Program do rozpoznawania grzybów

Prasa - Internet - RTV - Badania naukowe
Awatar użytkownika

Autor tematu
flyjok
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 451
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:07
Ulubione grzyby: Wszystkie jadalne i dziwne
Lokalizacja: Ruda Śląska
Pochwalony: 4 razy
Kontakt:

Program do rozpoznawania grzybów

Post autor: flyjok » wtorek, 3 października 2006, 15:56

Co myślicie na temat programu, który potrafiłby rozpoznawać grzyby??? Zacząłem pisać taki program, ale nie mam wystarczjacej wiedzy o wszystkich grzybach. Chodziłoby o podawabnie cech grzybów a program by odrzucał grzyby, które nie pasują do tego opisu (oczywiście wyświetlałby zdjęcia tych grzybów). Macie może jakieś pomysły???


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » wtorek, 3 października 2006, 16:22

Pomysł bardzo dobry - realizacja trudna ale możliwa. :)


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Autor tematu
flyjok
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 451
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:07
Ulubione grzyby: Wszystkie jadalne i dziwne
Lokalizacja: Ruda Śląska
Pochwalony: 4 razy
Kontakt:

Post autor: flyjok » wtorek, 3 października 2006, 17:11

Może nie trudna sprawa ale bardzo czasochłonna. Bo wymaga zebrania bardzo szczegółowych cech grzybów. Ale jestem bardzo cierpliwy i dlatego to mi nie przeszkadza. Patrząc na Darz Grzybowy spis grzybów to wnioskuję że najwięcej danych i zdjęć ma Vito. Bardzo by się takie zdjęcia przydały.



anja
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 989
Rejestracja: wtorek, 9 sierpnia 2005, 15:22
Pochwalony: 2 razy

Post autor: anja » wtorek, 3 października 2006, 17:24

Jeśli tylko posiadasz takie umiejętności /informatyczne/, a nie wątpie, że tak właśnie jest - w końcu "człowiek orkiestra" :wink:
I jeśli nic innego nie masz na głowie /jak sam zauważyłeś - byłoby to przedsięwzięcie baaaardzo czasochłonne/.
To czemu nie :)
Ja póki co korzystam z klucza do oznaczania ze strony M.S. i według mnie jest naprawdę niezły :)


Awatar użytkownika

Autor tematu
flyjok
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 451
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:07
Ulubione grzyby: Wszystkie jadalne i dziwne
Lokalizacja: Ruda Śląska
Pochwalony: 4 razy
Kontakt:

Post autor: flyjok » wtorek, 3 października 2006, 17:59

To jest do zrobienia, tylko czy ktoś byłby mi w stanie zarzucić dobrymi zdjęciami grzybów z Darz Grzybowej listy grzybów (bo to chyba jest mój największy problem). Zresztą szczegółowy opis tych grzybków też by się przydał. I wtedy mogę działać pełną parą. Bo chodzi o dobre kryterium eliminacji grzybów. A czasu mam po brzegi.


http://www.gory-szlaki.pl/" onclick="window.open(this.href);return false; http://www.gory-szlaki.pl/bab.htm" onclick="window.open(this.href);return false; http://www.gory-szlaki.pl/rysy.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Zibi
Grzyb "trujący" na okrągło
Grzyb "trujący" na okrągło
Posty: 4704
Rejestracja: piątek, 24 grudnia 2004, 19:12
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Busko Zdrój
Pochwalony: 17 razy

Post autor: Zibi » wtorek, 3 października 2006, 18:58

flyjok,praktyka czyni mistrza :o :o :o ,po paru latach zbierania grzybów, bez programu będziesz je spokojnie oznaczał :!: :!: :!: :!: :!: oczywiście,że nie w 100%-wym zakresie,ale sądzę,że na tyle abyś nie potruł siebie i rodziny :wink: :wink: :wink:


Awatar użytkownika

grzegorzww
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1516
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 19:42
Ulubione grzyby: czarka
Lokalizacja: Sępólno Kr.
Pochwalony: 19 razy

Post autor: grzegorzww » wtorek, 3 października 2006, 19:39

FLYJOK, "program komputerowy" jest to ZBIÓR WIEDZY CZŁOWIEKA, który trzeba mu "wklepać" z klawiaturki, bez tego jest on bezużyteczny i NIERADZĄCY sobie z zadanymi mu problemami. Twoje zadanie jest NIEWYKONALNE i NIEREALNE (pomijając już prawa autorskie do FOTO i tekstów zamieszczanych). Jak już, to wybierz sobie jakiś mały fragment (RODZAJ) np same Russula (gołąbek) i wtedy zobaczysz, że czas pracy nad takim programem przekroczy CONAJMNIEJ 1 rok, a i jeszcze nie będziesz miał pewności, że zrobiłeś to dobrze. Dlaczego?......, no bo ilu jest MYKOLOGÓW w Polsce, którzy zrobiliby to dobrze???? A co dopiero my, "SZARZY" amatorzy grzybomaniacy. A jak ujmiesz wygląd i kształt zarodników i innych takich??? No, bez tego w wieluuuuuuu gatunkach ani rusz. MOJE ZDANIE: "DAJ SOBIE SPOKÓJ" i prowadź notatki (ewentualnie program komp.) dla swoich potrzeb i według swoich możliwości ANALITYCZNYCH. Ja np TWORZYŁEM na własne potrzeby MINISKOROWIDZ trzech gatunków Psilocybe (łysiczka), zajęło mi to 3 dni. Więc zostało mi jeszcze około 4497 dni i będę miał WSZYSTKO perfekcyjnie rozpracowane :-))))))))))
Daj sobie spokój - radzę! :-)



Agniecha
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 17 sierpnia 2006, 14:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Agniecha » wtorek, 3 października 2006, 20:26

Flyok - pomysł świetny, ale czy nie porywasz się z motyką na słońce?

Po pierwsze musisz mieć bazę danych a nie wyobrażam sobie byś mógł sam ją opracować (zbyt pracochłonne). Więc, albo uzyskaj pozwolenie od twórców jakiegoś netowego atlasu grzybów, albo daj sobie spokój na wstępie.

Dalej, zastanów się jak jaki charakter ma mieć ten program, bo jeśli chcesz by na wyjściu podawał konkretny gatunek każdego grzyba to też daj sobie spokój.
Natomiast jeśli chcesz by to był program, który ma przybliżyć "znalezisko" grzybiarzowi amatorowi to czemu nie masz spróbować?
przykład:Jeśli chcesz by program oznaczał każdego gołąbka to daj sobie spokój, ale jeśli wystarczy, że da on odpowiedć "jadalny" ;) to jest to zadanie (chyba) do zrobienia.

Innych problemów, które przychodzą mi do głowy nie ma sensu pisać póki nie bedziesz dysponował bazą danych (nad ktorą i tak bedziesz musiał popracować by dostosować ja do programu komp.)

Pozdrawiam wszystkich grzybniętych:)


Awatar użytkownika

Termit
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 22555
Rejestracja: niedziela, 24 października 2004, 00:00
Ulubione grzyby: Boletus erythropus
Lokalizacja: M Kotlinka
Pochwalił: 14 razy
Pochwalony: 1458 razy
Kontakt:

Post autor: Termit » wtorek, 3 października 2006, 20:32

flyjok, to ciężka praca wiem coś o tym. Ale tak na dzień dobry możesz "zrobić borowiki" !!! Życzę powodzenia , hej.
Ostatnio zmieniony wtorek, 3 października 2006, 22:08 przez Termit, łącznie zmieniany 1 raz.


Dopiero poniedziałek, a tyle się zdarzyło...

""""Może się spotkamy znów po kilku latach
Może właśnie tutaj lub na końcu świata-
Zapamiętaj tylko, że się nie zmieniłem
Myślę, co myślałem, wierzę w co wierzyłem""""
Awatar użytkownika

Waldemar
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10648
Rejestracja: środa, 1 grudnia 2004, 10:41
Lokalizacja: Skawina
Pochwalony: 847 razy

Post autor: Waldemar » wtorek, 3 października 2006, 20:56

Nie wiem w jakim kierunku chcesz iść... ale Ci się i tak nie uda... :)
Zacząć powinieś od algorytmu, czyli tak jak powinno się to robić. Wtedy zauważysz że wektor danych wejściowych stworzy Ci układ znacznie nadokreślony. Jedynie co mógłyś uczynić to stworzyć bazę cech. Nie wiem jednak czy przy klasycznym, dwuwartościowym rozumowaniu jesteś w stanie jednoznacznie to wykorzystać choćby ze względu na wiele czynników "obiektywnych"... (Bo jak rozumiem to nie chodzi oto by odróżnić borowika szlachetnego od pieprznika jadalnego)
Takie jest moje zdanie. Choć mogę się mylić. Jak nie raz w życiu. :lol:
Pozdrawiam,
Ostatnio zmieniony wtorek, 3 października 2006, 22:05 przez Waldemar, łącznie zmieniany 1 raz.


Waldek,

Agniecha
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 17 sierpnia 2006, 14:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Agniecha » wtorek, 3 października 2006, 20:58

Flyjok - przepraszam za pomyłkę w nicku w poście powyżej

Termit - nie wiem czy takie podejście do sprawy ma sens. Wg mnie jest to zbyt szczegółowe podejście do tematu. Wystarczy poczytać "jaki to grzyb" na tym forum by dojść do wniosku, że to zbyt duże wymagania jak na program komputerowy, ale to tylko moje zdanie.


Awatar użytkownika

Termit
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 22555
Rejestracja: niedziela, 24 października 2004, 00:00
Ulubione grzyby: Boletus erythropus
Lokalizacja: M Kotlinka
Pochwalił: 14 razy
Pochwalony: 1458 razy
Kontakt:

Post autor: Termit » wtorek, 3 października 2006, 21:04

Agniecha,

jak Flyjok opracuje na początek jak odrożnić borowika od borowika to myślę, że będzie miał roboty do zimy, a poźniej obaczymy, hej.
Ostatnio zmieniony wtorek, 3 października 2006, 22:10 przez Termit, łącznie zmieniany 1 raz.


Dopiero poniedziałek, a tyle się zdarzyło...

""""Może się spotkamy znów po kilku latach
Może właśnie tutaj lub na końcu świata-
Zapamiętaj tylko, że się nie zmieniłem
Myślę, co myślałem, wierzę w co wierzyłem""""
Awatar użytkownika

Autor tematu
flyjok
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 451
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:07
Ulubione grzyby: Wszystkie jadalne i dziwne
Lokalizacja: Ruda Śląska
Pochwalony: 4 razy
Kontakt:

Post autor: flyjok » środa, 4 października 2006, 08:23

Pewnie macie rację. Baza danych byłaby ogromna. Może więc na początek stworzę jakąś mniejszą grupkę grzybów i zobaczę ile zajmuje to czasu. W końcu grzyby mają wiele podobnych cech a gatunków jest tysiące.
Ostatnio zmieniony środa, 4 października 2006, 11:41 przez flyjok, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika

Elma
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1034
Rejestracja: wtorek, 26 października 2004, 20:01
Ulubione grzyby: Borowiczki, maślaczki, podgrzybki, kurki, rydze i .... cała reszta!
Pochwalony: 1 raz

Post autor: Elma » środa, 4 października 2006, 10:59

Taki program już istnieje w wersji angielskiej. Powinnam mieć gdzieś zapisany link. Poszukam i wkleję.


Elmira Brzozowska

Miłość jest jak nasionko leśne, z wiatrem szybko leci, ale gdy drzewem w sercu wyrośnie, to tylko chyba razem z sercem wyrwać je można /H. Sienkiewicz, Potop/
Awatar użytkownika

Autor tematu
flyjok
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 451
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:07
Ulubione grzyby: Wszystkie jadalne i dziwne
Lokalizacja: Ruda Śląska
Pochwalony: 4 razy
Kontakt:

Post autor: flyjok » środa, 4 października 2006, 12:25

Dzięki Elma


http://www.gory-szlaki.pl/" onclick="window.open(this.href);return false; http://www.gory-szlaki.pl/bab.htm" onclick="window.open(this.href);return false; http://www.gory-szlaki.pl/rysy.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat