potraktować jako swojego rodzaju hobby, które może przynosić satysfakcje jak i korzyści.

Od przyszłego tygodnia zamierzam przygotować pole/miejsce oraz ziemie pod uprawę.
- 60 litrów piasku średnio i gruboziarnistego .
- 10 litrów gliny granulowanej.
- 5 litrów keramzytu lub podobnego.
-20 litrów torfu odkwaszonego.
-5 litrów grysu dolomitowego.
Drzewkiem będzie leszczyna.
Na początku spróbuję metodę szczepionki w płynie, z powodu łatwej dostępnosci, niskiej ceny i niestety niemożliwości nawiązania kontaktu z dostawcami sadzonek.
Aczkolwiek nadal poszukuję, jeżeli uda mi się nawiązać współpracę z hodowcą/dostawcą chętnie podzielę kontaktem na forum.

Postaram się też udostępniać (w miarę możliwości) fotorelacje z postępów prac.
PS. Dziękuję wszystkim za odp na mój pierwszy post :)
Pozdrawiam Michał


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat