POROSTY - Fascynujący świat dziwnych grzybów

Awatar użytkownika

Traper
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1320
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2014, 17:23
Ulubione grzyby: Wszystkie jadalne
Lokalizacja: Częstochowa
Pochwalił: 194 razy
Pochwalony: 805 razy
Kontakt:

Post autor: Traper » niedziela, 6 marca 2016, 19:02

Doniu pisze: Traper napisał(a):
Czy to pustułka pęcherzykowata

Tarczownica bruzdkowana z grzybem Marchandiomyces
:shock:

Dzięki :) :beer:


Moje piosenki i filmiki na YouTube
Szumi las... ma czas.
Jan Sztaudynger

Gorzat
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 6 marca 2016, 20:08
Imię: Gorzat

Post autor: Gorzat » niedziela, 6 marca 2016, 20:34

Piękny kolor, czy to jakiś pospolity porost?
http://i63.tinypic.com/2vvnrci.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;


Awatar użytkownika

gonzo
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 19027
Rejestracja: poniedziałek, 9 marca 2009, 08:36
Ulubione grzyby: rydze,zieleniatki,kanie oraz drożdże piwne
Lokalizacja: Radomsko
Pochwalił: 3906 razy
Pochwalony: 16712 razy
Kontakt:

Post autor: gonzo » niedziela, 6 marca 2016, 20:52

Gorzat pisze:czy to jakiś pospolity porost?
To nie porost, tylko "normalny" grzyb, chrząstkoskórnik purpurowy.


PS. Wypadało by się zapoznać z zasadami forum zanim zacznie się pisać posty ;)


Awatar użytkownika

Porost
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1617
Rejestracja: niedziela, 30 stycznia 2011, 14:50
Imię: Grzegorz
Ulubione grzyby: zlichenizowane
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 104 razy
Pochwalony: 823 razy
Kontakt:

Porosty na Kujawach - marzec 2016

Post autor: Porost » poniedziałek, 7 marca 2016, 13:14

Dzień 5 marca był dla mnie pierwszym w tym roku, który mogłem poświęcić porostom. Rejonem działań było Leśnictwo Przedbórz w Nadleśnictwie Miradz na Kujawach. Miałem w sumie trzy godziny na dwa wypady w teren, co w mojej sytuacji rodzinnej jest ogromem czasu. Niestety aura nie sprzyjała - zimno i mokro. Pobawiłem się fotografią stosując standardowy obiektyw ze skalą odwzorowania 1:1 oraz dwie nakładki: DCR-250 oraz MSN-202. Wszystkie prezentowane zdjęcia są pomniejszeniem oryginałów, czyli nie są wycinkami. Wcześniej przygotowałem sobie płynne znaki wodne fotografując miarkę centymetrową, które z kolei pozwoliły na naniesienie skali odwzorowania na zdjęcia. Polecam tą metodę innym forumowiczom, gdyż daje możliwość oceny rzeczywistych rozmiarów obiektów.
Na początek fragment lasu mieszanego. Na odziomku starej sosny usadowił się chrobotek palczasty (Cladonia digitata): W pobliżu, na korze drzew liściastych występował przylepnik okopcony (Melanelixia fuliginosa): Na skraju lasu, na pniu topoli osiki znalazł sobie miejsce wegetacji szadziec ciemnozielony (Scoliciosporum chlorococcum) Na korze pobliskiego dębu szypułkowatego pod lupą ukazały się mazaediowe owocniki trzonecznicy otrębiastej (Chaenotheca furfuracea) Wszechobecnym porostem na większości drzew i krzewów był złotorost ścienny (Xanthoria parietina): Na drobnych gałązkach, głównie dębów można było znaleźć obrost wzniesiony (Physcia adscendens) :[foto=https://nagrzyby.pl/galeria/d/1290812-1 ... ndens_.JPG]https://nagrzyby.pl/galeria/d/1290813-2 ... ndens_.JPG[/foto] obrost drobny (Physcia tenella): Nieco rzadziej pustułkę rurkowatą (Hypogymnia tubulosa) Bywały również brodaczki (Usnea sp.), których oznaczenie dla mnie jest delikatnie mówiąc trudne: Niestety duża wilgotność sprzyja również rozwojowi grzybów naporostowych. Typowym ich przedstawicielem w tym terenie jest atelia pajęczynowata (Athelia arachnoidea). Jak widać na zdjęciach bestia potrafi żywcem pożerać złotorosty, obrosty i wiele innych gatunków: Na pocieszenie na pobliskich krzewach śliwy tarniny znalazłem cudownie rozwijające się plechy mąkli tarniowej (Evernia prunastri) i to w różnych odmianach: Trafiały się też mokre i małe plechy misecznicy jaśniejszej (Lecanora chlarotera) : Na okazałym jesionie znalazłem plechę orzastu kolistego (Phaeophyscia orbicularis) z owocnikami: Na betonowych płotach pobliskich zabudowań trafiły się porosty kalcyfilne, a wśród nich:
amyłka znaczona (Lecidella stigmatea): misecznica biaława (Lecanora albescens): misecznica murowa (Lecanora muralis): obrost modry (Physcia caesia): orzast kolisty (Phaeophyscia orbicularis): oraz rzadka na niżu setniczka zwyczajna (Sarcogyne regularis): Reasumując uważam, że nie pokazałem żadnych nowych gatunków, ale znane i pospolite troszeczkę z innego punktu widzenia.


Tyle jesteśmy warci ile po nas pozostanie
Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Post autor: Paweł » poniedziałek, 7 marca 2016, 18:11

Porost pisze: Reasumując uważam, że nie pokazałem żadnych nowych gatunków, ale znane i pospolite troszeczkę z innego punktu widzenia.
:ok: :brawo: :brawo: :beer: podsumowując :) , cosik do Atlasu zawita ;)


Awatar użytkownika

Porost
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1617
Rejestracja: niedziela, 30 stycznia 2011, 14:50
Imię: Grzegorz
Ulubione grzyby: zlichenizowane
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 104 razy
Pochwalony: 823 razy
Kontakt:

Post autor: Porost » wtorek, 8 marca 2016, 16:47

gonzo pisze:Na początek jakieś naporostowe "pypcie" Znalezione na spadłej gałęzi dębu, jeden rósł na pustułce, a drugi na tarczownicy
Oznaczenie ich to prawdziwa sztuka. Jeśli mogę coś pomóc, to napiszę, że na podstawie "Lichenicolous fungi of Poland a catalogue and key to species", K. Czyżewska, M. Kukwa, W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, Kraków 2009 występują poniższe gatunki:
Na pustułce pęcherzykowatej (Hypogymnia physodes)
- Abrothallus prodiens
- Athelia arachnoidea
- Cornutispora lichenicola
- Epigloea bactrospora
- Lichenoconium erodens
- Phoma cytospora
- Tremelia hypogymniae

Na tarczownicy bruzdkowanej (Parmelia sulcata)
- Abrothallus parmeliarum
- Badhamia aff. panicea
- Illosporiopsis christiansenii
- Lichenoconium erodens
- Phoma cytospora
- Voauaxiomyces sp.


Tyle jesteśmy warci ile po nas pozostanie
Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Post autor: Paweł » wtorek, 8 marca 2016, 17:01

Dzisiaj wpadłem jak śliwka w kompot :cry: trochę się pomęczyłem aby dodać gatunek -> Rhizocarpon carpathicum :D , a w nazwie po prostu zbędne h.
Z innymi udało się :ok:
Obrazek

gonzo
http://nagrzyby.pl/atlas/5375" onclick="window.open(this.href);return false;
http://nagrzyby.pl/atlas/5384" onclick="window.open(this.href);return false;
http://nagrzyby.pl/atlas/5212" onclick="window.open(this.href);return false;
http://nagrzyby.pl/atlas/5182" onclick="window.open(this.href);return false;

Zygmunt
http://nagrzyby.pl/atlas/5147" onclick="window.open(this.href);return false;
http://nagrzyby.pl/atlas/5369" onclick="window.open(this.href);return false;
:darzgrzyb:
486


Awatar użytkownika

gonzo
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 19027
Rejestracja: poniedziałek, 9 marca 2009, 08:36
Ulubione grzyby: rydze,zieleniatki,kanie oraz drożdże piwne
Lokalizacja: Radomsko
Pochwalił: 3906 razy
Pochwalony: 16712 razy
Kontakt:

Post autor: gonzo » wtorek, 8 marca 2016, 17:16

Paweł, :beer: :ok:

Porost pisze:
Porosty na Kujawach - marzec 2016
Bogata fotorelacja :brawo: :brawo: :ok:

Porost pisze:Reasumując uważam, że nie pokazałem żadnych nowych gatunków, ale znane i pospolite
Ta trzonecznica otrębiasta to chyba znowu nie taki pospoliciak :)


Porost, dzięki za listę naporostową :beer:

Sądzę zatem, że to moje to Phoma cytospora. Próbowałem je podhodować, ale ten z pustułki po kilku godzinach mi znikł, została tylko różowa plamka :)


Awatar użytkownika

Zygmunt
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 6724
Rejestracja: niedziela, 30 października 2005, 01:52
Ulubione grzyby: Boletus edulis, Lactarius deliciosus, Boletus erythropus, Russula cyanoxantha
Lokalizacja: Biecz
Pochwalił: 149 razy
Pochwalony: 1633 razy
Kontakt:

Post autor: Zygmunt » wtorek, 8 marca 2016, 18:29

gonzo, mnie też raduje każdy jeden okaz porostu z rzadko spotykanymi owocnikami :) a co do Twojej Hypogymnia physodes, trzeba było spostrzegawczości nielada :ok:

Porost, dzięki za ciekawą galeryjkę z fotkami makro w roli głównej, nacieszyłem oko :ok:
Nie wiem, kiedy zacznę się zajmować grzybami naporostowymi, bo teraz powoli wkraczam w chemię, ale podany przez Ciebie wykaz sobie skopiowałem, póki go łatwo odszukać :beer:
Pobawiłem się fotografią stosując standardowy obiektyw ze skalą odwzorowania 1:1 oraz dwie nakładki: DCR-250 oraz MSN-202. [...] Wcześniej przygotowałem sobie płynne znaki wodne fotografując miarkę centymetrową, które z kolei pozwoliły na naniesienie skali odwzorowania na zdjęcia. Polecam tą metodę innym forumowiczom, gdyż daje możliwość oceny rzeczywistych rozmiarów obiektów.
Cenne uwagi :ok: Lada dzień nadejdzie mi raynox i wtedy zacznie się niezła zabawa :)

Paweł, :beer:
Przepraszam za "carpathicum" :oops: ale tak podaje "Checklista 2003" z której kopiowałem nazwę :roll: Zerknąłem właśnie do Index Fungorum, tam rzeczywiście jest "Rhizocarpon carpaticum" :tak: :witam:


Awatar użytkownika

Zygmunt
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 6724
Rejestracja: niedziela, 30 października 2005, 01:52
Ulubione grzyby: Boletus edulis, Lactarius deliciosus, Boletus erythropus, Russula cyanoxantha
Lokalizacja: Biecz
Pochwalił: 149 razy
Pochwalony: 1633 razy
Kontakt:

Post autor: Zygmunt » wtorek, 8 marca 2016, 19:24

A to zapowiadany drugi zestaw zdjęć wybranych porostów sfotografowanych 3.03 przy okazji uwieńczonych sukcesem :) poszukiwań Evernia prunastri.
Co niektóre brodaczki są oznaczone, zresztą cel wyprawy był taki, jak powyżej i nie poświęcałem im wiele czasu na ślęczenie z lupą...
Pozostałe porosty niebrodaczkowe są oznaczone - polskich nazw celowo nie podałem, można je sobie "dośpiewać" :)






Awatar użytkownika

Janu$z
Grzybas znakomity
Grzybas znakomity
Posty: 3288
Rejestracja: wtorek, 6 kwietnia 2010, 17:36
Ulubione grzyby: Mleczaj smaczny
Pochwalił: 8 razy
Pochwalony: 1977 razy
Kontakt:

Post autor: Janu$z » wtorek, 8 marca 2016, 19:47

gonzo, Zygmunt, Porost, przebogactwo porostowe prezentujecie :o :ok: A ja od czasu do czasu wstawię fotkę z zapytaniem :fotka:
Porosty z leżącej gałęzi topoli - chyba złotorost ścienny i drugi - zagatkowy porost, na którego to zwróciłem uwagę bo miał jakby czarny podkład :)


Awatar użytkownika

Doniu
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2054
Rejestracja: niedziela, 16 września 2012, 10:24
Lokalizacja: Elbląg
Pochwalony: 1237 razy
Kontakt:

Post autor: Doniu » środa, 9 marca 2016, 20:08

Janu$z, ten drugi przemoczony na maxa to raczej nieidentyfikowalne, choć osobiście widywałem podobnie wyglądajace Physconia distorta (soreniec opylony)

Zygmunt, Ładne te brodaczki. Piszesz , ze podpisane, a nie widać. :?
Porost, Trzonecznica otrębiasta występuje u mnie powszechnie i śmiem twierdzić , ze to nie ona. Mazaedium za młodu jest przypruszone zielonkawo, lub żółto zielonkawo, tak samo jak plecha pierwotna. Taka proszkowana plecha w kolorze różu i oprószone w tym kolorze mazaedium ma inna trzonecznica -Chaenotheca gracilenta


Awatar użytkownika

Zygmunt
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 6724
Rejestracja: niedziela, 30 października 2005, 01:52
Ulubione grzyby: Boletus edulis, Lactarius deliciosus, Boletus erythropus, Russula cyanoxantha
Lokalizacja: Biecz
Pochwalił: 149 razy
Pochwalony: 1633 razy
Kontakt:

Post autor: Zygmunt » środa, 9 marca 2016, 20:58

Doniu pisze:Zygmunt, Ładne te brodaczki. Piszesz , ze podpisane, a nie widać. :?
Doniu, dzięki :beer:
Nie widać od razu podpisów, bo to jest taki mały minusik skądinąd wygodnej funkcji "foto" do wklejania zdjęć w postach.
Trzeba klikać na miniaturkę, ale naciskając rolkę myszy (wszystkie nowsze myszy już to chyba mają) - i wówczas zdjęcie otwiera się po staremu, w rzeczywistej wielkości i z widocznym podpisem na górnym pasku po najechaniu kursorem :)
Tylko kilka pierwszych brodaczek ma nazwy gatunkowe, na resztę miałem za mało czasu, jak wspominałem powyżej, a i po prawdzie ciągle się tego uczę... Tam najczęściej występują Usnea hirta, U filipendula i rzadziej U. subfloridana. Nie wykluczam jeszcze innych gatunków - co najmniej 2, które fociłem (a których jeszcze nie próbowałem rozgryzać), biorąc pod uwagę fakt "powrotu" w tamten rejon wielu wrażliwych na skażenia powietrza porostów. Podobnie zresztą dzieje się w Bieszczadach :)


Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Post autor: Paweł » czwartek, 10 marca 2016, 10:00

Zygmunt, Janu$z, :ok: :brawo: :brawo: :beer: :beer:

Zygmunt, :nie: mam pretensji do Ciebie , gdyż mogłem sprawdzić :doh: nazwę polską , pamiętając o ZA-.... :ok: :beer: :beer:

Moja bardzo licha gałązka , ale coś się tam kluje :)


Awatar użytkownika

Porost
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1617
Rejestracja: niedziela, 30 stycznia 2011, 14:50
Imię: Grzegorz
Ulubione grzyby: zlichenizowane
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 104 razy
Pochwalony: 823 razy
Kontakt:

Post autor: Porost » czwartek, 10 marca 2016, 11:05

Doniu pisze:Mazaedium za młodu jest przypruszone zielonkawo, lub żółto zielonkawo, tak samo jak plecha pierwotna.
Oczywiście możesz mieć rację, gdyż oznaczenie dokonane było wyłącznie na podstawie cech widocznych na zdjęciu. Przedstawiony fragment dotyczył krawędzi plechy, gdzie najlepiej były widoczne owocniki. Bardziej ogólna fotografia wyszła mi mało ostro (wiatr), ale mogę ją teraz zaprezentować wyłącznie dla celów dyskusji: Nadal podtrzymujesz swoje zdanie ?


Tyle jesteśmy warci ile po nas pozostanie
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat