Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?


seven717
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 30 września 2014, 08:26
Ulubione grzyby: Podgrzybki
Pochwalony: 5 razy

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: seven717 » piątek, 26 sierpnia 2016, 10:48

Witam po dłuższej nieobecności :) Zacznę od tego iż kilka rejonów naszego województwa juz objechałem krótko opisze moje wycieczki:
3 tygodnie temu podjechałem do rodzinki w okolice lwówka ślaąskiego ( konkretnie czaple ) małe lasy ale zawsze jak tam są grzyby ruszam dalej , grzybki były głownie kurki, podgrzybki i maślaki , postanowiłem na następny dzień ruszyć w jedne z moich ulubionych lasów pod chocianów . Był to strzał w 10 , masa dorodnych kurek ,sporo podgrzybka ale tylko dwa zjedzone przez robale prawdziwki, było fajnie koszyk pełny :) Tydzień po tej wyprawie musiałem już wracać do Wrocławia . Postanowiłem ze wyruszę w okolice Zawoni . Niestety tu już była lipa pojedyncze stare i nie nadające się do niczego podgrzybki, ppdjechałem więc w okolice Milicza (tych lasów za bardzo nie znam wiec sie zgubiłem :) grzybków tam nie pozbierałem. Szybki rachunek sumienia i decyzja że na kolejny weekend znów jedziemy do rodzinki :) W ostatni weekend odwiedziłem lasy w okolicach Bolesławca a konkretnie miejscowości Parowa. Było naprawde warto Masa kozaków rożnego rodzaju , młode i starsze roczniki podgrzybka , pojedyncze kurki ale co najważniejsze były i prawdziwki , naprawde sporo prawdziwków . Były młode ale i te starsze . Niestety ponad połowa robaczywa jak diabli , ale co tam . Wytargałem z lasu tyle ile mogłem udźwignąć i szczęśliwy wróciłem do Wrocławia. Sąsiad który akurat w tym samym czasie był w okolicach Trzebnicy i wrócił z pustym koszem mało nie padł z wrażenia :) Jutro jedzie ze mną na długi wypad najpierw Parowa później ewentualnie Chocianow . Może znów się trafi :) Pozdrawiam Piotrek


Awatar użytkownika

Gali
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1678
Rejestracja: sobota, 18 sierpnia 2012, 22:54
Imię: Sławek
Ulubione grzyby: wszystkie jadalne
Lokalizacja: Milicz
Pochwalił: 12 razy
Pochwalony: 1433 razy
Kontakt:

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: Gali » poniedziałek, 29 sierpnia 2016, 00:49

Witam, nie wiem jak wygląda sytuacja z grzybami w innych rejonach dolnego śląska, bo w moich okolicach totalna kicha od jakiegoś czasu znaleźć w lesie można tylko podsuszone od słońca gołąbki czy maślanki i to w ilościach dużo mniejszych niż zazwyczaj o tej porze roku.Z niecierpliwością czekam na deszcz :deszcz: :deszcz: może wtedy coś się ruszy.


Awatar użytkownika

walker
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek, 22 września 2014, 14:46
Ulubione grzyby: opieńki
Pochwalił: 2 razy
Pochwalony: 14 razy

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: walker » poniedziałek, 29 sierpnia 2016, 07:55

Ja odpuściłem sobie wycieczkę do lasu, sąsiad był w piątek i wrócił z pustym koszykiem więc szkoda mi było dnia żeby się wkurzać na bezgrzybie :( Jeśli nie popada i to sporo to będziemy mieli powtórkę z zeszłego roku niestety :nie:



Janusz212
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 3
Rejestracja: środa, 28 września 2016, 10:23

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: Janusz212 » środa, 28 września 2016, 10:25

Witam,

Ma ktoś jakieś aktualne info z okolic Wrocławia?
W sobotę byłem w okolicy Obornik i skończyło się na jednym podgrzybku:)


Awatar użytkownika

walker
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek, 22 września 2014, 14:46
Ulubione grzyby: opieńki
Pochwalił: 2 razy
Pochwalony: 14 razy

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: walker » czwartek, 29 września 2016, 08:35

Lipa jeszcze większa niż w zeszłym roku :( Kolega był przejazdem w niedzielę i nic nie znalazł w miejscach, gdzie w zeszłym roku mimo suszy troszkę się nazbierało.. Niestety raczej już nic z tego nie będzie, deszcze dalej nie padają, a noce coraz chłodniejsze więc chyba tylko pieczarki i boczniaki pozostają :placze:



Janusz212
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 3
Rejestracja: środa, 28 września 2016, 10:23

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: Janusz212 » czwartek, 29 września 2016, 11:34

A miałem taką ochotę na sobotnie grzybobranie:)


Awatar użytkownika

walker
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek, 22 września 2014, 14:46
Ulubione grzyby: opieńki
Pochwalił: 2 razy
Pochwalony: 14 razy

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: walker » piątek, 30 września 2016, 08:01

Na grzyby raczej nie masz co liczyć ale spacer będzie na pewno udany :D



chemmobile
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 31 lipca 2012, 12:44
Lokalizacja: Wrocław
Pochwalony: 2 razy

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: chemmobile » niedziela, 2 października 2016, 16:10

Generalnie grzybów nie ma. Trzeba szukać miejsc w lasach, w których długo utrzymuje się wilgoć. I mi się dziś udało znaleźć takie miejsce, w lasach pomiędzy Prochowicami a Lubinem. W jednym kwartale leśnym zatrzęsienie maślaków żółtych, rosną gromadami wśród traw i można je kosić kilogramami. Do tego kilka naprawdę dorodnych prawdziwków ukrytych w mokrej koleinie po dawnej drodze leśnej. Do tego 6 koźlaków babek z jednego brzozowego zagajnika i parę czubajek przydrożnych. W sumie 3 godziny chodzenia, 1,5 godziny zrywania i wiadro pełne :)
Aha, wszystkie grzyby, dosłownie wszystkie, były zdrowe :)


Awatar użytkownika

walker
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek, 22 września 2014, 14:46
Ulubione grzyby: opieńki
Pochwalił: 2 razy
Pochwalony: 14 razy

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: walker » poniedziałek, 3 października 2016, 08:20

Pada :jupi: i jeśli prognozy się sprawdzą to będzie tak do końca tygodnia więc pod koniec tygodnia trzeba się wybrać do lasu :D



Elegia
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 3 października 2016, 19:11
Imię: Irina

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: Elegia » poniedziałek, 3 października 2016, 19:21

Witam. Gdzie można znaleźć grzyby w pobliżu Wrocławia, jeśli środkami się transportu publicznego? Autobusem lub pociągiem. dziękuję


Awatar użytkownika

vermiculosis
Grzybeczek
Grzybeczek
Posty: 149
Rejestracja: sobota, 20 sierpnia 2011, 18:12
Ulubione grzyby: B O R O W I K I - E D U L I S K I
Lokalizacja: Wrocław
Pochwalony: 20 razy

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: vermiculosis » wtorek, 4 października 2016, 12:59

I już nie pada :( :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:


Las i bursztynowa plaża to moje prywatne niebo.
Awatar użytkownika

walker
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek, 22 września 2014, 14:46
Ulubione grzyby: opieńki
Pochwalił: 2 razy
Pochwalony: 14 razy

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: walker » środa, 5 października 2016, 07:42

No to bardzo dobrze, poświeciło trochę słońce, dzisiaj i jutro popada, a w piątek siup do lasu :) Ja już na piątek wziąłem sobie wolne więc nawet jakby żabami rzucało to jadę na grzyby :)


Awatar użytkownika

jurekli
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 638
Rejestracja: środa, 30 sierpnia 2006, 13:59
Ulubione grzyby: rydze, prawdziwki, opieńki
Lokalizacja: Wrocław
Pochwalił: 2 razy
Pochwalony: 22 razy

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: jurekli » środa, 5 października 2016, 11:14

[ref]vermiculosis[/ref],

wygląda obiecująco :tak:

http://www.grzyby.pl/foto/wystepowanie-DS.htm#73210


Awatar użytkownika

Gali
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1678
Rejestracja: sobota, 18 sierpnia 2012, 22:54
Imię: Sławek
Ulubione grzyby: wszystkie jadalne
Lokalizacja: Milicz
Pochwalił: 12 razy
Pochwalony: 1433 razy
Kontakt:

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: Gali » czwartek, 6 października 2016, 22:05

W Miliczu pada od niedzieli, w okolicy Świętoszyna pojawiły się maślaki zwyczajne w dużych ilościach i młode kanie, w sobotę idę sprawdzić miejscówki na podgrzybki i borowiki sosnowe. Mam nadzieję że będzie się czym pochwalić.


Awatar użytkownika

walker
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek, 22 września 2014, 14:46
Ulubione grzyby: opieńki
Pochwalił: 2 razy
Pochwalony: 14 razy

Wrocław i okolice. Gdzie na grzyby?

Post autor: walker » poniedziałek, 10 października 2016, 10:14

A więc tak jak zaplanowałem, w piątek od rana byłem w lesie :) Na początku moja "pewna" miejscówka w okolicach Antonina, w lesie mokro i zimno, o 7 było jeszcze +0,5 stopnia, a zmrożone grzyby świadczyły o tym, że temperatura spadła poniżej 0. No i niestety widać, że tamte rejony były zimniejsze niż okolice Wrocławia, bo grzybów nie było w ogóle, znalazłem 2 stare, duże podgrzybki. Załamało to mnie, bo ten las zawsze dawał grzyby nawet jeśli ich nie było :( No ale cóż, była dopiero 10 więc postanowiłem pojechać w okolicę Międzyborza, no i tam już temperatura była wyższa, i widać było, że nie spadła poniżej 0. Zacząłem znajdować małe podgrzybki, szału nie było ale spód koszyka zakryły. Następnie pojechałem w moje opieńkowo-prawdziwkowe miejsce. Ani opieniek ani prawdziwków nie było, znalazłem kilka kozaków no i mnóstwo maślaków sitarzy. Było ich tyle, że nie wiedziałem od której strony zacząć. Ze dwie godziny zbierałem grzybki ale w sumie wyszedł niecały koszyk, bo były malutkie, takie 5zł to max, najczęściej takie wielkości 2zł i mniejsze - idealne do słoika :)
Powiem tak, coś się zaczyna dziać, jeśli ktoś ma swoje miejscówki to jest duża szansa, że coś nazbiera, jak się nie zna lasu to może być kiepsko, ale jeśli temperatura w nocy nie spadnie poniżej 0 i będzie dalej padało, to może ten sezon nie będzie taki zły :D Ja liczę, że do soboty pogoda się utrzyma i w sobotę rano będzie mi się chętniej wstawało niż dzisiaj do pracy :jupi:

https://postimg.org/image/eqrevyyyh/


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat