ŚLUZOWCE w moim obiektywie

Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 6724
Rejestracja: niedziela, 30 października 2005, 01:52
Ulubione grzyby: Boletus edulis, Lactarius deliciosus, Boletus erythropus, Russula cyanoxantha
Lokalizacja: Biecz
Pochwalił: 149 razy
Pochwalony: 1633 razy
Kontakt:

ŚLUZOWCE w moim obiektywie

Post autor: Zygmunt » piątek, 24 listopada 2006, 21:44

Śluzowce zwracają często naszą uwagę podczas leśnych wypraw. A może by tak otworzyć im nowy temat - galerię naszych zdjęć ? Myślałem o tym już dawno, a jeszcze ostatnio jeden z klubowiczów podpowiedział to na forum. Co pomyślałęm, to i uczyniłem. Te specyficzne organizmy żywe o ciekawym cyklu życiowym - nie grzyby, ani też nie rośliny, bywają bardzo fotogeniczne, ale wymagają stosowania techniki makro, a wtedy dopiero potrafią ukazać swoje piękno - często żywych barw, a i oryginalnych kształtów.

Oto mój "pakiet startowy" :) Zacznę od znanych chyba wszystkim z widzenia rulików - Lycogala sp. we wczesnym stadium rozwoju. Na pierwszej fotce u dołu chyba jakieś maleńkie "asco".

Obrazek Obrazek Obrazek

Tu znów młode i bardzo młode skupiska śluzowca, który z dala przypomina pleśn, a dopiero całkiem z bliska ukazuje swą misterną budowę. Oto śluzek krzaczkowaty w odmianie typowej - Ceratiomyxa fruticulosa var. fruticulosa (środkowe foto) i w odmianie zrosło-porowatej - var. porioides.

Obrazek Obrazek Obrazek

A teraz dojrzały już paździorek - Stemonitis sp., tworzący śliczne skupiska owocników na sprężystych, jakby włoskowatych nóżkach. Zobaczymy tu równiez dojrzewającego, już pociemniałego rulika i znów jakieś miniaturowe workowce. Gdy był w jednej z zagadek, pojechałem jakby wiedziony wyczuciem do lasu swego dzieciństwa i natrafiłem na pełnię jego "wysypu"!

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zachęcam do poszperania w swoich zbiorach fotek - na pewno znajdzie się coś ciekawego do pokazania w tym temacie :) Będą też i kolejne moje fotki :)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 27 czerwca 2011, 22:13 przez Zygmunt, łącznie zmieniany 6 razy.


Awatar użytkownika

Waldemar
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10648
Rejestracja: środa, 1 grudnia 2004, 10:41
Lokalizacja: Skawina
Pochwalony: 847 razy

Post autor: Waldemar » piątek, 24 listopada 2006, 21:49

Brawo Zygmunt! Świetny temat i jak zwykle wspaniałe fotki. Już zaczynam poszukiwac w moich folderach śluzowców.


Waldek,
Awatar użytkownika

Ania
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 18098
Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 22:48
Ulubione grzyby: przede wszystkim borowiczki, a potem pozostałe
Lokalizacja: Krosno
Pochwalił: 297 razy
Pochwalony: 1523 razy

Post autor: Ania » piątek, 24 listopada 2006, 21:53

zygmuncie, przepiękne są Twoje fotki tych śluzowców. Ja, niestety zawsze mam problem z takim makro. Dla mnie są to za małe obiekty i nie potrafię ich fotografować. :(


...i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
_________________________
Ania :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 6724
Rejestracja: niedziela, 30 października 2005, 01:52
Ulubione grzyby: Boletus edulis, Lactarius deliciosus, Boletus erythropus, Russula cyanoxantha
Lokalizacja: Biecz
Pochwalił: 149 razy
Pochwalony: 1633 razy
Kontakt:

Post autor: Zygmunt » piątek, 24 listopada 2006, 22:01

Aniu, widziałem już sporo Twoich świetnych fotek makro, więc nie jest tak źle :) A jeśli chodzi o moje terenowe zmagania z foceniem tak małych wynalazków - zawsze mam przy sobie mini-statyw, konieczny do takich "sztuczek" i ustawiam ręcznie odległości, gdy autofocus zawodzi.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 10 września 2007, 08:58 przez Zygmunt, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika

Waldemar
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10648
Rejestracja: środa, 1 grudnia 2004, 10:41
Lokalizacja: Skawina
Pochwalony: 847 razy

Post autor: Waldemar » piątek, 24 listopada 2006, 22:17

Piewsze zdjęcie to prawdopodobnie Gładysz kruchy (Leocarpus fragilis), który początkowo wydawał mi się jajeczkami owadów...
Obrazek


Waldek,
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 6724
Rejestracja: niedziela, 30 października 2005, 01:52
Ulubione grzyby: Boletus edulis, Lactarius deliciosus, Boletus erythropus, Russula cyanoxantha
Lokalizacja: Biecz
Pochwalił: 149 razy
Pochwalony: 1633 razy
Kontakt:

Post autor: Zygmunt » piątek, 24 listopada 2006, 22:31

Również moim zdaniem może to być Leocarpus fragilis. Może przybierać różne odcienie pomarańczu i żółcieni. Widywałem od czasu do czasu te piękne, maleńkie jakby jajeczka, ale jeszcze nie "dorobiłem" się jego fotek...


Awatar użytkownika

Waldemar
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10648
Rejestracja: środa, 1 grudnia 2004, 10:41
Lokalizacja: Skawina
Pochwalony: 847 razy

Post autor: Waldemar » piątek, 24 listopada 2006, 22:32

Kolejny śluzowiec to prawdopodobnie (tak będę pisał :) ) Zlepniczek walcowaty (Tubifera ferruginosa):
Obrazek


Waldek,
Awatar użytkownika

Ania
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 18098
Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 22:48
Ulubione grzyby: przede wszystkim borowiczki, a potem pozostałe
Lokalizacja: Krosno
Pochwalił: 297 razy
Pochwalony: 1523 razy

Post autor: Ania » piątek, 24 listopada 2006, 22:46

Waldemar, to chyba nie on. Przypomina raczej tego białego "śluzka" z fotek Zygmunta.


...i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
_________________________
Ania :)
Awatar użytkownika

Waldemar
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10648
Rejestracja: środa, 1 grudnia 2004, 10:41
Lokalizacja: Skawina
Pochwalony: 847 razy

Post autor: Waldemar » piątek, 24 listopada 2006, 22:53

Na tej fotce to... nie wiem w sumie :) Obrazek


Waldek,
Awatar użytkownika

Ząbek
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10804
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 23:31
Ulubione grzyby: wszystkie
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwalony: 520 razy
Kontakt:

Post autor: Ząbek » sobota, 25 listopada 2006, 07:09

Widzę że "dorobiliśmy się" kolejnego tematu. :shock: Praktycznie cokolwiek byśmy sfotografowali to się nadaje do jakiegoś tematu na tym forum. :mrgreen: I bardzo dobrze.
Dowcip w śluzowcach polega na tym w moim przypadku że fotografując coś takiego malutkiego nie będę wiedział czy to jest akurat z rodziny śluzowców. :wink: Mogę wtedy wklejając zdjęcia tych miniaturek "rąbnąć się" w tematach za co z góry grzecznie przepraszam. :)
Zygmunt, niezłe wejście zdjęciowe w tym temacie. :o


[ Dodano: 2006-11-25, 07:12 ]
Jak widać Waldemar nieźle "ciągnie" już w tym temacie. :) Ktoś pomoże jeszcze ?


Leśny samotnik z nieodłącznym aparatem w łapie :)
Nikon D-90 - Radość fotografowania :)
Nikon Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED
Nikon Nikkor AF- 70-300 mm f/4-5.6 D VR ED
Nikon Nikkor AF-S 105mm f/2.8G ED-IF VR Macro

Galeria ( od 2006 r. ) https://nagrzyby.pl/galeria/v/users/ ... g2_page=16" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 6724
Rejestracja: niedziela, 30 października 2005, 01:52
Ulubione grzyby: Boletus edulis, Lactarius deliciosus, Boletus erythropus, Russula cyanoxantha
Lokalizacja: Biecz
Pochwalił: 149 razy
Pochwalony: 1633 razy
Kontakt:

Post autor: Zygmunt » sobota, 25 listopada 2006, 08:57

ząbek pisze: (...) Dowcip w śluzowcach polega na tym w moim przypadku że fotografując coś takiego malutkiego nie będę wiedział czy to jest akurat z rodziny śluzowców. :wink: Mogę wtedy wklejając zdjęcia tych miniaturek "rąbnąć się" w tematach za co z góry grzecznie przepraszam. :) (...)
W przypadku śluzowców conajmniej tak samo często jak w przypadku grzybów, używa się słówka "może", "prawdopodobnie", lub po prostu "nie wiem"... Śluzowce bowiem uczą pokory podobnie, lub jeszcze więcej niż grzyby :lol: Zwłaszcza dotyczy to tych rzucających się w oczy młodocianych stadiów rozwojowych, często niemożliwych do prawidłowego oznaczenia.

Waldemar - widzę, że również interesuje Cię focenie śluzowców - a więc temat ruszył :) Na Twoich fotkach widzę białą, nieco "krzaczkowatą" i zapewne bardzo delikatną strukturę. Może to być młody wykwit piankowaty Fuligo septica , ale w formie białej. Wszyscy znamy bardziej jego żółtą, typową formę.

To chyba przyszła pora, aby wrzucić fotki młodego wykwitu piankowatego - Fuligo septica - tym razem w typowym, żółtym ubarwieniu. Najstarszy (ale oczywiście nie dojrzały) okaz na fotce 4 :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Awatar użytkownika

Termit
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 22555
Rejestracja: niedziela, 24 października 2004, 00:00
Ulubione grzyby: Boletus erythropus
Lokalizacja: M Kotlinka
Pochwalił: 14 razy
Pochwalony: 1458 razy
Kontakt:

Post autor: Termit » sobota, 25 listopada 2006, 10:38

Obrazek ObrazekObrazek


Awatar użytkownika

Urania
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2376
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2005, 21:10
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 33 razy
Kontakt:

Post autor: Urania » sobota, 25 listopada 2006, 12:10

Pierwsze 2 zdjęcia, kiedyś przez Was oznaczone :P , to zlepniczek walcowaty Tubifera ferruginosa. Następnych dwóch nie znam - jeśli w ogóle są to śluzowce... :oops: Następne to oczywiście wykwit zmienny Fuligo septica i rulik groniasty Lycogala epidendrum.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Urania
Przyroda to moje hobby!
Awatar użytkownika

Waldemar
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10648
Rejestracja: środa, 1 grudnia 2004, 10:41
Lokalizacja: Skawina
Pochwalony: 847 razy

Post autor: Waldemar » niedziela, 26 listopada 2006, 10:01

Kolejne sluzowce:
Symphytocarpus sp. rosnacy na moim podwórku na "doniczce" z grubej klody wierzbowej :) Obrazek Obrazek Wykwit zmienny Fuligo septica : Obrazek Obrazek Lycogala sp.: Obrazek .. oraz "nioznaczone": Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela, 26 listopada 2006, 19:45 przez Waldemar, łącznie zmieniany 1 raz.


Waldek,
Awatar użytkownika

Ząbek
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 10804
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 23:31
Ulubione grzyby: wszystkie
Lokalizacja: Jaworzno
Pochwalony: 520 razy
Kontakt:

Post autor: Ząbek » niedziela, 26 listopada 2006, 11:33

Oglądam, oglądam Wasze zdjęcia. :) Ten świat w miniaturkach jest jednym z bardziej tajemniczych i jakże kolorowych. Idę na spacerek. :)


Leśny samotnik z nieodłącznym aparatem w łapie :)
Nikon D-90 - Radość fotografowania :)
Nikon Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED
Nikon Nikkor AF- 70-300 mm f/4-5.6 D VR ED
Nikon Nikkor AF-S 105mm f/2.8G ED-IF VR Macro

Galeria ( od 2006 r. ) https://nagrzyby.pl/galeria/v/users/ ... g2_page=16" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat