Rozwiązujemy tajemnice świata przyrody.


anita1
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 5 stycznia 2014, 12:11
Ulubione grzyby: kania, kurki
Pochwalony: 1 raz

żaba m i jej czarny skrzek

Post autor: anita1 » niedziela, 5 stycznia 2014, 12:32

Witam, ja pasjonuje się płazami bezogonowymi od dziecka i wydaje mi się na 99,9% że opisana "żaba z dziwnymi czarnymi kulkami" to nic innego jak tragiczny wypadek....to prawdopodobnie zwykła żaba moczarowa lub trawna, która miała w sobie skrzek, tyle,że nie zdążyła go złożyć ..właśnie zmierzała do stawu w którym sama przyszła na świat,ale po drodze coś ją próbowało zjeść, podziobać lub ktoś na nią nadepnął i żaba zdechła,,pękła lub została rozerwana" czarny skrzek to nic innego jak skrzek żaby moczarowej tyle,że wyschły nieco...bez wody otoczka białkowa w której jest"zarodek"czyli ta czarna kulka z której ma być kijanka , ta otoczka wysusza się i pozostają czarne kulki , żaba zanim złoży skrzek w brzuchu ma też tylko czarne kulki po czym przy składaniu go w wodzie otacza je otoczką białkową z jakby takiego śluzu,aby w trakcie rozwoju przyszłej kijanki w skrzeku pobierała składniki odżywcze. Często żaby na migracjach doznają wypadków to przykre:((smutne:(( a żaby wbrew pozorom mogą być pożyteczne, ponieważ na. peptydy w skórze rzekotki australijskiej niszczą wirusa HIV. Pewnie jest wiele zalet żab, których jeszcze nie potrafimy wykorzystać.
Ktoś napisał ,że na spacerze słychać było UUUUuuuuuuUUUUuuuuu, ale jeśli to było ciche UUUuuuuuuuuuuUUUuuuuu to zapewne kumak nizinny...poszukać można odgłosu kumaka ma mp3:)) Pozdrawiam.Anita N



anita1
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 5 stycznia 2014, 12:11
Ulubione grzyby: kania, kurki
Pochwalony: 1 raz

aaaa

Post autor: anita1 » niedziela, 5 stycznia 2014, 12:36

a sorki, był filmik...tak to na 100% kumak nizinny:))


Awatar użytkownika

Autor tematu
Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » niedziela, 5 stycznia 2014, 17:17

anita1, :ok:


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

gonzo
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 19027
Rejestracja: poniedziałek, 9 marca 2009, 08:36
Ulubione grzyby: rydze,zieleniatki,kanie oraz drożdże piwne
Lokalizacja: Radomsko
Pochwalił: 3906 razy
Pochwalony: 16712 razy
Kontakt:

Post autor: gonzo » czwartek, 9 stycznia 2014, 21:39

Tajemnicza galareta a'la pwdre ser 6 stycznia tego roku, w "porostowym" zagajniku, na jednym z karłowatych dąbków znalazłem dwa tajemnicze, galaretowate, kleiste gluty:
Obrazek Obrazek
Postanowiłem jednego zabrać do domu i wrzucić pod mikroskop. Fotki mikro na innym forum http://www.bio-forum.pl/messages/33/633288.html" onclick="window.open(this.href);return false;


Czekam teraz na opinie na temat tej materii. Swoje przypuszczenie, ale i dalsze pytania, zawarłem na końcu postu :)


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Post autor: Wojtas » czwartek, 9 stycznia 2014, 22:03

gonzo, Ładnie pokazane, ciekawe co to :?: Jaki masz mikroskop i ile takie cacko kosztuje ? A może coś doradzisz odnośnie kupna mikroskopu, nie wiem czy koniecznie chcę kupić ale jak nie są to drogie i duże rzeczy, to może przez okular bym sobie popatrzył.


Awatar użytkownika

gonzo
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 19027
Rejestracja: poniedziałek, 9 marca 2009, 08:36
Ulubione grzyby: rydze,zieleniatki,kanie oraz drożdże piwne
Lokalizacja: Radomsko
Pochwalił: 3906 razy
Pochwalony: 16712 razy
Kontakt:

Post autor: gonzo » niedziela, 14 lutego 2016, 17:14

Kolejne galarety typu pwdre ser
Podczas wczorajszej wycieczki penetrowałem niewielki teren przy rzeczce, która podczas budowy obwodnicy miasta, została "unormowana". Chodziłem po prawej stronie pokazanego odcinka Tuz na wejściu, pod widoczną dużą topolą, zauważyłem kilkanaście skupisk owych tajemniczych galaret. Galarety były niezbyt "związane", niektóre przelatywały przez palce, były kompletnie bez zapachu. W smaku były ... żartuję, nie odważyłem się tego brać do gęby :D Początkowo pomyślałem, że może ma to związek z drzewem, z ową topolą ( tak jak w przypadku moich brązowych galaret :) ), gdyż galarety leżały w zasięgu gałęzi korony tejże topoli, a nieco dalej od rzeczki ich nie znalazłem. Jednakże ten trop okazał się całkiem mylny. Gdy zbliżyłem się do rzeczki, kilkadziesiąt metrów dalej, znów znalazłem owe galarety, po obu stronach "rowu". Tym razem jednak nie mogłem tego zjawiska zganić na żadne drzewo, bo nad skupiskami galaret nie było żadnych gałęzi.
Zgubiwszy jeden trop, chwyciłem się drugiego :) Może ma to związek z sarenkami, których śladami i ścieżkami usiany był teren :|
I gdy tak zastanawiałem się nad tym tropem, w oczy rzucił mi się jeszcze jeden trop :) A może ma to związek z tym co zobaczyłem na dnie rzeczki :?: Hmm, co tym sądzicie? :)


Awatar użytkownika

Nadir
Administrator
Administrator
Posty: 17926
Rejestracja: wtorek, 5 października 2010, 23:55
Imię: Piotr
Ulubione grzyby: co roku inne
Lokalizacja: Chełm
Pochwalił: 14106 razy
Pochwalony: 3136 razy
Urodziny

Post autor: Nadir » niedziela, 14 lutego 2016, 18:56

gonzo pisze:W smaku były ... żartuję, nie odważyłem się tego brać do gęby :D
No i nie zebrałeś wszystkich niezbędnych informacji... :/ ;)
gonzo pisze:A może ma to związek z tym co zobaczyłem na dnie rzeczki :?: Hmm, co tym sądzicie? :)
Całkiem możliwe ...i z tego powodu chyba lepiej, że nie zbierałeś wszystkich niezbędnych informacji :? :lol:


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Post autor: Wojtas » niedziela, 14 lutego 2016, 19:03

Temat galaretek powraca jak bumerang i jak zawsze rodzą się pytania. Czy jest jakieś miejsce gdzie można oddać galaretki aby zostały przebadane ?


Awatar użytkownika

PociągDoGrzybów
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 612
Rejestracja: niedziela, 18 października 2015, 22:16
Imię: Юлий
Ulubione grzyby: rydze, boczniaki i trujące dziwaki Babiegolata ;)
Lokalizacja: Goleniów
Pochwalił: 53 razy
Pochwalony: 171 razy
Kontakt:

Post autor: PociągDoGrzybów » niedziela, 14 lutego 2016, 19:32

Nie widzę tu znamion skrzeku, nawet zniszczonego warunkami pogodowymi. Brak jądra komórkowego danego jaja (czarnej plamki), zbyt regularny zarys tej galarety. Pogoda płata figla, jednak temperatura zbyt niska na rozród nadal. Niektóre gatunki zaczną już w lutym, ale skrzek składany będzie w wodzie a nie na brzegach. Widać żaby się budzą i wychodzą z mułu, jednak to jednostkowe przypadki i raczej kończą właśnie tak. To musi być coś "roślinnego".


Obrazek Mądrym być trzeba, by przy torach grzyby znów zbierać.
Mój kolejowy profil

Baza książek o grzybach
Awatar użytkownika

Babielato
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 538
Rejestracja: piątek, 9 października 2015, 11:39
Imię: Beata
Ulubione grzyby: absolutnie wszystkie
Lokalizacja: Goleniów
Pochwalił: 86 razy
Pochwalony: 463 razy
Kontakt:

Post autor: Babielato » niedziela, 14 lutego 2016, 20:29

Temat galaretek musiał być gdzieś tu poruszany, bo w internetach natrafiłam na taki ślad:
http://wszechocean.blogspot.com/2012/11 ... sce-2.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Naprawdę nikt dotąd tego nie zbadał? :zdziwiony:

Kiedyś spotkałam to w lesie (też wczesną wiosną) i jakoś tak to sobie skojarzyłam z godami zwierzaczków :oops: :lol:


Nieuleczalnie grzybnięta
Awatar użytkownika

PociągDoGrzybów
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 612
Rejestracja: niedziela, 18 października 2015, 22:16
Imię: Юлий
Ulubione grzyby: rydze, boczniaki i trujące dziwaki Babiegolata ;)
Lokalizacja: Goleniów
Pochwalił: 53 razy
Pochwalony: 171 razy
Kontakt:

Post autor: PociągDoGrzybów » niedziela, 14 lutego 2016, 20:42

Raczej jeleń pod tym drzewem nad rowem panienki nie ten tego :bicz: :D
Ja bym to zbadał, gdybym to miał.


Obrazek Mądrym być trzeba, by przy torach grzyby znów zbierać.
Mój kolejowy profil

Baza książek o grzybach
Awatar użytkownika

Nadir
Administrator
Administrator
Posty: 17926
Rejestracja: wtorek, 5 października 2010, 23:55
Imię: Piotr
Ulubione grzyby: co roku inne
Lokalizacja: Chełm
Pochwalił: 14106 razy
Pochwalony: 3136 razy
Urodziny

Post autor: Nadir » niedziela, 14 lutego 2016, 20:56

Babielato pisze:Temat galaretek musiał być gdzieś tu poruszany, bo w internetach natrafiłam na taki ślad:
Babielato, temat tajemniczych galaretek był wielokrotnie poruszany w różnych wątkach, a to co przedstawiłaś to jeden z artykułów Bobika - które publikuje również u nas, przeważnie w Ciekawostkach :)

Na ten temat jest na forum wątek Bobika z ankietą http://forum.nagrzyby.pl/viewtopic.php?f=48&t=13904" onclick="window.open(this.href);return false;
...która czekała na swój wynik ponad 3 lata i czekałaby nadal, bo była założona jeszcze na starej wersji forum, bez daty końcowej. I pewnie dlatego poszła w zapomnienie. Teraz chciałem ją ustawić tak, aby pozwoliła jeszcze obecnym użytkownikom zagłosować, ale został już dość znacznie przekroczony limit dni i jedyne co dało się zrobić bez utraty dawnych głosowań, to jej zamknięcie.
Tak więc wreszcie są wyniki :) , chociaż jak widzę to zbyt wiele osób nie głosowało...


Awatar użytkownika

Babielato
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 538
Rejestracja: piątek, 9 października 2015, 11:39
Imię: Beata
Ulubione grzyby: absolutnie wszystkie
Lokalizacja: Goleniów
Pochwalił: 86 razy
Pochwalony: 463 razy
Kontakt:

Post autor: Babielato » niedziela, 14 lutego 2016, 21:22

Nadir, o! Dzięki, poczytam chętnie.
I patrz Pan, jak łatwo w internecie trafić na stronę kogoś, kogo "zna się" z innych stron :)


Nieuleczalnie grzybnięta
Awatar użytkownika

PociągDoGrzybów
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 612
Rejestracja: niedziela, 18 października 2015, 22:16
Imię: Юлий
Ulubione grzyby: rydze, boczniaki i trujące dziwaki Babiegolata ;)
Lokalizacja: Goleniów
Pochwalił: 53 razy
Pochwalony: 171 razy
Kontakt:

Post autor: PociągDoGrzybów » niedziela, 14 lutego 2016, 21:26

Nie mam materiału i zbadać nie mogę ale napisałem szybkiego maila do znajomego, który zajmuje się płazami i dodałem zdjęcia gonzo. Odpowiedź telefoniczna była natychmiastowa :)
Wygląda to jak niezapłodniony skrzek żabi, rzecz normalna o tej porze roku, przy anomaliach pogodowych. Podobne galarety badał także i były pochodzenia ślimaczego. Powiedział, że w 2015 roku badano to w Anglii i jednoznacznie stwierdzono, że to pochodzenia żabiego (badano DNA). Są różne takie galarety i często uważane za jedną. Ufo wkładamy miedzy bajki.

Mam jeszcze dostać na maila coś od niego.


Obrazek Mądrym być trzeba, by przy torach grzyby znów zbierać.
Mój kolejowy profil

Baza książek o grzybach
Awatar użytkownika

Babielato
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 538
Rejestracja: piątek, 9 października 2015, 11:39
Imię: Beata
Ulubione grzyby: absolutnie wszystkie
Lokalizacja: Goleniów
Pochwalił: 86 razy
Pochwalony: 463 razy
Kontakt:

Post autor: Babielato » niedziela, 14 lutego 2016, 21:29

Hm, teoria UFO do mnie również nie przemawia, ale trafiłam na wiele stron ludzi, którzy to badali i podkreślali właśnie, że żadnego DNA wyodrębnić się nie dało.
Dziwne dziwy! :suchy:


Nieuleczalnie grzybnięta
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat