Włamanie na konto

Awatar użytkownika

Leszek/S
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8140
Rejestracja: piątek, 17 czerwca 2011, 00:32
Imię: Лешек
Ulubione grzyby: Drożdże gorzelnicze
Pochwalił: 779 razy
Pochwalony: 2784 razy
Kontakt:

Post autor: Leszek/S » czwartek, 1 marca 2012, 23:41

Nie sądzę by ktoś ze stałych forumowiczów wchodził na czyjeś konto, kasował pocztę i zostawiał jakąś wiadomość na PW, nie widzę sensu robienia czegoś takiego.


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » czwartek, 1 marca 2012, 23:52

Leszek/S pisze:Nie sądzę by ktoś ze stałych forumowiczów wchodził na czyjeś konto, kasował pocztę i zostawiał jakąś wiadomość na PW, nie widzę sensu robienia czegoś takiego.
ja myślę że tu chodzi o coś inne znalezienie "dziury" w całym i "upieczenie" jakiejś pieczeni :) Swoją drogą mam coś podobnego z jedną osobą zalogowaną na portalu która bez swojej wiedzy śle "spam" w formie niusów - pisałem do tej osoby i okazuje się że nie wie o co chodzi... takie rzeczy dzieją się często bez wiedzy człowieka... Nie na takie fora, serwery ktoś kto ma wiedzę włamie się... na serwerach rządowych które powinny mieć 100% zabezpieczenia hakerzy się włamują... ale nie ma się też co dziwić hasło admin1 jest łatwe do wykrycia... :)
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 marca 2012, 23:53 przez Zenit, łącznie zmieniany 1 raz.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Nadir
Administrator
Administrator
Posty: 17926
Rejestracja: wtorek, 5 października 2010, 23:55
Imię: Piotr
Ulubione grzyby: co roku inne
Lokalizacja: Chełm
Pochwalił: 14106 razy
Pochwalony: 3136 razy

Post autor: Nadir » czwartek, 1 marca 2012, 23:53

...sobie poczytałem :D , no to teraz zacznę od początku :)

Ania, o Twoim problemie z kontem powiadomił mnie Zenit już 2 dni temu i od tego czasu przyglądam się co się z nim dzieje :) Napisałem Ci wczoraj na maila, ale chyba coś nie tak jest nie tylko z Twoim kontem na forum, ale z emailem też, bo dziś wróciła mi wiadomość zwrotna (moją wiadomość odrzuciło). Napisze więc tu - to co mogę publicznie, bo w mailu było jeszcze parę informacji "nie do użytku publicznego".
Po pierwsze, żeby się nie powtarzać z pisaniem zacytuję słowa gonzo, pod którymi się podpisuję :ok:
gonzo pisze:Co mają do tego zabezpieczenia ? Przyznajesz, że miałaś łatwe hasło. Jeśli ktoś poznał Twoje hasło i login to wpisując je żadne zabezpieczenie nie miało prawa zadziałać. W internecie jak i w realu szwenda się pełno łobuzów, którzy tylko czekają, aż ktoś zostawi otwarte okno czy nie domknie drzwi. I od nas zależy, czy takim łobuzom będziemy ułatwiać życie czy nie. Mocne hasła to podstawa bezpieczeństwa naszych kont, tu i wszędzie indziej !!
Tu potwierdzam całkowicie, jeżeli ma się proste hasło to za włamania można w pierwszej kolejności winić tylko siebie.
Włamań i wszelkich podszywań się pod czyjeś konto wcale nie musi robić i przeważnie nie robi człowiek, lecz robią to stworzone przez człowieka programy - roboty sieciowe, potocznie skrótowo nazywane "botami".
I tak - są dobre i grzecznie boty nie robiące szkody w sieci, a wręcz przeciwnie, np. GoogleBot który zbiera informacje o stronach internetowych i kataloguje je ciągle po to, żeby np. dana strona łatwo znalazła się w wyszukiwarce. Ale są też boty (jest ich mnóstwo) próbujące się włamać na wszelakie konta. Jedne to robią w celu zbierania i wykradania poufnych informacji, inne w celu pozostawienia pewnych utajonych informacji (np. dla wykorzystywania cudzych stron internetowych do pozycjonowania swojej własnej strony), a jeszcze inne zwyczajnie złośliwie robią różne czynności, za które później właściciel konta musi "świecić oczami". Możesz mi wierzyć, że na tym świecie nie brakuje ludzi mających "nierówno pod sufitem" tworzących takie boty wyłącznie dla własnej dzikiej satysfakcji, że komuś innemu mogą narobić szkód.

To wszystko to tylko jeden wątek - dotyczy tylko tego co dzieje się z Twoim kontem po stronie serwera. Ale to samo może dziać się za "pomocą" innego szkodliwego oprogramowania nie na serwerze, a bezpośrednio w Twoim komputerze. Posiadanie aktualnego "antywirusa" naprawdę nie daje stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa (chociaż jego nieposiadanie jest już czystą głupotą).

Podstawą bezpieczeństwa jest zawsze solidne, pokręcone hasło - to po pierwsze.
Po drugie - następnym wielkim błędem (zaraz po "prostych" hasłach) jest używanie tego samego hasła do wielu różnych kont. To jest jak podawanie złym ludziom na talerzu wszystkich swoich prywatnych zasobów. Wystarczy że np. taki bot włamie się na Twoje konto na forum - odczyta adres Twojego emaila. Co będzie dalej robił? A no w pierwszej kolejności spróbuje zalogować się na Twoją skrzynkę mailową za pomocą znanego już sobie hasła :) Jakieś 90% takich prób kończy się powodzeniem bo większość ludzi nie przywiązuje zbytnio wagi do bezpieczeństwa własnych kont i właśnie używa do wszystkiego tych samych haseł. Co prawda posiadanie różnych haseł to jest taki "drugi poziom" bezpieczeństwa - pierwszym i najważniejszym poziomem jest żeby dane hasło było solidne, bo używanie prostych haseł to pierwszy klucz do problemów.

Rok temu, jak wiele osób pamięta były masowe próby włamań na konta użytkowników (również na moje konto, które jest niezłym kąskiem dla włamywaczy :D ) i w zasadzie tylko na próbach włamań się zakończyło - ale to właśnie dzięki temu że większość osób usłuchała mojej prośby i zmieniła sobie hasła na trudniejsze do złamania. Mnie zajęło to trochę pracy i czasu żeby wytropić i zablokować źródła "botowania", ale efekty to dało, bo na dłuższy czas się uspokoiło. Ale mogą z czasem pojawiać się nowe źródła, a ja nie mogę na hura zablokować całego świata, bo nikt by już nie wszedł na stronę - nawet my forumowicze :lol: Niestety, trzeba łobuzów sukcesywnie tropić i tępić - innej rady nie ma. Jeżeli znowu problem powróci, to ja też powrócę do akcji ;) :D

Ania, mam prośbę - powiadamiaj mnie co się dalej będzie działo z Twoim kontem - jeśli działa Ci dobrze skrzynka email to pisz do mnie mailem, ewentualnie do mnie zadzwoń. Ja tu nie będę podawał swoich "namiarów" :D , jakby co to zadzwoń do Zenita, on Ci poda mój email i nr tel. :) Ja postaram się wytropić co się dzieje z Twoim kontem po stronie serwera, a Ty jeśli możesz - zweryfikuj u siebie w komputerku czy coś nie buszuje lokalnie :) I nie pisz przez PW, skoro ktoś lub coś ma dostęp do Twojego PW.
Ostatnio zmieniony piątek, 2 marca 2012, 04:46 przez Nadir, łącznie zmieniany 5 razy.


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » piątek, 2 marca 2012, 00:00

Grzybozbieracz, :brawo: :brawo: :brawo: nic dodać nic ująć esencja :) nie wiedziałem co piszesz ale widzę że myślimy podobnie. Dlatego nie straszne mi że na najstarszym grzybowym forum dzieją się "cuda dziwy" bo one mogą się zdarzyć wszędzie. Jeśli ktoś chce mieć 100% bezpieczeństwo niech nie łączy swojego komputera z internetem - zamknie się w 4 ścianach :)


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Termit
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 22555
Rejestracja: niedziela, 24 października 2004, 00:00
Ulubione grzyby: Boletus erythropus
Lokalizacja: M Kotlinka
Pochwalił: 14 razy
Pochwalony: 1458 razy
Kontakt:

Post autor: Termit » piątek, 2 marca 2012, 00:02

Grzybozbieracz, no tak ale robot złamie hasło ale nie będzie czyścił skrzynki, podejrzewam że to czyjaś celowa krecia robota :x :x :x


Dopiero poniedziałek, a tyle się zdarzyło...

""""Może się spotkamy znów po kilku latach
Może właśnie tutaj lub na końcu świata-
Zapamiętaj tylko, że się nie zmieniłem
Myślę, co myślałem, wierzę w co wierzyłem""""
Awatar użytkownika

Nadir
Administrator
Administrator
Posty: 17926
Rejestracja: wtorek, 5 października 2010, 23:55
Imię: Piotr
Ulubione grzyby: co roku inne
Lokalizacja: Chełm
Pochwalił: 14106 razy
Pochwalony: 3136 razy

Post autor: Nadir » piątek, 2 marca 2012, 00:02

Leszek/S pisze:Nie sądzę by ktoś ze stałych forumowiczów wchodził na czyjeś konto, kasował pocztę i zostawiał jakąś wiadomość na PW, nie widzę sensu robienia czegoś takiego.
Zapomniałem wspomnieć o tym wątku :) Ja też uważam, ze nikt z osób mających "zwiększony" dostęp do forum (admini, moderatorzy) nie robiłby nic podobnego osobiście. No ale tu mogę mówić tylko za siebie - ja nigdy nie nadużywam swoich uprawnień, chociaż mam dostęp do wielu danych :) Inni "uprawnieni" niech się sami deklarują za siebie ;) :D


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » piątek, 2 marca 2012, 00:07

Nie mam teraz sztywnego łącza bo nie jestem u siebie w domu - bo znów ma problemy zdrowotne rodziców - nie jestem w stanie nic podziałać w atlasie. Chcę jednak uspokoić tych zdenerwowanych - zadbajcie o dobre programy antywirusowe - wymyślajcie 20 cyfrowe hasła (nie zapamiętujcie je we własnych komputerach) i dajcie sobie coś na uspokojenie...
Musiecie wiedzieć że jak ktoś będzie chciał zrobić Wam krzywdę to na 100% zrobi... to jest tak jak ze złodziejami samochodów - gdy ktoś zaklepie że ten samochód ukradnie to na 100% to zrobi... (mimo że będziecie mieli super zabezpieczenia) Najbezpieczniejszy komputer to ten co nie jest podłączony do wszechobecnej sieci...


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Nadir
Administrator
Administrator
Posty: 17926
Rejestracja: wtorek, 5 października 2010, 23:55
Imię: Piotr
Ulubione grzyby: co roku inne
Lokalizacja: Chełm
Pochwalił: 14106 razy
Pochwalony: 3136 razy

Post autor: Nadir » piątek, 2 marca 2012, 00:07

Termit pisze:Grzybozbieracz, no tak ale robot złamie hasło ale nie będzie czyścił skrzynki, podejrzewam że to czyjaś celowa krecia robota :x :x :x
Termit, to nawet nie wiesz co potrafią "boty" Naprawdę potrafią takie rzeczy "głowa mała" :niepewny:
Wykluczyć ingerencji "osób żywych" też nie można, boty mogą np. wykradać dane i przesyłać je do autora, a on może osobiście wchodzić na dane konto i z dziką satysfakcją np. kasować dane. Ale nie sądzę, żeby to był jakiś stały forumowicz, choć mogę się mylić... Może ktoś potrafi programować - pisać boty i puszczać je "w teren" :D


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » piątek, 2 marca 2012, 00:09

Termit pisze:no tak ale robot złamie hasło ale nie będzie czyścił skrzynki, podejrzewam że to czyjaś celowa krecia robota :x :x :x
Tak :) ktoś złośliwie podglądał też zagadki Ani :) i przez nasze forum ktoś uszkodził pocztę Ani ? Ja doszukiwałbym się tu jakiegoś "robaka"...


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Nadir
Administrator
Administrator
Posty: 17926
Rejestracja: wtorek, 5 października 2010, 23:55
Imię: Piotr
Ulubione grzyby: co roku inne
Lokalizacja: Chełm
Pochwalił: 14106 razy
Pochwalony: 3136 razy

Post autor: Nadir » piątek, 2 marca 2012, 00:11

Zenit pisze: i przez nasze forum ktoś uszkodził pocztę Ani ?
No właśnie. Do poczty mógł się łatwo dostać tylko, jeśli Ania używała tego samego hasła co do forum :)


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » piątek, 2 marca 2012, 00:12

Termit pisze: podejrzewam że to czyjaś celowa krecia robota :x :x :x
albo sprytny plan :)


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Hudy
Moderator
Moderator
Posty: 21781
Rejestracja: czwartek, 9 sierpnia 2007, 17:44
Ulubione grzyby: drożdże... upłynnione ;)
Lokalizacja: Wilga
Pochwalony: 314 razy

Post autor: Hudy » piątek, 2 marca 2012, 00:13

Mnie się nie mieści w głowie takie zachowanie. Szacunek do własności prywatnej to podstawa. Z kimś kto tego nie rozumie ja nie chcę mieć nic do czynienia :x


Moja nauka poszła w las :)
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » piątek, 2 marca 2012, 00:14

Grzybozbieracz pisze:jeśli Ania używała tego samego hasła co do forum :)
z dużą dozą prawdopodobieństwa pewnie tak było :) Jak też miałem kiedyś podobnie hasła ale zmądrzałem już dawno :)


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Nadir
Administrator
Administrator
Posty: 17926
Rejestracja: wtorek, 5 października 2010, 23:55
Imię: Piotr
Ulubione grzyby: co roku inne
Lokalizacja: Chełm
Pochwalił: 14106 razy
Pochwalony: 3136 razy

Post autor: Nadir » piątek, 2 marca 2012, 00:15

Zenit pisze:wymyślajcie 20 cyfrowe hasła (nie zapamiętujcie je we własnych komputerach)
:D no 20 znaków to już solidne zabezpieczenie, pod warunkiem że są to różne znaki ROTFL
A co do zapamiętywania haseł w przeglądarkach - kiedyś już o tym pisałem - to kolejny smakowity kąsek dla włamywaczy, a "gwóźdź do trumny" dla właściciela konta. Ale jak to mówią "Twoja wola Panie", za wygodę przechowywania haseł w przeglądarce przychodzi czasem zapłacić problemami z kontem (lub kontami).


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » piątek, 2 marca 2012, 00:15

Hudy pisze:Mnie się nie mieści w głowie takie zachowanie. Szacunek do własności prywatnej to podstawa. Z kimś kto tego nie rozumie ja nie chcę mieć nic do czynienia :x
Masz racje robakom, wirusom, mówimy stanowcze nie !


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat