Fotorelacje z grzybobrań 2014

Awatar użytkownika

Moniś
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 27 sierpnia 2012, 22:49
Ulubione grzyby: własnoręcznie zebrane
Lokalizacja: Bełchatów
Pochwalił: 8 razy
Pochwalony: 225 razy
Kontakt:

Post autor: Moniś » sobota, 11 października 2014, 21:32

Sensibility, piękne zdjęcia i super grzybki :brawo:

PAWEŁ54, Gwiton, fajne okazy :ok:



Ja dzisiaj 3 godzinki w lesie i efekt ponad 2 kg grzybków :) Oczywiście ponad połowa należała do mojej córci która wypatrzyła dzisiaj nawet centymetrowe okazy które ślepa matka by rozdeptała :doh:

Kilka fotek, bo nie było czasu robić a niektóre grzybki rosły w naprawdę zadziwiająco dziwnych miejscach, o czworaczkach i pięcioraczkach nie wspomnę :D
Obrazek Obrazek Obrazek


Obrazek Obrazek

Obrazek


Jeszcze mam takie pytanie. Nazbierałam sporo maślaków pstrych. Po ugotowaniu zrobiły się tak granatowe że córka stwierdziła że to czarne oliwki rotfl Normalne to??


Nie musi być łatwo, najważniejsze żeby było warto !
Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Post autor: Paweł » sobota, 11 października 2014, 21:51

Moniś, :brawo: :brawo: trzy godziny to 3x więcej grzybków :tak: ode mnie ;)
Moniś pisze: Nazbierałam sporo maślaków pstrych. Po ugotowaniu zrobiły się tak granatowe że córka stwierdziła że to czarne oliwki rotfl Normalne to??
Midóweczki=pstre mają tak samo jak sitarze - zmieniają kolor na ciemny - sitki bardziej w fioletowy odcień :) Jeżeli wrzuciłabyś do zalewy octowej , powrócą do normalnego -jasnego koloru :tak: :tak:


Awatar użytkownika

Moniś
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 27 sierpnia 2012, 22:49
Ulubione grzyby: własnoręcznie zebrane
Lokalizacja: Bełchatów
Pochwalił: 8 razy
Pochwalony: 225 razy
Kontakt:

Post autor: Moniś » sobota, 11 października 2014, 22:00

PAWEŁ54 pisze:Jeżeli wrzuciłabyś do zalewy octowej , powrócą do normalnego -jasnego koloru
Rzeczywiście... co prawda jeszcze nie wekowałam bo dzisiaj już nie mialam siły, ale stoją zalane octem w słoiczkach i jaśnieją :)


Nie musi być łatwo, najważniejsze żeby było warto !
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » sobota, 11 października 2014, 23:54

PAWEŁ54 pisze:sitki bardziej w fioletowy odcień :)
raczej fioletowo-różowy :)
http://www.nagrzyby.pl/galeria/d/172392-1/27_11_07a.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » niedziela, 12 października 2014, 00:02

Lamignat pisze:Podziele sie z wami ciekawostka, k
bez wątpienia to on :)


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Moniś
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 27 sierpnia 2012, 22:49
Ulubione grzyby: własnoręcznie zebrane
Lokalizacja: Bełchatów
Pochwalił: 8 razy
Pochwalony: 225 razy
Kontakt:

Post autor: Moniś » niedziela, 12 października 2014, 00:07

Moje są jakieś takie granatowe :roll: Teraz jak polezały w occie są siwe, ale to głównie maślak pstry bo sitarze standardowo robaczywe i chyba ze dwa do użytku się nadały

Obrazek
Obrazek


Nie musi być łatwo, najważniejsze żeby było warto !
Awatar użytkownika

Włóczykij
Moderator
Moderator
Posty: 2310
Rejestracja: niedziela, 6 kwietnia 2008, 17:36
Imię: Mirosław
Ulubione grzyby: opieńka prawdziwek podgrzybek
Lokalizacja: wodzisław śląski
Pochwalił: 76 razy
Pochwalony: 598 razy

Post autor: Włóczykij » niedziela, 12 października 2014, 09:13

W Beskidzie Żywieckim znalazłem go 3 lata temu , w B Śląskim na szlaku na Błatnią tamtym roku.Niestety nie dowodów w postaci fot nie posiadam, musicie Włóczykijowi wierzyć na słowo. :ok:


Ciekawość to pierwszy stopień do znalezienia grzyba.
Awatar użytkownika

Sysunia
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8040
Rejestracja: sobota, 4 stycznia 2014, 11:13
Imię: Krystyna
Ulubione grzyby: z Czerwonej listy
Lokalizacja: Połaniec
Pochwalił: 4625 razy
Pochwalony: 7606 razy
Kontakt:

Post autor: Sysunia » niedziela, 12 października 2014, 10:09

:brawo: :brawo: :brawo: dla WSZYSTKICH autorów relacji i super fotki, a specjalne :ok: dla uroczej młodej Damy http://www.nagrzyby.pl/galeria/d/117739 ... 0+_11_.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; :brawo: :brawo: :brawo:
Wczoraj nie powiem, marzył mi się las z prawdziwego zdarzenia, a nie podmiejskie „krzoki”. Ale cóż, jak się nie ma, co się lubi… Wyruszyłam rankiem-świtkiem ;) w stronę lasu. Cieplutko, słońce szaleje, ptaki śpiewają – we mnie też. Niestety zaraz po wejściu do lasu zderzam się z rzeczywistością –jakieś rozdarte babska nawołują się, jakby w tych pięciu drzewach na krzyż można było się zgubić. Efekt jest taki, że skręcam w takie chaszcze, że wiadomo, nikogo nie spotkam. Buszuję tam jakiś czas, ale dobierają się do mnie skutecznie komarzaste, więc muszę wracać w bardziej cywilizowane rewiry. Na szczęście kobietki ciche inaczej gdzieś sobie poszły, więc mogłam cieszyć się ciszą, stukaniem dzięcioła i krzykiem sójki. Oraz od czasu do czasu jakimś grzybkiem. Tu niestety szału nie było – trzy znalezione borowiki robaczywe zupełnie, podgrzybki też często okazywały się zamieszkane. Ale kolorki grzybków, liści, cuda złotej polskiej jesieni – jak zawsze - bezcenne. A do tej radości niepotrzebny jest pełny koszyk. rotfl Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Kania "wolnościowa", niestety tylko jedna, więc została cieszyć się wolnością i kanie "za kratkami". Tych było więcej, ale właściciel posesji chyba o nich nie wiedział. :lol: :papa:


Awatar użytkownika

Sensibility
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 18797
Rejestracja: wtorek, 12 lutego 2008, 19:30
Imię: Grażyna
Ulubione grzyby: borowik kania koźlarz
Lokalizacja: Wielkopolska
Pochwalił: 1374 razy
Pochwalony: 5879 razy
Kontakt:

Post autor: Sensibility » niedziela, 12 października 2014, 18:51

Moniś, fajne grzybki a córunia jeszcze fajniejsza. :ok:
Sysunia pisze:Kania "wolnościowa", niestety tylko jedna, więc została cieszyć się wolnością
To nie kania tylko czubajka czerwieniejąca. :)
Ostatnio często trafiasz na te ruliki nadrzewne. Znowu ciekawe kolorki nam tutaj prezentujesz. :brawo:


Awatar użytkownika

gonzo
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 19027
Rejestracja: poniedziałek, 9 marca 2009, 08:36
Ulubione grzyby: rydze,zieleniatki,kanie oraz drożdże piwne
Lokalizacja: Radomsko
Pochwalił: 3906 razy
Pochwalony: 16712 razy
Kontakt:

Post autor: gonzo » niedziela, 12 października 2014, 18:52

Sysunia pisze:A do tej radości niepotrzebny jest pełny koszyk.
:ok: :ok:


Gratuluję Wszystkim grzybowych pozysków koszykowo-karcianych :) :brawo: :brawo: Jest co podziwiać :)


Kilka moich fotek z dzisiejszej przejażdżki za wynalazkami :) Koszykowców sporawo jak na "czas międzywysypowy" ;) gł. maślaki i podgrzybki, ale w większości przypadków nie ma po co się schylać. A to robaczywe, a to objedzone, a najczęściej i jedno i drugie :mrgreen: ;) W sumie wyszło jedno niewiadowskie sito, które właśnie się dosusza :) Poza tym dwie garście zieleniatek na jutrzejszy krupniczek i 6 ładnych kań na kotlety :eat: A teraz foteczki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Awatar użytkownika

Sysunia
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8040
Rejestracja: sobota, 4 stycznia 2014, 11:13
Imię: Krystyna
Ulubione grzyby: z Czerwonej listy
Lokalizacja: Połaniec
Pochwalił: 4625 razy
Pochwalony: 7606 razy
Kontakt:

Post autor: Sysunia » niedziela, 12 października 2014, 19:31

Sensibility pisze:To nie kania tylko czubajka czerwieniejąca. :)
zostaje mi do towarzystwa czubajce i bykowi :x :x :x
Tak to jest, jak się zaczyna coś rozpoznawać, to się na to trafia. Szkoda, że ta reguła nie dotyczy jadalnych. :lol:
gonzo, :brawo: :brawo: :brawo: Reszta jest milczeniem, że tak bezczelnie zerżnę z klasyka. :cry:


Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Post autor: Paweł » niedziela, 12 października 2014, 19:57

Sysunia, gonzo, :ok: :brawo: :brawo: za różnorodność gatunkową
Dzisiejsze spotkania były owocne i ciekawe :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek


Awatar użytkownika

Bobik
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 7016
Rejestracja: sobota, 11 grudnia 2004, 19:13
Ulubione grzyby: Każdy, byle nie trujący :)
Lokalizacja: N 49°38′57″ - E 019°49′48″
Pochwalił: 1996 razy
Pochwalony: 1463 razy
Kontakt:

Post autor: Bobik » niedziela, 12 października 2014, 20:13

Zamykamy sezon 2014?

Dzisiejsza piękna niedziela wygoniła nas z domu. Poszliśmy jak zwykle w nasze ulubione lasy na Majerzówce i Końskich Ugorach. Pogoda – marzenie! Temperatura +23,3°C, ciśnienie stałe 1003 hPa, ale wiatr już skręcił na północny, a na niebie pojawiły się obłoczki. Nic to! – poszliśmy jak w dym! :ok:

Niestety – grzybów jadalniaków już prawie nie ma. Znaleźliśmy tylko kilka kurek… Poza nimi natknęliśmy się na okaz grzybca purpurowo-zarodnikowego, stare bielaki i cały potężny wysyp jakichś brązowych grzybków przypominających czekoladowe maślaki. Tym bardziej, że rosły w młodnikach sosnowych. Poza tym wyschły „mózg” – czyli siedzuń sosnowy i purchawki, czernidłaki oraz czerwonawe muchomory. Niestety – do anużki poszły tylko kurki… :nie:

A najfajniejsze było to, że na nasłonecznionych miejscach znaleźliśmy jeszcze późne … poziomki! :)

No i niestety - potok Strącze przedstawiał straszny widok !! !! !! Zatory i stosy plastykowych śmieci wygladaja okropnie !! :ranting:

Wygląda na to, że sezon grzybowy się skończył, co pasuje do obserwacji Pana Bednarza, który twierdzi, że w Jordanowie sezon grzybowy kończy się zazwyczaj koło 15.X – a zatem pasuje. :cry:

Jak podsumujemy sezon grzybowy 2014 roku? – uważamy, że był bardzo dobry. Znowu obrodziło borowikowatymi i rydzami – co było spowodowane dużymi ilościami opadów deszczu w miesiącach letnich, które wprawdzie były „zasmarkane”, ale dzięki temu jesienią było co zbierać. Oczywiście – jeżeli nie będzie mrozów – będziemy kontrolować lasy aż do pierwszego śniegu. :ok:

Zdjęcia - http://grzybypl.blogspot.com/2014/10/za ... -2014.html" onclick="window.open(this.href);return false;


Credo quia absurdum NON est!
http://www.wszechocean.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.grzybypl.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.echojordanowa.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

meryt
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 994
Rejestracja: sobota, 3 czerwca 2006, 22:17
Ulubione grzyby: prawdziwki, smardze
Lokalizacja: ryczów
Pochwalony: 461 razy
Kontakt:

Post autor: meryt » niedziela, 12 października 2014, 20:40

Śliczności tu wszyscy pokazują :brawo: , więc i my nie wytrzymaliśmy bez lasu. Dzisiaj pojechaliśmy nieco dalej, ponieważ u nas panuje susza, wybór padł na lasy w okolicach Babiej Góry, tam całe lato było mokro. Marzyliśmy o prawdziwkach, tych niestety nie było, zadowoliliśmy się rydzami, ale wyjazd był niezwykle udany, bo trafiły się rzadkości na które polowaliśmy od dawna :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


meryt
Awatar użytkownika

Mefiu
Grzybas znakomity
Grzybas znakomity
Posty: 3223
Rejestracja: niedziela, 23 czerwca 2013, 21:59
Ulubione grzyby: Gołąbki ...
Lokalizacja: Rzeszów
Pochwalił: 376 razy
Pochwalony: 1737 razy

Post autor: Mefiu » niedziela, 12 października 2014, 22:27

Ja dziś tak na szybko, byłem z teściami na grzybach u mnie w lesie, borowiki są piękne fioletowe łebki w tych złotych liściach ale nadal robaczywe, podgrzybków koszami można nosić, po 10 na m2 i zdrowe.


Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat